Η διατροφη των παπαγαλων μου

Συζήτηση με θέμα Η διατροφη των παπαγαλων μου, που ξεκίνησε από kouklakis, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 30 Αυγ 2016.

1. kouklakis

kouklakis PB New Member

Αυτη ειναι η διατροφη που ακολουθω εδω και 3 χρονια στο εκτροφειο με πολυ καλα αποτελεσματα!
    Οι σποροι ειναι Νο72 lovebird chabion
    Ιπποφαες και γκοτζυ μπερυ τα οποια ανακατευω μεσα στα σπορια για σουπερ διατροφη
    και τα πελλετ ενεργειας και αναπαραγωγης για ζακο τα βαζω στο μπλεντερ και τα σπαω σε πολυ μικρα κομματακια και τα τσακιζουν.
    και εννοειτε λαχανικα και φρουτα.
    Για lovebird και parrotlet

Τελευταία επεξεργασία: 30 Αυγ 2016
  2. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Αυγοτροφή δε τους δίνεις;

3. kouklakis

kouklakis PB New Member

Τους δινω μονο οταν εχουν μωρα γιατι η διατροφη τους ειναι πολυ πλουσια και πυρωνουν συνεχεια

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Γκότζι μπέρυ γιατί δίνεις? Έχουν πολύ μεγάλη ποσότητα σιδήρου σε σχέση με την ελάχιστη που χρειάζονται τα πουλιά κι έχω διαβάσει ότι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο συκώτι τους. Για το ιπποφαές δεν έχω διαβάσει αρνητικά αλλά πάλι με μέτρο ως έξτρα λιχουδιά μια στο τόσο. Δεν γνωρίζω κατα πόσο είναι καλό να το έχουν σε μόνιμη βάση στο μίγμα τους.

Τα υπόλοιπα που δίνεις νομίζω πως υπερκαλύπτουν τις ανάγκες τους. :)

5. kouklakis

kouklakis PB New Member

πιστεψε με δεν το τρωνε παντα ξαρουν αυτα ποτε τρωνε ειναι με τις εποχες τους
    Περισσοτερο το τρωνε οταν εχουν μωρα αλλα εχει λιγη ποσοτητα στην αναλογια βαζω 300γρ στα 40 κιλα τροφη

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Να υποθέσω πως το λες με υπερβολή....
    Γιατί στα καναρίνια αυτό δεν ισχύει....
    Τρώνε ότι τους δώσουμε κι αν το παρακάνουμε έχουμε χοντρές βουβές μπαλίτσες, αντί για όμορφους τραγουδιστές.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...