Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή

1. alicedros

alicedros PB Supporter

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή.

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή

2. Ian32

Ian32 PB New Member

Αλικη ευχαριστούμε πού την μοιραστηκες μαζί μας ,κάποιες μικρές παρατηρήσουλές έχω μόνο αν κάνω λάθος κάποιος έμπειρος να με διορθώσει παρακαλώ.
    Στα βότανα το αναφέρεις άλλωστε καλό είναι να βάλουμε και άλλα όπως πχ τσουκνίδα!
    Μια ένσταση έχω για τα φρούτα κυρίως διότι χάνουν τις ουσίες τους στο δέκαλεπτό οπως πχ το πορτοκάλι και μετά ξυνιΖει με αποτέλεσμα μόνο νερό να αφήνει στην αυγοτροφη σου ίσως κάνει και κακό. Προσπάθησε να τους τα δίνεις Ολόκληρα γιατί όσο μεγαλύτερη επεξεργασία τόσο χειρότερα. Θα ήταν καλό για λάδι να χρησιμοποιούσες σιτελεο και μαζί με Brazil nuts θα ήταν το ιδανικό! Κάτι τελευταίο η φρυγανιά αν γίνεται να είναι ολικής για να είναι ποιο θρεπτική και αν μπορείτε χωρίς αλάτι!
    Ευχαριστούμε και πάλι!

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ευχαριστούμε πολύ Αλίκη ! :)
    Κι εγώ παρόμοια φτιάχνω με την διαφορά δεν βάζω καρότο γιατί το δίνω ξεχωριστά ως λαχανικό και γιατί δεν θέλω υγρασία στην αυγοτροφή, καθώς και δεν βάζω καθόλου λάδι.
    Προσθέτω λίγη τσουκνίδα επίσης.
    Χτυπάω πρώτα τσόφλι, κουάκερ, τρίμμα φρυγανιάς , ξερή ρίγανη, δυόσμο, τσουκνίδα, γίνονται ένα και μετά προσθέτω ψιλοκομμένο το αυγό με ελάχιστον μέλι αραιωμένο σε χλιαρό νερό και το αποτέλεσμα είναι στεγνό και λεπτόκοκκο.
    Κατέληξα σ' αυτήν γιατί όποτε έβαζα πιο υδαρή συστατικά μούχλιαζε και η ποσότητα που φτιάχνω (του ενός αυγού) δεν είναι τόση ώστε να βάζω και κατάψυξη. Επίσης σκέφτηκα πως αν δω μούχλα την τέταρτη μέρα προφανώς υπήρξε αλλοίωση και την τρίτη που δεν ήταν ορατή στο μάτι μου. Παρ' όλο που είναι στεγνή, όποτε ανοίγω το ψυγείο, κουνάω το ταπεράκι που την έχω για να ανακινείται.
    Σουσαμάκια κτλ ανά εποχή και βλαστωμένα όταν έχω βάζω επιπλέον επίσης :)

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Γιαννη τα φρουτα δεν τα τρωνε οταν τους βαζω ολοκληρα... Γι αυτο τα βαζω μεσα στην αυγοτροφη για να παιρνουν ολες τις βιταμινες που χρειαζονται... Ας πουμε αν βαλω ενα φρουτο ή λαχανικο (πχ αγγουρι) που εχει πολυ νερο θα βαλω πιο πολυ φρυγανια και κουακερ για να ρουφηξει την υγρασια.

Την τσουκνιδα που την βρισκετε??

Σας ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις! Ετσι μονο βελτιωνομαστε! :D

5. Ian32

Ian32 PB New Member

Εχει και στην λαικη τσουκνιδα αλλα φυτρωνει πολλες φορες και στις γλαστρες μας. Το αγγουρι δεν προσφερει και πολλα πχ καλυτερα το μπροκολο ας πουμε.

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Οκ! Θα παω να ρωτησω! Το αγγουρι κανει καλο και ειναι απαραιτητο κατα την περιοδο της πτερορροιας που κανει και ζεστη... Το ξερω Γιαννη για το μπροκολο... τρωνε 3-4 φορες την εβδομαδα και τρελαινονται γι αυτο!

7. grekosdx

grekosdx PB New Member

Πέραν της αμφιβολίας που έχω κι εγώ για τα φρούτα (ειδικά πορτοκάλι που νόμιζα ότι δεν κάνει να φάνε!), δεν φαντάστηκα ότι μπορείς να το βάλεις στην κατάψυξη! Το χωρίζεις σε μικρά σακουλάκια? Επίσης, παρατήρησες κάποιες σημαντικές διαφορές στα πουλιά σου? Π.χ. καλύτερο πτέρωμα? περισσότερη ζωντάνια? Ευχαριστώ..

