Η αυγοτροφή μου

Συζήτηση με θέμα Η αυγοτροφή μου, που ξεκίνησε από mgerom, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 3 Οκτ 2007.

1. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Μια παρουσίαση που μπορεί να βοηθήσει όσους θέλουν να ασχοληθούν με το θέμα

1. 1 μέρος rusk
    2. Σε 2 μέρη νερό διαλύουμε τα πρόσθετα που μπορει να είναι ,ότι θέλει κανείς να δώσει στα πουλια την συγγεκριμένη στιγμή. Εδώ υπάρχουν σπιρουλίνα-γύρη-πολυβιταμίνες.
    3. Προσθέτουμε τα δύο μέρη νερό. Η σπιρουλίνα δίνει το χρώμα.
    4. Μετά από 5 λεπτά
    5. Σε 15 λεπτα προσθέτουμε δύο μέρη αυγοτροφή καλής ποιότητος.
    6. Ανακατεύουμε αλλά το μείγμα λάσπωσε.
    7. Τρίβουμε φρυγανιά για να "ξελασπώσουμε" το μείγμα και ανακατεύουμε καλά. (απο3 έως 5 φρυγανιές)
    8. Λιώνουμε τα αυγά. Πάντα με το πηρούνι
    9. Προσθέτουμε τα αυγά.
    10. Και αν είμαστε λίγο προσεκτικοί θα έχουμε ένα μαλακό και αφράτο μείγμα
    Αν δεν βαριέστε την διαδικασία δοκιμάστε το.

Συνημμένα Αρχεία:

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

να πω οτι δοκιμασα τον τροπο του μακη και ειναι παρα πολυ ευκολος και σωστος την πετυχα με την πρωτη και τα πουλια τρωνε την αυγοτροφη πολυ καλυτερα λοιπον μακη ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παρα πολυ

3. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Και εγώ κάπως έτσι τι φτιάχνω αλλά προσθέτω τριμένο καρότο, chia, fionopandi και ρίγανι.
    Πραγματικά την τρώνε πάρα πολύ δεν αφήνουν τίποτα

4. andreasrodos

andreasrodos PB New Member

Έχω μια ερώτηση για τον "πατέρα" μου Μάκη.
    Πως υπολογίζεις την αναλογία των συμπληρωμάτων που χρησιμοποιείς;
    Βάσει των ml του νερού,των γραμμαρίων του ρασκ ή επι του υπολογιζόμενου τελικού βάρους μετά την ένωση τους;Στο τέλος βάζεις και αυγά έτσι;
    Περισσότερο βάρος μεγαλύτερη αναλογία;
    Γι'αυτό είναι τα παιδιά Μάκη για να κάνουν την ζωή των γονιών τους δυσκολότερη.Και για να ρωτάνε,βεβαίως βεβαίως!

5. mixalis pappas

mixalis pappas PB New Member

Μάκη μιας και ξεκίνησαν οι ερωτήσεις να κάνω και εγώ, γιατί βάζεις Rusk τι προσφέρει?

6. gozi

gozi PB New Member

Krata igrasia ke krata tin avgotrofi malaki

7. mgerom

Ανδρέα μια μεζούρα,ένα μικρό κουταλάκι του γλυκού κοφτό,στο 1 λίτρο
    του μείγματος.Δυο μέρη νερό και ένα μέρος ρασκ=1 λίτρο.(Αυτό είναι πάντα σταθερό)
    -Αδιαφορόντας για το βάρος των αυγών , της αυγοτροφής και της
    φρυγανιάς που προσθέτω. (μή ρωτήσεις γιατί ? δέν έχω απάντηση ,έτσι το κάνω)

-Η ιστορία Μιχάλη ξεκίνησε απο μια προτροπή του Κουλέτση πρίν δυό-τρία χρόνια και την συνεχίζω μιας και μου δίνει την ευχαίρεια να περνάω στα πουλιά μου ό,τι θέλω,(απο συμπληρώματα εννοώ).Αφού πήγε πολύ καλά απο την αρχή (την τσακίζουν)
    την συνεχίζω με διάφορες παραλλαγές.(καρότο,πατζαρι,σισαμέλαιο).
    --Επειτα στην περίοδο που υπάρχουν νεοσσοί ,επειδή είναι ιδιαίτερα μαλακιά τροφή,
    καταναλώνεται με ευκολία.

8. mixalis pappas

Το ότι κρατά υγρασία και ιδικά το καλοκαίρι δεν είναι καλό.

9. mgerom

Η μεζούρα που τους βάζω καταναλώνεται σε 1 ώρα το πολύ.
    Το υπόλοιπο ούτως ή άλλως είναι στο ψυγείο.

10. mixalis pappas

Μάκη είμαι αρνητικός με την χρήση του ρασκ για πολλούς λόγους.

11. mgerom

Να τους ακούσω ευχαρίστως.

12. mixalis pappas

Μάκη βαριέμαι να γράφω:)

13. mgerom

Ζωγραφισέ τους μου ,τότε .

