Η βρομιά κάνει καλό

Συζήτηση με θέμα Η βρομιά κάνει καλό, που ξεκίνησε από evaluieva, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 28 Φεβ 2008.

1. evaluieva

evaluieva PB Member

με αφορμη τα ποστ στην σελιδα https://petbirds.gr/threads/Εχουν-ιδρωτοποιους-αδενες-τα-πουλια.2337/

κ τις γενικοτερες αναφορες περι βρωμιας ,
    σε διαφορα ποστ
    (αλλα κ την δικη μου απορια ,διαβαζοντας κατα καιρους διαφορα αρθρα )
    θα ηθελα να συζητησουμε αυτο το θεμα καταθετοντας ο καθενας τις αποψεις του για το "τι ειναι βρωμια" τελικα...

για αρχη :

βρηκα αυτο σημερα
    ---------------------------------------
    Η βρομιά κάνει καλό

Έχετε μωράκι; Δεν είναι ανάγκη να ζει σε ένα αποστειρωμένο περιβάλλον.

Η σκόνη και η βρομιά (σε λογικά επίπεδα) στο σπίτι κάνει καλό στο μωρό, σύμφωνα με μελέτη αμερικανών επιστημόνων που έγινε σε βρέφη υψηλού κινδύνου για μελλοντικές αλλεργίες.

Πιο συγκεκριμένα, η από νωρίς έκθεση του παιδιού σε μικρόβια το βοηθά να αναπτύξει γερό ανοσοποιητικό σύστημα και περιορίζει τον κίνδυνο να αναπτύξει διάφορες αλλεργίες.

Η έκθεση των παιδιών κατά τα πρώτα χρόνια της ζωής τους στις επονομαζόμενες ενδοτοξίνες (τοξικές ουσίες που παράγονται από ορισμένα βακτήρια όταν αυτά πεθαίνουν ή υφίστανται βλάβες) δρα προστατευτικά εναντίον του συριγμού, του άσθματος και του δερματικού εκζέματος.

MyWorld.gr: Womans World / Εγκυμοσύνη / Μωρό / Η βρομιά κάνει καλό

--------------------------

Κάποιοι ερευνητές ανακάλυψαν ότι κάποια συγκεκριμένα βακτήρια που μεγαλώνουν στο έδαφος και στην σκόνη ενεργοποιούν την παραγωγή σεροτονίνης, του “αντιδοτου” κατά της κατάθλιψης!

Dirt Reduces Depression? - World of Psychology

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  2. andrews69

andrews69 PB New Member

παντως εκει που δουλευω εγω και μεσα στην βρωμα ειναι και καταθλιψη εχουν

3. evaluieva

evaluieva PB Member

:) θα ηθελα να συζητησουμε αυτο το θεμα καταθετοντας ο καθενας τις αποψεις του για το
    "τι ειναι βρωμια" τελικα...
    :)

4. Frania

Frania PB Member

Ανδρεα πολυ καλο, ωστοσο ειναι σωστα αυτα που αναφερει η Ευα.

5. andrews69

andrews69 PB New Member

φυσικα και ειναι σωστα παρολα ταυτα την λεξη βρωμια πως μπορουμε να την οριοθετησουμε αφου ο καθενας την αντιλαμβανεται διαφορετικα πχ. η γυναικα μου μπορει να σφουγγαρισει το σπιτι 3 φορες την ημερα ,εγω οταν λειπει στην μητερα της για δεκα μερες περιπου σφουγγαριζω 1 φορα ολη ολη παρολαυτα δεν ειμαι βρωμιαρης απλα εχω διαφορετικη αντιλειψη στην καθαριοτητα και την θεωρω υπερβολικη την γυναικα μου