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Το πορτοκάλι κάνει καλό! Πολλοί βάζουν στην αυγοτροφή λίγο χυμό πορτοκαλιού!
    Αφού τελειώσω με την παρασκευή της αυγοτροφής την χωρίζω ανά μερίδες, δλδ έχω 7 καναρίνια, μετράω 7 κουταλιές του γλυκού (1 κουταλιά του γλυκού αναλογεί σε κάθε καναρίνι), τις βάζω σε αλουμινόχαρτο, το κλείνω και μένει στην κατάψυξη για όποτε το χρειαστώ! Και αυτό με διευκολύνει πολύ γιατί ανά περιόδο δίνω διαφορετική συχνότητα... Το καλοκαίρι 3 φορές την εβδομάδα, στην αναπαραγωγή κάθε μέρα και το χειμώνα μια φορά την εβδομάδα και δεν πετάω καθόλου φαγητό γιατί μέσα σε 5 ώρες το έχουν φάει όλο!

Τώρα όσον αφορά τις διαφορές τα μικρά είναι πιο υγιή, κελαιδάνε περισσότερο, και πιστεύω ότι δεν αρρωσταίνουν όσο συχνά αρρώσταιναν... Πέρα από την διατροφή παίζει ρόλο και η καθαριότητα βέβαια! Πάντως τα μαθαίνω από μικρά να την τρώνε και τα ενήλικα πλέον την λατρεύουν! Πιστεύω ότι βάζω πολλά φαγητά που έχουν βιταμίνες και τους κάνουν καλό αλλά ακόμα ψάχνομαι για το τι άλλο θα τους βάλω! Ας πούμε θέλω να βάζω και ξερή τσουκνίδα και ταραξάκο και άλλα που κάνουν καλό στο συκώτι! ;) Οπότε πάντα υπάρχει χώρος για βελτίωση!

9. grekosdx

grekosdx PB New Member

Ευχαριστώ για την απάντησή σου! Απλά ανησυχούσα για το πορτοκάλι, επειδή και καλά ήταν όξυνο και τέτοια! Κάπου το διάβασα (δεν θυμάμαι αν ήταν σε κάποιο ποστ εδώ ή αλλού..) και μάλιστα επέμεναν και 2-3 μαζί γι αυτό! Οπότε, ποτέ δεν έδωσα στα πουλιά μου πορτοκάλι. Γειράσκω αει διδασκόμενος! Τι να πεις?

10. Ian32

Ian32 PB New Member

Στο πορτοκαλί η βιτC χάνετε στα πρώτα 15 λεπτά και έπειτα ξυνιζει.

11. grekosdx

grekosdx PB New Member

Εντάξει, δεν το αφήνεις για πολύ.. Το βάζεις για μισή ώρα και μετά το βγαζεις. Εγώ έτσι κάνω και με τα άλλα φρούτα. Δεν πρέπει να μαυριζουν ή να μένουν για πολύ, όντως.

12. Ζωή Κριαρά

Ζωή Κριαρά PB New Member

αυτη μπορουμε να την φτιαξουμε και στους παπαγαλους?

13. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

γιατι οχι και στους παπαγαλους ειναι μια πρωτης ταξεως συνταγη!

14. Ζωή Κριαρά

Ζωή Κριαρά PB New Member

λες να τους την φτιαξω

15. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

ποτε ενα τετοιο γευμα δεν εβλαψε πουλακι:)ασε που μαθενει σε διαφορες γευσεις και πλουτξζετε η διατρωφη του.

16. Ζωή Κριαρά

Ζωή Κριαρά PB New Member

μια ερωτηση το αυγο μολις βραζει το ριχνουμε στο μουλτι?

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Πρεπει να ειναι σφιχτοβρασμενο να το βραζεις για 12-15'.. Εε μετα μπορεις να το αφησεις να κρυωσει και να το βαλεις στο μουλτι..

18. Ζωή Κριαρά

Ζωή Κριαρά PB New Member

α οκ και το νερο βαζουμε μεσα στο μουλτι?

19. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

όχι μόνο τσόφλι και αυγό, γενικά η αυγοτροφή για να κρατήσει μία εβδομάδα στο ψυγείο, πρέπει να είναι αρκετά στεγνή όχι νωπή γιατί τότε μουχλιάζει.

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Τώρα που είναι η πιο όμορφη περίοδος, η περίοδος αναπαραγωγής, λίγες μέρες πριν γεννήσουν τα θηλυκά μου, πρώτη φορά για φέτος, έτριβα σαπιοκάλαμο μέσα στην αυγοτροφή και μέχρι στιγμής (9 αυγά συνολικά) δεν είχα κανένα θέμα με δυστοκίες! Χωρίς υδατοδιαλυτό ασβέστιο! Θα το καθιερώσω λοιπόν και είπα να σας το πω! :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...