Η εικόνα του εαυτού μας

Συζήτηση με θέμα Η εικόνα του εαυτού μας, που ξεκίνησε από BISBA, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 29 Φεβ 2008.

1. BISBA

BISBA PB New Member

Σήμερα έριχνα κάτι υποστηλώματα σε μιά δουλειά
    κάποια στιγμή άκουσα έναν συνάδελφό μου να με φωνάζει να πάω να δώ κάτι ξέροντας την αγάπη μου για τα πουλιά.
    Οταν έφτασα στο σημείο αντίκρυσα ένα απαίσιο θέαμα.
    Ο πρεσσαδόρος (για όσους δέν γνωρίζουν είναι ο άνθρωπος που χειρίζετε την πρέσσα ή αντλία ) από λάθος χειρισμό είχε γεμίσει ενα μικρο κλουβάκι με δύο ζεμπράκια με μπετό.
    Τό άρπαξα και πήγα να το πλύνω γρήγορα,μόλις άρχισα να βγάζω τα σκεύη αντίκρισα τα εξής
    1 τα περιτώματα των πουλιών είχαν φτάσει στις πατίθρες
    2 Στίς ταίστρες δέν υπήρχε δείγμα φαγητού
    3 Οι 2 ποτίστρες που τους είχαν ήταν καταπράσινες
    4 Το κλουβί πρέπει να είχαν πάνω απο πέντε μήνες να το καθαρίσουν

Ζήτησα και μου δώσαν ζεστό νερό και έπλυνα τα πάντα.
    Τους έδωσα κάποιες συμβουλές γιά την φροντίδα και τους ζήτησα να βάλουν τα πουλάκια σε ένα ζεστό μέρος για κανα δυό μέρες.
    Οταν τελείωσα την δουλειά χρειάστικε να περάσω μέσα από το σπίτι,
    το θέαμα για τρίτη φορά χάλια,ένω είχαν περάσει 3 ώρες από το συμβάν στα πουλιά δέν είχαν βάλει φαγητό ,νερό ούτε καν το πιάτο.

Τελικά έπειτα απο δική μου παρατήρηση τοποθετήθηκαν τα παραπάνω.
    Σκεπτόμενος το συμβάν αυτό, τώρα το απόγευμα, κατάλαβα ότι "εικόνα του εαυτού" μας φαίνετε παντού,ακόμα και στην φροντίδα κάποιου ζώου.
    Πόσο δίκιο έχει ο Ισίδωρος, ο Μάκης και άλλοι πολοί που φωνάζουν για την φροντίδα.
    Ελπίζω τα πουλάκια να ζήσουν και να δούν καλύτερες μέρες.

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μπραβο σου γι αυτο που εκανες και ελπιζω να βαλουνε μυαλο αυτοι που τα εχουνε αν και δυσκολο. Αυτα τα πραγματα τα κουβαλαει κανεις μεσα του... ;)

Δεν εχεις χωρο να τα ζητησεις να σου τα δωσουνε αφου μαλλον να τα ξεφορτωθουνε ψαχνουνε?

3. BISBA

BISBA PB New Member

Φοίβο δέν το σκέφτηκα καθόλου να τα ζητήσω
    Ισως το πάθημα να τους έγινε μάθημα
    Αν δώ τις επόμενες ήμερες ότι η κατάσταση είναι ίδια όχι απλά θα τα ζητήσω
    θα τα ΑΠΑΙΤΗΣΩ και αν χρειαστεί θα τους τα πληρώσω ώστε να καταφέρω να τα πάρω.

4. Sissy

Sissy PB Senior Member

Το ιδιο σκεφτηκα κι΄εγω!
    Δυστυχως δεν πιστευω ομως οτι θ΄αλλαξουν μυαλο!
    :)Μπραβο σου!

5. skytiger

skytiger PB New Member

bisba ευγε για την πνευματικη-πρακτικη σου πραξη που επραξες αμεσως για τα 2 πουλακια και ενα μεγαλο Χ στους ανεγγεφαλους ιδιοκτητες των πουλιων.τι να πω νιωθω ντροπη για αυτους!

6. Frania

Frania PB Member

Μπραβο σου ! :)Αν τους ενοιαζε εστω και λιγο μετα απο τον κινδυνο που περασαν τα πουλακια οχι μονον φαγητο και νερο θα ειχαν βαλει αλλα θα το καταλαβαινες με πολλους τροπους.Αν καταφερεις να τα σωσεις με μεγαλη χαρα θα τα φροντιζα εγω . :)Και φυσικα για το ποσον εν λευκω αλλωστε εσυ ξερεις σιγουρα καλυτερα.

