Η δική μου αυγοτροφή

Συζήτηση με θέμα Η δική μου αυγοτροφή, που ξεκίνησε από Dimitris.P, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 25 Νοε 2015.

1. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

καλησπέρα φίλοι μου!!
    αυτή είναι η δική μου αυγοτροφή..κατάλληλη για όλα τα καναρίνια,αλλά κυρίως για τύπου και χρώματος.

συστατικά
    cede' ξηρή αυγοτροφή / 7 μέρη
    νερό / 3 μέρη
    κους κους / 1 μέρος
    σπιρουλίνα BLATTNER / 5γρ. σε 1 κιλ.αυγοτροφής
    πολυβιταμίνη ΚΑΛΣΙ-ΒΗΤΑ / 1γρ. σε 1 κιλ.αυγοτροφής
    μαγιά μπύρας FARCO / 1 κουτ.σούπας σε 1 κιλ.αυγοτροφής
    ασβέστιο FUTTERKALK-VITAMINE BACKS / 5γρ.σε 1 κιλ.αυγοτροφής
    προβιοτικό SIMBIOTIC CHEMI VIT / 20γρ. σε 1 κιλ.αυγοτροφής
    πρωτε'ί'νη σόγιας FARCO / 1 κουτ.σούπας σε 1 κιλ.αυγοτροφής
    σπόροι CHIA / 1 κουτ.σούπας σε 1 κιλ.αυγοτροφής

φυτρωμένοι σπόροι (προαιρειτικά)
    χρωστική CARORED CEDE' (προαιρετικά)

εκτέλεση
    σε ένα μπωλ ρίχνουμε το κους-κους,την πολυβιταμίνη,την σπιρουλίνα και προσθέτουμε το νερό
    (χλιαρό).Ανακατεύουμε καλά και αφήνουμε το μείγμα να ''ξεκουραστεί'' μέχρι το νερό να απορροφηθεί καλά(15-20').
    Στη συνέχεια προσθέτουμε την αυγοτροφή και ανακατεύουμε,προσθέτουμε την μαγιά μπύρας και ανακατεύουμε,προσθέτουμε το ασβέστιο και ανακατεύουμε,προσθέτουμε την πρωτε'ί'νη και ανακατεύουμε,προσθέτουμε το προβιοτικό και ανακατεύουμε,στο τέλος προσθέτουμε τους σπόρους chia ..και η αυγοτροφή μας είναι έτοιμη να την προσφέρουμε στα καναρίνια μας.

-Στην τελική της μορφή θα πρέπει να είναι σαν τριμμένο κέικ στην υφή,χωρίς σβόλους.
    -Διατηρείτε στο ψυγείο για 5 ημέρες.
    -Φυτρωμένους σπόρους προσθέτουμε φρέσκους στην ημερήσια ποσότητα αυγοτροφής που προσφέρουμε στα καναρίνια μας.
    -Την χρωστική την προσθέτουμε στην αρχή,πριν ρίξουμε το νερό.

και..καλή τους όρεξη !!!!!!!!!!!:thumbsup:

Συνημμένα Αρχεία:

2. kostasb

kostasb PB New Member

Tι αποδοχη εχει Δημητρη?

3. Dimitris.P

όταν λες αποδοχή,Κώστα?

4. kostasb

kostasb PB New Member

Αποδοχή από τα πουλιά,κοινώς πέφτουν με τα μούτρα??? Χαχαχα!!!

5. Dimitris.P

τα δικά μου,και τα επτά.. ναι!! με τα μούτρα,όπως το λές!! και ενός φίλου εκτροφέα,ο οποίος έχει 25 ζευγάρια αυτή τη στιγμή..με τα μούτρα πέφτουν!!

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Δημήτρη καλό θα ήταν να εμπλουτίσεις το θέμα με τη συνταγή σου και με φώτο!! ;)

Μπράβο σου γι αυτό που κάνεις στα μικρά σου! Δείχνει για ακόμα μια φορά πόσο τ αγαπάς και τα φροντίζεις!! :thumbsup:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...