6. evaluieva

evaluieva PB Member

πολυ σωστη παρατηρηση ανδρεα μου κ γι αυτο αλλωστε ανοιξα το θεμα το οποιο θεωρω πολυ καιριο κ σοβαρο
    την αποψη του καθενα για την βρωμια...
    τον ορισμο της αν θες...
    ο καθενας, μπορει να περιγραψει ,αν προσπαθησει λιγο ,
    τι ακριβως θεωρει βρωμια...
    αν ξεκινησουμε πχ να λεμε οτι
    βρωμικο ειναι αυτο που
    εχει ασχημη οψη ,...
    εχει αλλοιωθει το χρωμα του...
    ειναι παλιο,...
    μυριζει ασχημα ...κλπ

αν δεις σ ενα λεξικο οριζει ως βρωμια την δυσωδια κ την ακαθαρσια...
    τι ειναι αυτο ομως ,που κανει ολους μας να φοβομαστε κυριολεκτικα την βρωμια
    κ γιατι...

η ακομα ,
    οι ανθρωποι θεωρουμε ολες τις εκκρίσεις και απεκκρίσεις των ζωντων,
    βρωμια
    οπως κ τα αχρηστα προιοντα μεταβολισμου..

η οτι αλλο μπορει να ορισει καποιος...
    οπότε

εσυ ας πουμε
    τι θεωρεις βρωμια???

7. andrews69

andrews69 PB New Member

εγω θεωρω βρωμια κατι που αλλειωνεται εστω και λιγο ως προς την οψη του και αρχιζη να μυριζει τωρα λιγη σκονη δεν εβλαψε κανεναν (εκτος την γυναικα μου, αστειο ειναι)

8. Frania

Frania PB Member

Μπορουμε ισως να την οριοθετησουμε με το αναλογο σκεπτικο.Καθαριζεις οσο μπορεις καλυτερα τους μικρους σου φιλους αφου τους αγαπας και εφοσον εχεις δει οτι αν το αμελησεις εχεις ιδιαιτερα προβληματα υγειας στα πουλια. Παρολα αυτα και στην πρωτη περιπτωση παλι καποια πουλια αρρωσταινουν...Αυτο σημαινει οτι η οριοθετηση σου ειναι μακραν της πραγματικης καταστασης.Προσπαθησα περυσι σκληρα με καθε μεσον να προλαβω την κοκκιδιοση στα μικρα μου.Καθαρισμος καθημερινος ,ξηροτητα ,πεισμα ,επιμονη.Δεν τα καταφερα , με καποιον τροπο περνουσαν στα μωρα μου αν και φροντιζα πρωτα αυτα,αλλαζα ρουχα και παπουτσια ακομη τα χερια μου ειχαν μεγαλο προβλημα απο το απολυμαντικο καπου κατι μου ξεφευγε.Ξεκινα αναποδα θεωρησε τα παντα με φορτιο σιγουρα ,το μπολιασμα που αναφερει η Ευα καντο οσο μπορεις σε μικροτερες δοσεις και ελεγχομενο.Συγνωμη για την καταχρηση :)και ψηφο στην γυναικα σου που λεει και η Σοφια;)

9. evaluieva

evaluieva PB Member

με μπερδεψες φρανια...:p
    ποιο εννοεις μπολιασμα...:confused:

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εγω βρωμια σε εναν ανθρωπο θεωρω την απλυσια... Εχω κολυμα μ αυτο! Ας ειναι ο αλλος οπως θελει μονο να μην μυριζει απλυσια...

Σε ενα χωρο τωρα επειδη μενω ακομη με γονεις θεωρω την μητερα μου υπερβολικη... Ντρεπεσαι να πατησεις στα μπαλκονια μας χειμωνιατικα ειναι οσο καθαρα οσο το μεσα... Αλλα βρωμια θεωρω τη μεγαλη ακαταστασια και την αναπτυξη μικροργανισμων σε συνδυασμο με την παρουσια εντομων. Εχει μια εκπομπη στο Σκαι Σαββατο και Κυριακη μεσημερι. Εκει να δεις τι θα πει ΒΡΩΜΙΑ! Οι σταβλοι ειναι πιο καθαροι απο αυτα τα σπιτια. Ακομη και ακαθαρσιες ζωων πανω στα κρεβατια εχουν μερικοι. :eek:

Παντως το κλουβι του Φοιβου το καθαριζω καθημερινα.