7. BISBA

BISBA PB New Member

Φράνια άν καταφέρω και τα πάρω
    στα κάνω δώρο
    και τα έξοδα αποστολής δικά μου (μιάς και είσαι Θεσσαλονίκη)

8. tsampinio

tsampinio PB New Member

αν καποιος δεν αγαπαει τα πουλια και δεν αποτελουν κομματι της ζωης του τοτε θα εχουμε αυτα τα αποτελεσματα. απλα οι κυριοι αυτοι ετυχε πιστευω να εχουν αυτα τα πουλια και απλα τωρα βαρεθηκαν. αυτο που εκαναν συντομα θα το ξανακανουν οτι κι αν τους ειπες εσυ. το πιο καλο που θα μπορουσαν να κανουν ειναι να τα χαρισουν οσο ειναι ζωντανα.
    Υ.Γ. Μπραβο Μπαμπη για την κινηση σου!

9. Pigaki

Pigaki PB New Member

Ενημερωστε μας για τις εξελιξεις!:)

10. lizard

lizard PB Member Article Writer

υπαρχουν πραγματικα πολυ ανθρωποι που εχουν πουλια μονο και μονο για να λενε οτι εχουν πριν ενα χρονο χαρισα σε εναν φιλου μου ενα ζευγαρι παπαγαλακια (τα μικρα) το οποιο ηταν ζευγαρι που εβγαζε μικρα ετσι σκεφτικα οτι αφου ο φιλος μου ηθελε πουλια να του τα δωσω αφου του τα εδωσα μετα απο ενα μηνα του εβγαλαν μικρα το αποτελεσμα ηταν τα μικρα να του ψοφησουν γιατι κολυμπαγαν στις ακαθαρισιες τους και οι γονεις το θηλυκο του εφυγε δυο μερες αφου πεθαναν τα μικρα και το αρσενικο ψοφησε και δεν ξερω ακομα τα ακριβει αιτια(μαλλον απο στενοχωρια)

11. ΙΟΑ

ΙΟΑ PB New Member

Τι να πούμε; Όταν υπάρχουν αυτού του επιπέδου άνθρωποι(;) που αντιμετωπίζουν έτσι τα πουλάκια ,καταλαβαίνεις αμέσως πως θα αντιμετωπίσουν τους συνανθρώπους τους.

12. lizard

lizard PB Member Article Writer

ναι ειναι και αυτο μια σωστη παρατηρηση γιατι οταν συμπεριφερεσε ετσι σε ενα ζωακι πραγματικα η συμπεριφορα στους συνανθρωπους θα ειναι αναλογη.

13. Isidoros

Isidoros PB New Member

bisba φίλε μου θα σου πω το εξής.Μην αφήσεις ούτε μία μέρα να περάσει.Πήγαινε και ζήτα τα πουλάκια να σου τα δώσουν.Δυστυχώς αυτά τα κακόμοιρα είχαν την ατυχία να πέσουν στα χέρια αναίσθητων ανθρώπων.Η κακοποίηση από αναισθησία είναι ότι χειρότερο.

14. epo

epo PB New Member

δυστυχως τα παντα ειναι θεμα συναισθηματων...
    κ απο αυτα πασχουμε φιλοι σημερα...

15. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

φιλε μπαμπη δεν περιμενα τιποτα λιγοτερο απο εσενα να εισαι καλα

16. Frania

Frania PB Member

ΦΙΛΕ, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.Εστω και για λιγο μας βγαζεις ολους απο την μιζερια μας. Φτανει που το λες!:)

17. BISBA

BISBA PB New Member

Τελικά τα ζεμπράκια ζούνε.
    Εχουν τοποθετηθεί σε μεγαλύτερο κλουβί.
    Η υγιείνη τους είναι σε καλή κατάσταση.

Οι ιδιοκτήτες τους δείχνουν να τα προσέχουν.Τουλάχιστον περισσότερο από πρίν.
    Φυσικά για όσο θα είμαι εκεί θα τους προσέχω.

18. andrews69

andrews69 PB New Member

ευχομαι φιλε να εβαλαν μυαλο και για τα πουλια αλλα και για σενα σου αξιζει να παρεις και εσυ ικανοποιηση γιατι η πραξη σου ειναι αξιεπαινει μπραβο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...