Η αγορα, η γνωριμια και τα αυγα των κοκατιλ μου

Συζήτηση με θέμα Η αγορα, η γνωριμια και τα αυγα των κοκατιλ μου, που ξεκίνησε από Fotis_K, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 20 Απρ 2009.

1. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Πριν απο αρκετο καιρο ειχε φυγει το θηλυκο κοκατιλ που ηταν μαζι με τον αρσενικο οποτε σκεφτηκαμε οτι θα ταν ωραια να του ξαναπερναμε ταιρι.Ετσι στις 9-1-09 πηραμε στο αρσενικο κοκατιλ ενα θηλυκο.(https://petbirds.gr/threads/Να-το-καινουργιο-μας-μελος-θηλυκο-κοκατιλ.9600/)

Με την καταλληλη γνωριμια και την καλη διατροφη αρχισαν τα πρωτα ζευγαρωματα.(https://petbirds.gr/threads/Απιστευτο-κι-ομως-αληθινο-Τα-κοακτιλ-μου-ζευγαρωσαν.10945/) Η χαρα φυσικα απεριγραπτη που τα ειδα να ζευγαρωνουν μιας και σκεφτηκα οτι ταιριαξαν.Ως εδω καλα..το πρωτο εμποδιο ηταν οτι δεν ηξερα την ηλικια της θηλυκιας οποτε φωλια δεν γινοταν να βαλω.

Με την παροδο του χρονου ομως τα ζευγαρωματα γινοντουσαν ολο και πιο εντονα με μεγαλυτερη διαρκεια και συχνοτητα.Τον τελευταιο μηνα ειδικα ανα μια ωρα ζευγαρωναν.Εγω δεν τους εβαζα φωλια για να μην βαλω σε ρισκο(δυστοκια) το θηλυκο.

Μετα ομως απο τα πολλα ζευγαρωματα ειδα οτι η θηλυκια ειναι φουσκωμενη απο κατω.Για να βεβαιωθω αν ειναι αυγο την επιασα.Και τελικα ειχε αυγο.Της πηρα φωλια εβαλα ροκανιδια και εκανε το πρωτο αυγο στις 15-4-09 το δευτερο 17-4-09 και το τριτο στις 19-4-09.Λογικα αυριο θα κανει κι αλλο.

Σημερα ομως ηταν η μεγαλη μερα που θα κανα στο πρωτο αυγο ωοσκοπηση.Εκανα και προς εκλπηξη μου εχει πουλι μεσα οπως και το δευτερο αν καταλαβα καλα.Το τριτο ειναι νωρις ακομα.

Ελπιζω λοιπον οτι συντομα θα δω κι εγω τσουλουφακια.:D

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ευχομαι να πανε ολα καλα Φωτη! :) Να μας κρατας ενημερους για τις εξελιξεις!;) Και με καμια φωτογραφια εννοω...:D

3. mariah

mariah PB Member

Μπραβο Φωτακο!Καλα τσουλουφακια συντομα!:)

4. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Μπραβο!Ωραια!:)
    Κι αλλοι Μοικανοι στο φορουμ!

5. anatoly

anatoly PB Member

Μπραβο Φωτη!Καλη συνεχεια ευχομαι!:)

6. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Μπράβο στο ζεύγος! Ευχομαι ολα να πανε καλα!:D

7. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Φυσικα και θα σας κραταω ενημερους.;))Συγκεκριμενα θα σας πριξω με φωτογραφιες.:D

Μετα απο μιση ωρα περιπου που εγραψα αυτο το ποστ εκανε και 4ο αυγο.

8. niva2gr

niva2gr PB New Member

Μπράβο Φώτη! Μακάρι να πάνε όλα καλά και να γεννηθούνε όλα!

9. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

μπραβο σου φωτη!
    μπραβο και στα κοκατιλονια σου!
    ελπιζω γρηγορα να δεις χνοδομπαλες στη φωλια!

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

Μπραβο Φωτη!με το καλο να βγουν τα μωρα:D

11. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Θέλω να μας πρήξεις με φωτογραφίες.:p

12. Yes Yes Αντε με το καλο !

13. Tweety

Tweety PB New Member

Ειλικρινα μεσα απο αυτο το site τουλαχιστον εγω νιωθω να χαιρομαι με την χαρα των αλλων.Πραγματικα χαιρομαι και ας μην σε ξερω Φωτη και ας μην γνωριζω απο κοκατιλ.Σου ευχομαι με το καλο να βγουν απο ολα τα αυγουλακια,τα πουλακια και να ειναι γερα.

14. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Τα αυγα τελικα παρεμειναν 4.Στην αρχη νομιζα οτι νεοσσοι υπηρχαν στα τρια αλλα η σημερινη ωοσκοπηση εδειξε οτι ολα εχουν νεοσσους.Παρακατω ειναι μια φωτογραφια των αυγων και μια φωτογραφια των γονιων.Ο αρσενικος κλωσσαει κι αυτος συνηθως απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 12 περιπου.Μετα η θηλυκια.

Συνημμένα Αρχεία:

15. niva2gr

niva2gr PB New Member

Άντε, με το καλό βρε Φώτη! Θα γίνουν καλοί γονείς πάντως!

16. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Με το καλο Φωτη, να πανε ολα καλα ευχομαι! 4 μωρα για πρωτη φορα δεν ειναι και λιγα! ;)
    Η φωτογραφια με τους γονεις διπλα διπλα να κλωσσανε ειναι απλα φανταστικη! :D:)

17. Tweety

Tweety PB New Member

Με το καλο Φωτη!Εχεις υπεροχο ζευγαρι πραγματικα!

18. mariah

mariah PB Member

Με το καλο Φωτη να δεις συντομα κοκατιλακια!(Ακολουθεις τα βηματα του Αγγελου ε?χαχα)

19. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Καλή συνέχεια Φώτη, να σου ζήσουν, γερά πουλάκια εύχομαι να καμαρώσεις! Ωραίοι οι γονείς, Μπράβο!

20. anatoly

anatoly PB Member

Μπραβο Φωτη! Ωραια νεα!
    Ευχομαι ολα να πανε καλα κ συντομα να καμαρωσεις τσουλουφακια!:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...