11. Isidoros

Isidoros PB New Member

Νομίζω Έυα μου ότι το θέμα που έθεσες είναι λίγο περίπλοκο.Και γιατί το λέω αυτό?Νομίζω ότι ο όρος βρωμιά από τον κάθε φίλο εδώ θα μεταφραστεί διαφορετικά.
    Υπάρχουν πολλών ειδών βρωμιές.Η βρώμα που υπάρχει στην ψυχή κάποιων,η βρώμα που υπάρχει στο μυαλό ,η βρώμα που αναδύεται από το σώμα μας αν δεν το περιποιούμαστε ,η βρώμα που μπορεί να υπάρχει στο σπίτι μας αν δεν το καθαρίζουμε.
    Η έννοια της βρώμας λοιπόν ερμηνέυεται διαφορετικά απόλους μας.Αν ρωτήσεις έναν που ζει σε μεγάλο αστικό κέντρο θα σου πει ότι τα περιτώματα των σκυλιών στο δρόμο είναι βρώμα όμως κάποιος που ζει στο χωριό τα περιτώματα των ζώων μπορεί να μην τα θεωρεί βρωμιά αλλά λίπασμα για το μπαξέ του.
    Παιρνώντας τα χρόνια ολοένα και περισσότερο ο άνθρωπος γίνεται όλο και πιο μίζερος.Αυτή η μιζέρια μας έκανε από το να μην μιλάμε μεταξύ μας (ας είμαστε και γείτονες)μέχρι στο να μην ανοίγουμε το παράθυρο για να μην μπει σκόνη.
    Μεγαλώνοντας εγώ σε ένα νησί θα ΄πω ότι είμαι ευτυχισμένος που μπόρεσα να λερωθώ.Έπαιξα με την ψυχή μου λέρωσα τα πόδια και τα παντελόνια μου μάτωσα αλλά πιστέυω ότι έγινα καλός άνθρωπος χωρίς καθόλου εσωτερική βρωμιά.
    Τελειώνοντας πιστεύω ότι η βρώμα υπάρχει μέσα στο μυαλό μας.Η μιζέρια που κληρονομούμε ζ'ωντας σε μεγάλο αστικό κέντρο μας έχει κάνει μονόχνοτους ακόμα και με αυτήν την λίγη σκόνη που μπαίνει από το περάθυρό μας όταν το ανοίγουμε για να δούμε λίγο ήλιο(αν τον βλέπουμε και αυτόν)

12. evaluieva

evaluieva PB Member

κ αν το επεκτεινουμε λιγο ανεστη στο ζωικο βασιλειο κ
    την φροντιδα των φτερωτων φιλων μας...

13. Isidoros

Isidoros PB New Member

Έυα να είσαι σίγουρη ότι τα πουλιά κάθε άλλο παρά βρώμικα είναι.Και το μπάνιο τους κάνουν και τα αμμόλουτρα τους.Το ότι εμείς χωρίς να σκεφτούμαι ποια θα είναι η φροντίδα τους και ποιές οι υποχρεώσεις μας απέναντί τους τα αγοράζουμε και μετά τα αφήνουμε στο έλεος του θεού τότε δίπλα στην έννοια βρωμιά στο λεξικό θα έπρεπε να έχει την φωτογραφία μας.

