RIP Η ατυχη μου καρδερινουλα

Συζήτηση με θέμα Η ατυχη μου καρδερινουλα, που ξεκίνησε από elena politidou, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 14 Μαϊ 2015.

1. elena politidou

elena politidou PB New Member

οπως σας εχω γραψει και πιο παλιοτερα που ειχα μια καρδερινα που χτυπιοταν μες στο κλουβι!καλυτερα να μην την αφηνα ποτε γιατι με το που την επιασα στα χερια μου να την ελευθερωσω αυτη η καημενουλα δεν πεταξε απλα περπατησε λιγο κα τοτε ηρθε το τελος της γιατι στην αυλη του χωριου παραμονευε μια ομορφη δικια μας γατα και το αρπαξε στο λεπτο!

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Επρεπε να εχεις προνοησει τοσο λιγο Ελενα. Λυπαμαι για το πουλακι αλλα αυτο ειναι κοινη λογικη. Τοσα μερη απομακρυσμενα εχει ενα χωριο που θα μπορουσε να εχει μερικα δευτερολεπτα να συνειδητοποιησει τι συμβαινει.

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Κριμα Ελενα, και για το πουλακι και γι'αυτο που εζησες. Ισως επρεπε να ειχες βεβαιωθει οτι μπορει να πεταξει καλα, και να ενημερωθεις για την σωστη επανενταξη, σε απομερο μερος οπου θα μειωνονταν οι κινδυνοι.

4. elena politidou

κριμα δεν θα πεις τιποτα και την προσεχα την μικρουλα μου τωρα το ξεχασα λιγο που εβγαλα νεοσσους και ασχοληθηκα με αυτους αφου θελω ολες της καρδερινες μου να τις δωσω

5. Myra

Ποσα εχεις? Τι ειναι και που σκοπευεις να τα πας?

6. elena politidou

οταν λεω νεοσσους εννοω καναρινια και πιστευω τωρα πια πως τα αγριοπουλια ειναι για την φυση οταν βγαλεις δικα σου τοτε το καταλαβαινεις

7. Myra

Ειπες οτι θελεις ολες τις καρδερινες σου να τις δωσεις. Ποσες εχεις? Ειναι αγριες?Τι θα τις κανεις?

8. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Έφυγε από την αιχμαλωσία και πριν το συνειδητοποιήσει έγινε μεζές ...Ελπίζω αν υπάρχουν άλλα να μην έχουν την ίδια τύχη ..
    Δεν ανοίγουμε το κλουβί να φύγει, αν δεν βεβαιωθούμε ότι είναι σε θέση να πετάξει ..και υπάρχουν κάποιοι κανόνες πριν προβούμε σε απελευθέρωση..αλλιώς τα καταδικάζουμε !

9. elena politidou

αγριες ειναι και δεν ξερω τι θα τις κανω, μπορουν τωρα αυτα να συνεχισουν στην φυση μετα απο 8 χρονια στο κλουβι? απλα η μια μου τσιμπιεται και ρωτησα αν μπορουσατε να με συμβουλευατε αλλα αφου ειναι αγρια απαγορευεται.

Τι να πω το ειδα και αυτο μπροστα στα ματια μου

10. Myra

Και οταν λες οτι θα τις δωσεις, σε αλλους εννοεις? Πιστευω θα επρεπε να μιλησεις με ΑΝΙΜΑ :: Σύλλογος για την Προστασία και την Περίθαλψη Άγριας Ζωής - ΑΝΙΜΑ :: Σύλλογος Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής να σε συμβουλευσουν αν και πως μπορουν να ελευθερωθουν. Εκεινοι ξερουν καλυτερα.

Μπορεις να προσδιορισεις το τσιμπιεται? Μηπως το πουλακι τρωγεται? Υποννοια ψειρων υπαρχει?

11. elena politidou

στην κοιλια της απο κατω τηντσιμπαει με το ραμφος της και δεν εχει πουπουλα στο σημειο εκεινο φαινεται το δερμα της για ψειρες δεν ξερω πως θα το καταλαβω αυτο????

12. Myra

13. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Λυπάμαι Έλενα :(

14. TheBigL

TheBigL PB Member

Κρίμα πολύ.Αντί να χαρείς που το ελευθέρωσες λυπήθηκες.Πρόσεχε τα υπόλοιπα.

15. skier282

skier282 PB New Member

Οταν αφήνουμε μια Καρδερίνα πίσω στην φύση δεν την βγάζουμε απλά απο το κλουβί και την αφήνουμε αλλά κρεμάμε το κλουβί κάπου ψηλά το ανοίγουμε και το αφήνουμε εκεί τουλάχιστον μια εβδομάδα εννοείτε πως αν πάμε σε αγνωςτο Μέρος την Καρδερίνα μας αυτο θα πρέπει να ειναι το λιγότερο 4 μέρες εκεί ώστε να μπορεί το πουλί να προσανατολιστεί γιατι σε αντίθεση με τα καναρίνια που έχουν χάσει κάθε ίχνος επιβίωσης εκτος κλουβιού η Καρδερίνα θα γυρίσει πάλι στο κλουβί να φάει αν δεν βρει αυτο που ψάχνει και αυτο που ψάχνει ειναι η τροφή που έτρωγε .

Μοιραστείτε

Φόρτωση...