Η δικη μου προσπαθεια

Συζήτηση με θέμα Η δικη μου προσπαθεια, που ξεκίνησε από Τακης Δασκαλακης, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 26 Μαϊ 2008.

1. Καλησπέρα παιδιά.Σκέφτηκα να σας παρουσιάσω και εγώ την κατασκευή μου στην ταράτσα του σπιτιού μου γιατί δυστυχώς δεν έχω άλλο χώρο.Το μέγεθος της είναι :μήκος 3 μέτρα,πλάτος και ύψος 1,7 μέτρα.Είναι κατασκευασμένη από στρατζαριστό μαύρο σίδερο και γαλβανιζέ σύρμα.Το σίδερο είναι βαμμένο δύο χέρια μίνιο και δύο χέρια μαύρο(!)μπογιά.Είναι κολλημένη με ηλεκτροσυγκόλλησης και πακτωμένη στην ταράτσα με ούπα και βίδες 17mm.Από πάνω έχει λαμαρίνα και τρία στρώματα με καλαμωτές.Επίσης έχω φυτέψει αναρριχητικά και ελπίζω σύντομα να σκεπάσουν την κατασκευή μου.Όπως βλέπετε δίπλα έχω ξεκινήσει και μια άλλη κατασκευή που προορίζεται για να βάλω τα κλουβιά μου (το πολύ 6-7) για αναπαραγωγή.Ξέρω πως έχει πολλά μειονεκτήματα αλλά ας όψεται η έλλειψη χώρου.Κόστισαν τα υλικά περίπου 300,00 €.

Συνημμένα Αρχεία:

• 2.jpg
      2.jpg
      File size:
      39,4 KB
      Προβολές:
      418
    • 3.jpg
      3.jpg
      File size:
      39,3 KB
      Προβολές:
      339
    • 4.jpg
      4.jpg
      File size:
      33,2 KB
      Προβολές:
      282
    • 5.jpg
      5.jpg
      File size:
      32,8 KB
      Προβολές:
      322
  2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Να είσαι καλά Παναγιώτη,να την τελειοποιήσεις
    και να την χαρείς.Απο χώρο δεν είναι καθόλου άσχημα.
    Με τον ήλιο,την ζέστη και τους αέρηδες, θα πρέπει να τσακωθείς,
    και άμα βρείς σωστές λύσεις μ'αυτά,θα γίνει πολύ ωραία,
    και με τα φυτά, ακόμα ωραιότερη.

3. Έχει προφυλαγμένο χώρο για τον αέρα περίπου 1,7χ1,7χ1,7 στο βάθος. Για την ζέστη ελπίζω με τα φυτά και τις καλαμωτές ;(είδομεν!)

4. Kostas21

Kostas21 PB Member

Μπραβο Παναγιωτη παρα πολυ ωραια κατασκευη!

5. Pegasos1982

Pegasos1982 PB New Member

Πολύ ωραία κατασκευή Παναγιώτη. Μπράβο σου

6. Αν εχεις σκοπο να αφησεις τα πουλακια σου ελευθερα στην κλουβα χρειαζεσαι προθαλαμο οπωσδηποτε. Ισως και 1 κομματι ναυλον & μπλε μονωτικο φελιζολ αναμμεσα απο τις καλαμιες . Καλη κατασκευη συγχαρητηρια

Ταισμα - ποτισμα εξωτερικης κλουβας.jpg Εξωτερικη αποψη.jpg

7. Γιώργο ανάμεσα στις καλαμιές το σκέφτηκα και γω και μάλλον θα το κάνω.Αλλά έχουν προφυλαγμένο χώρο όπως είπα και παραπάνω.Εσύ εννοείς κάτι άλλο;

8. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

νομιζω οτι ο γιωργος εχει δικιο για το μονωτικο. ειναι καλη λυση και δεν το χαλαει αισθητικα αφου θα εχει τις καλαμιες. ωραια δουλεια παναγιωτη

9. valantis1

valantis1 PB New Member

Πολυ καλη δουλεια μπραβο.

10. Προθαλαμο ( δες προηγουμενες φωτο ) για να μπαινοβγαινεις χωρις τον φοβο του φφρρρρττ :eek: και συν τοις αλλοις σε καλυπτει την μια πλευρα για τις απο αερος επιθεσεις . Για το τελευταιο αν θελεις ασε λιγο καλαμιες να περισσευουν και στο πλαι.

... και στο βαθος το θερμοκηπιο ..jpg Εσωτερικη αποψη.jpg

11. ΙΟΑ

ΙΟΑ PB New Member

Μπράβο . Καταπληκτική προσπάθεια.

12. SAKMP1

SAKMP1 PB New Member

Μπραβο Παναγιωτη,καθε προσπαθεια για μεγαλυτερη ανεση για τα πουλια μας ειναι αξιεπαινη.Συμφωνω με τους φιλους παραπανω αλλα πιστευω οτι στην πορεια θα δεις και θα διορθωσεις τυχον ατελειες που θα προκυψουν.Μπραβο και παλι!

13. toni

toni PB New Member

μπραβο σου παναγιωτη, πολυ καλη κατασκευη. συμφωνω με τον 'γεωργος κιλκις' για τον προθαλαμο και για μονωση. θα δεις οτι θα σου ειναι πολυ χρησημα. και εγω πεδευωμαι με την λυση του προβληματος την μονωση απο επανω.

τονι

14. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

μπραβο! πολυ καλη δουλεια! συγχαρητηρια!

15. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Συγχαρητηρια για το μερακι σου! Παρα πολυ ωραια!

16. lizard

lizard PB Member Article Writer

Πολυ καλη δουλεια μπραβο.

17. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Τάκη μπράβο, αξιέπαινη η προσπάθεια!

18. jenia21

jenia21 PB New Member

Εγω στην κλουβα μου εχω τποθετηση ενα πανι σκειανσης στη μιση και στην αλλη τιποτα ειναι καλο ετσι για να τα βλεπει ηλιος το χειμωνα.Για την βροχη βαζω ναυλον παλι στην μιση κλουβα πανω απο το πανι.Η λαμαρινα εχει προβλημα το καλοκαιρι με τον ηλιο θελει προσοχη γιατι θα βαραει 45αρες το καλοκαιρι.

19. kbibikos

kbibikos PB New Member

τελεια δουλεια μπραβο σου.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...