14. mixalis pappas

Επειδή με έκανες και γέλασα.
    1) δεν έχει κάποια ιδιαίτερη διατροφική αξία, τα όποια στοιχεία έχει τα παίρνουν και από τους σπόρους.
    2) Όταν το χρησιμοποιείς αποδυναμώνεις την αυγοτροφή. Αν χρησιμοποιούσες σκέτο αυγό και για να τραβήξει την υγρασία μια καλή αυγοτροφη του εμπορίου όπως λες και εσύ, νομίζω θα ήταν καλύτερα γιατί πάνω κάτω θα ήξερες πόση και ποια διατροφική αξία θα είχε το μίγμα σου, χωρίς να προσθέσεις φρυγανιά που και αυτή υποβαθμίζει.
    3) Ο ισχυρισμός πως περνάω και άλλα προϊόντα μέσο αυτού και σε σκέτο αυγό τα περνάς οπότε το ίδιο είναι.
    4) Έχει μεγάλο ποσοστό υγρασίας και η φύλαξη στο ψυγείο την αυξάνει.

15. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Μιχάλη εν μέρη το σκεπτικό σου είναι σωστό...

1. το ράσκ δεν έχει κάποια ιδιαίτερη διατροφική αξία

αλλά..

2. μπορείς να υπολογίσεις την διατροφική αξιά μιας αυγοτροφής (μαζί με το ράσκ).
    Το ράσκ δεν περιέχει πάνω από 10% πρωτείνη. Με μια απλή μέθοδο των τριών μπορείς να την υπολογίσεις εφόσον χρησιμοποιείς στο μείγμα μόνο αυγοτρογή εμπορίου που έχει μετρίσιμα (από την εταιρεία!) μεγέθη. Οταν προσθέτεις και αυγό εκεί τα πράγματα γίνονται ποιό δύσκολα γιατί δεν ξέρεις έτσι και αλλίως τι ποσοστά περιέχει το αυγό. (πιστεύω εξαρτάται από την τροφή της κότας, τη ράτσα κλπ).
    3. Μέσο του νερού (στο ράσκ) μπορείς να δώσεις κάποια πράγματα "άνετα" και φυσικά να "παίξεις" ανάλογα με τις ανάγκες κάθε εποχής. Π.Χ. δίνεις άνετα χρωστική (αφορά τα καναρίνια χρώματος). Δίνεις πολυβιταμίνες 1-2 φορές (συγκεκριμένες μέρες) την εβδομάδα, χωρίς να χρειάζεται να τις βάλεις στο νερό (ποτήστρες). Δίνεις ασβέστιο στα θηλυκά (υγρό) στα ενδιάμεσα από τις γέννες. κ.α.
    Γενικά δίνεις κάποια στοιχεία ποιό ελεγχόμενα.
    Καθαρά προσωπική άποψη: το αυγό έχει μεγάλη βιολογική αξία (97% αφομιώνετε από τον οργανισμό) αλλά νομίζω δεν μπορεί να καλύψει όλες τις ανάγκες, όλες τις εποχές.
    4.Αυτό λύνεται εύκολα ή ταίζοντας 2-3 φορές την ημέρα ή αφήνοντας το μείγμα λιγότερο από 2 ώρες στα πουλιά το καλοκαίρι για να μην μουχλιάσει.

Μια παρατήρηση για τον Μάκη.
    νομίζω η αναλογία 2 μέρη νερού - 1μέρος ράσκ είναι μεγάλη, γιαυτό και το μείγμα λασπώνει. Δοκίμασε 1:1.

16. mixalis pappas

Σάκη αυτά είναι τα ποσοστά του αυγού τώρα ξέρεις.

1 Αυγό 65 γρ

Πρωτεϊνες (γρ) 8,00 Λίπος (γρ) 7,00 Υδατάνθρακες (γρ) 0 Ασβέστιο (χιλγρ) 33,8Σίδηρο (χιλγρ) 1,300 Βιταμίνη Α (μικρογρ) 91,00 Ριβοφλαβίνη (μικρογρ) 0,300 Νικοτινικό οξύ (χιλγρ) 2,40
    Βιταμίνη D (μικρογρ) 1,140
    Λεύκωμα Νερό 85-90% Πρωτεΐνες (αλβουμίνες) 12% Λίπος 0,25% Τέφρα 0,6% Υδατάνθρακες (κυρίως λακτόζη) 0,7% Μικρές ποσότητες λεκιθίνης, χοληστερόλης, βιταμινών Β και ενζύμων
    Κρόκος Έχει μεγάλη θρεπτική αξία.
    Συστατικά κρόκου Νερό 45-51% Πρωτεΐνες 16-17% Λίπος 31-36%% Τέφρα 1,3% Υδατάνθρακες 0,2-1,1%
    Ο κρόκος είναι περίπου 16 γρμ. και περιέχει μεγάλη ποσότητα λευκώματος (16,3 γρμ.%) ανώτερης βιολογικής αξίας και επιπλέον σίδηρο, φώσφορο, ασβέστιο, θείο, βιταμίνες (A, B, B2, B12, D)
    Το αυγό μαζί με το γάλα αποτελούν τις μόνες πλήρεις φυσικές τροφές, δηλαδή περιέχουν όλα τα απαραίτητα συστατικά για μια πλήρη και ισορροπημένη δίαιτα. Το αυγό είναι το δώρο της φύσης στη ζωή.
    Το ασπράδι του αυγού αποτελείται κατά 45% από πρωτεΐνες ανώτερες όλων των άλλων φυσικών τροφών, καθόσον περιέχουν όλα τα απαραίτητα αμινοξέα για τον οργανισμό μας. Η κατανάλωση ενός αυγού ημερησίως συμβάλλει κατά 11% στην αναγκαία ημερήσια κατανάλωση πρωτεϊνών του ανθρώπου.
    Τα αυγά είναι πλούσια σε ασβέστιο, φώσφορο, σίδηρο, νάτριο, κάλιο, βιταμίνη Α, νιασίνη, βιοτίνη, δηλαδή υψηλής ποιότητας πρωτεΐνες, βιταμίνες, μέταλλα. Επιπλέον έχουν ελάχιστα λιπαρά, άριστη χοληστερόλη και δίνουν δύναμη και ενέργεια δυσανάλογα υψηλή σε σχέση με το μικρό τους όγκο.