14. Φοίβος

Εχω δει κλουβια που εχουν να καθαριστουν μηνες... Σε ενα παλιο πετ σοπ ειχα δει και κατι σαν σκουληκια να περπατανε στον πατο των κλουβιων... Τι να πω! Εννοειται δεν ξαναπατησα ουτε απ εξω... Πιστευω πως τα πουλια πρεπει να τα καθαριζουμε συχνα και μην μενουν οι κουτσουλιες πολλες μερες διοτι αναπτυσσονται μικροοργανισμοι βλαβεροι και για τα ιδια τα πουλια τα οποια απο τη φυση τους ειναι πολυ καθαρα και καποιος μπορει να τα αναγκαζει να ζουνε με βρωμια επειδη βαριεται, αλλα και για εμας τους ανθρωπους. Οταν παιρνεις ενα ζωο πρεπει να εισαι υπευθυνος γι αυτο! Και η καθαριοτητα του χωρου του κλουβιου με ολα τα εξαρτηματα που αυτο περιλαμβανει ειναι απαραιτητη.
    Εγω σαπουνιζω και ξεπλενω παρα πολυ καλα τα μπολ του νερου και του φαγητου του Φοιβου καθε πρωι πριν τα γεμισω. Και για δειτε ποσο καθαρα ζωα ειναι τα πουλια περιμενει να τα πλυνω πρωτα και να τα γεμισω και δεν τρωει τπτ αν τον αργησω καμια φορα.

15. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Επειδή το θέμα αναφέρει συγκεκριμένες πηγές και μετά επεκτείνεται στο γενικότερο προβληματισμό περί του τι είναι η βρωμιά, Θα ξεκινήσω σχολιάζοντας ένα ένα τα άρθρα που αναφέρονται.
    Α)Πηγή :https://petbirds.gr/threads/Εχουν-ιδρωτοποιους-αδενες-τα-πουλια.2337/
    Εδώ νομίζω ότι έγινε παρεξήγηση, καθώς μη γνωρίζοντας την ύπαρξη αδένα στο πίσω μέρος της ουράς κάποιος νομίζει ότι το υγρό με το οποίο περιποιούνται τα φτερά τους τα πουλάκια προέρχεται από άλλη "γειτονική πηγή".

Β)Πηγή :MyWorld.gr: Womans World / Εγκυμοσύνη / Μωρό / Η βρομιά κάνει καλό
    Εδώ λέει :"Δεν είναι ανάγκη να ζει σε ένα αποστειρωμένο περιβάλλον"
    Mα δεν γίνεται κιόλας, υποχρεωτικά θα έρθει το παιδί σε επαφή με μικρόβια αφού υπάρχουν παντού.
    Επίσεις :" Η σκόνη και η βρομιά (σε λογικά επίπεδα) στο σπίτι κάνει καλό στο μωρό"
    Μα δεν γίνεται να μην υπάρχει σκόνη και "βρομιά (σε λογικά επίπεδα)" σε κάθε σπίτι αφού, τώρα να ξεκινήσεις το ξεσκόνισμα π.χ μιας βιβλιοθήκης, ώσπου να φτάσεις στο τελευταίο ράφι, το πρώτο έχει σκονιστεί.
    τέλος εδώ:"Πιο συγκεκριμένα, η από νωρίς έκθεση του παιδιού σε μικρόβια το βοηθά να αναπτύξει γερό ανοσοποιητικό σύστημα και περιορίζει τον κίνδυνο να αναπτύξει διάφορες αλλεργίες."
    Όπως είπα και πριν μιλάμε για το αυτονόητο, αφού αποστειρωμένο περιβάλλον σε σπίτι δεν υπάρχει.

Γ)Πηγή:Dirt Reduces Depression? - World of Psychology
    Εδώ λέει:"Essentially, some researchers have discovered that certain bacteria in soil can activate serotonin production, thus potentially helping to relieve depression."
    Αυτό δεν σημαίνει τίποτα αφού όπως εδώ βρήκαν ότι υπάρχουν συγκεκριμένα βακτήρια που κάνουν (υπό ορισμένες συνθήκες καλό), έτσι και εγώ (που δεν είμαι επιστήμονας) μπορώ να βρω χιλιάδες βακτηρίδια και μικρόβια (στον ίδιο κόκκο σκόνης), επικίνδυνα για τον οργανισμό μας.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  16. evaluieva

evaluieva PB Member

μου ηρθε το παρακατω mail...