Πρόληψη της τύφλωσης λόγω ηλικίας
    Τα ισχυρά αντιοξειδωτικά που ανιχνεύονται στο αυγό είναι δυνατό να δράσουν προληπτικά έναντι της μείωσης της όρασης λόγω γήρατος. Τα ισχυρά καροτενοειδή (λουτεΐνη και ζεαξανθίνη) που βρίσκονται στη λέκιθο του αβγού παρέχουν προστασία στη φωτοευαίσθητη ρητίνη. Έρευνες έδειξαν ότι περιέχοντας αυτά τα καροτενοειδή στη διατροφή μας είναι δυνατόν να αποφευχθεί η μείωση της όρασης λόγω γήρατος.
    Η χολίνη βοηθά τη μνήμη
    Τα αυγά είναι μια από τις σημαντικότερες πηγές χολίνης. Έρευνες έδειξαν ότι αν υπάρχει έλλειψη χολίνης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, δεν έχουμε κανονική ανάπτυξη του εγκεφάλου του εμβρύου, με συνέπεια τα βρέφη να γεννιούνται είτε με ατελή μνήμη είτε με μειωμένη ικανότητα μνήμης, χαρακτηριστικό που θα τα συνοδεύει για ολόκληρη τη ζωή τους. Η χορήγηση αυξημένων επιπέδων χολίνης στο έμβρυο έχει αποδειχθεί ότι οδηγεί σε ικανότητα μνήμης άνω του μέσου όρου.
    Πρωτεΐνες
    Τα αυγά είναι εξαιρετική πηγή πρωτεϊνών άριστης βιολογικής αξίας. Ένα αυγό μέσου βάρους καλύπτει το 12% των ημερήσιων αναγκών σε πρωτεΐνες ενός άνδρα και το 14% μιας γυναίκας.
    Αντιοξειδωτικά
    Όπως ακριβώς τα φρούτα και τα λαχανικά, έτσι και τα αυγά περιέχουν ισχυρά αντιοξειδωτικά, όπως είναι το σελήνιο.
    Τα αντιοξειδωτικά προστατεύουν το σώμα από τις ανεπιθύμητες βλάβες που προκαλούνται κατά τη διαδικασία μεταβολισμού του οξυγόνου. Τα αντιοξειδωτικά είναι σημαντικά στην προστασία έναντι των καρδιακών παθήσεων και του καρκίνου.

17. mgerom

Βλέπεις, φτιάχνεις κέφι γράφεις 1,2,3,4 λόγους.

1)Δεν το χρησιμοποιούμε για την διατροφική του αξία.
    2)Γι' αυτό προσθέτουμε δυο αυγά , για να μην αποδυναμώνεται η αυγοτροφή.
    3)Στο νερό ειναι πολύ ευκολότερο να διαλύσεις ,πολυβιταμίνες,χρωστικές,σπιρουλίνα κ.λ.π
    4)Ε, και ? αφού εξασφαλίζεται το φρέσκον της παροχής και η άμεση κατανάλωση
    δεν επιτρέπει αλλιώσεις ?

--Επειτα μήπως ξεχνάς,οτι πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι.!
    Αν καταργήσω τώρα μια ευχάριστη συνήθεια,αργότερα μια άλλη,έπειτα μια τρίτη
    τί θα έχω να κόψω όταν θα ΓΕΡΑΣΩ? (διοτι ακόμη ειμαι "παιδί" όπως ξέρεις).;)

Μή το πείς...έτοιμος είσαι σε βλέπω:D

18. mixalis pappas

Μάκη σέβομαι το νεαρό της ηλικίας σου, ;);)οπότε συνέχισε όμοια, για να έχεις να κόψεις όταν μεγαλώσεις.:D

19. andreasrodos

andreasrodos PB New Member

Η εκ των προτέρων ανάμειξη των συμπληρωμάτων στην αυγοτροφή και η μετέπειτα ανάμειξη με το rusk-νερό,θεωρείται λάθος;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...