Subject: Αποσύρεται η οδοντόκρεμα Colgate Herbal White 50ml

Αποσύρεται η οδοντόκρεμα Colgate Herbal White 50ml

Το Δίκτυο Ταχείας Ανταλλαγής Πληροφοριών ( RAPEX), στην τελευταία
    γνωστοποίησή του, ενημερώνει τα κράτη μέλη, ότι στην ευρωπαϊκή αγορά έχει
    εντοπισθεί και αποσυρθεί το καλλυντικό προϊόν:

Colgate Herbal White 50 ml και συγκεκριμένα, η παρτίδα με αριθμό Lot 3198
    GB10333 και Bar Code 999 89 65485127.

Η πιο πάνω παρτίδα έχει αποσυρθεί λόγω αυξημένου μικροβιακού φορτίου, που
    προκαλεί κίνδυνο για την ανθρώπινη υγεία. Με βάση το RAPEX , δεν υπάρχουν
    σαφείς πληροφορίες αναφορικά με τις χώρες εξαγωγής της πιο πάνω παρτίδας του
    συγκεκριμένου προϊόντος. Για το λόγο αυτό οι Φαρμακευτικές Υπηρεσίες,
    προτρέπουν το κοινό, σε περίπτωση που τυχόν έχει στην κατοχή του το εν λόγω
    προϊόν, να διακόψει τη χρήση του ή σε περίπτωση που εντοπίσει το προϊόν
    αυτό, να επικοινωνήσει με τις Φαρμακευτικές Υπηρεσίες, στα τηλέφωνα
    22-407106 και 22-407176.

οποτε προσοχη...
    οσοι εχετε κοιταξτε τα στοιχεια...

17. Φοίβος

Ευα δεν μας ειπες κι εσυ την αποψη σου επι του θεματος... :D

18. evaluieva

evaluieva PB Member

ε τι...
    δεν ανοιξα ενα θεμα για να το παρω μονοτερμα...:D
    "γιαννης κερναει γιαννης πινει...":laugh:

εχει μελλον το θεμα ακομα...
    (θελω να ελπιζω,...)

εξ αλλου ακομα το ψαχνω
    θελω να βρω κ την επισημη θεση της πολιτειας περι καθαριοτητας ..

θα ψαξω κ λιγο στο υγειονομικο...

19. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Όπως λέει εδώ:Σύστημα ταχείας ανταλλαγής πληροφοριών για ασφάλεια προϊόντων πλην τροφίμων (RAPEX)

19
    0025/08​
    Ισπανία​
    Κατηγορία: Καλλυντικά Προϊόν: Οδοντόκρεμα

Μάρκα: COLGATE
    Τύπος/ αριθμός μοντέλου: HERBALWHITE 50 ml , παρτίδα 3198GB10333, Barcode: 999 89 65485127.

Περιγραφή: σωληνάριο οδοντόκρεμας 50-ml συσκευασμένο σε κουτί από χαρτόνι
    Χώρα προέλευσης: Ιρλανδία
    Παρόλο που δεν πρόκειται για προϊόν απομίμηση, δεν έχει διανεμηθεί από την Colgate-Palmolive Ισπανίας.
    Χώρα προέλευσης: Ιρλανδία

Μικροβιολογικός κίνδυνος

Το προϊόν ενέχει μικροβιολογικό κίνδυνο γιατί ανιχνεύτηκε παρουσία μεσόφυλλων αερόβιων μικρο-οργανισμών (10 000 ufc/g) και συνολικό φορτίο εντεροβακτηρίων (1 600 ufc/g). Οι αριθμοί αυτοί είναι μεγαλύτεροι από τις τιμές αναφοράς (<1 000 ufc/g και στις δύο περιπτώσεις) και για τον λόγο αυτό η οδοντόκρεμα μπορεί να αποδειχτεί επιβλαβής για την υγεία.
    Απόσυρση του προϊόντος από την αγορά με εντολή των αρχών.

Η ανάκληση, σύμφωνα με γραπτή δήλωση του διανομέα τηςColgateστη χώρα μας, δεν αφορά προϊόντα, που έχουν εισαχθεί από την επίσημη αντιπροσωπεία.

20. evaluieva

evaluieva PB Member

γιατι τα γραφεις διπλά...:p

γιατι τα γραφεις διπλά...:p
    εεεεεεε???:D :D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...