Παρουσίαση Η Ροζέλα μου (pale headed)

Συζήτηση με θέμα Η Ροζέλα μου (pale headed), που ξεκίνησε από fotiszer, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 24 Νοε 2015.

1. fotiszer

fotiszer PB New Member

Φωτης λεγομαι καινουργιος στο φορουμ κ εχω μια ροζελα

optimized-jbno.jpg

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Να τη χαίρεσαι Φώτη.

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Απιστευτο χρωμα!! Να τη χαιρεσαι!τι ηλικια εχει?

4. George98

George98 PB Active Member

πολύ όμορφη να την χαίρεσαι :)

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πολύ όμορφο πουλί Φώτη! Πρέπει να είσαι και ο μοναδικός στο φόρουμ με pale headed. ;) Πες μας και 2 λόγια όμως γι'αυτό.

6. fotiszer

fotiszer PB New Member

Την ειχα παρει στην μητερα μου δωρο λογω καποιου δυσαρεστου οικογενειακου γεγονοτος. Την εχω περιπου τρια χρονια και απο τοτε εχουνε δεθει παρα πολυ. Πιο πολυ δινουμε προσοχη στη ροζελα παρα στον εαυτο μας. Οταν την αγορασα απο pet shop της γειτονιας, μου ειχε πει οτι ηταν ενος ετους (τεσσαρων τωρα). Δεν ξερω αν μου ειπε και την αληθεια γιατι δεν ειμαι και πολυ γνωστης αλλα προσπαθω να ενημερωνομαι μεσα απο το διαδικτυο η απο φιλους που εχουνε αλλου ειδους πουλια. Σαν χαρακτηρας... χμμμ ειναι δυσκολη παρα πολυ και εχει πολυ περιεργεια. Της αρεσει το κινητο μου... χεχεχε. Παντως μεχρι στιγμης το μονο που εχω καταφερει ειναι να φαει καποια σπορια απο το χερι μου με αρκετη προσπαθεια και υπομονη... και αυτο μια φορα μονο.

7. Sissy

Sissy PB Senior Member

Πανέμορφη!!!να την χαίρεσαι!

8. DimasYiannis

DimasYiannis PB New Member

Καλώς ήρθες Φώτη,να τη χαίρεστε!!

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Κουκλί μοναδικό να την χαίρεσαι!!!
    Αν θέλεις δίνε της σπάνια τα στικάκια λιχουδιές, καλύτερα να προτιμάς το κεχρί σενεγάλης σε μπαστουνάκια. Είναι πιο ωφέλιμα και υγιεινά.
    Επίσης λίγο πιο μακριά τις δύο πατήθρες μεταξύ τους θα έλεγα αν και δεν βλέπω καλά το σύνολο του κλουβιού για να το πω με βεβαιότητα.
    Την βγάζετε καθόλου εκτός κλουβιού για πτήσεις;

10. leon cupra

leon cupra PB New Member

Παρά πολύ όμορφη να την χαίρεσαι από κράξιμο πως πάει? Γιατί πριν χρόνια είχα μια και πραγματικά μας είχε γονατίσει στις κραυγές

11. maria p

Περίεργο.. οι δικές μου αρσενικές και οι δύο μία eastern και μία western είναι αρκετά ήσυχες.

12. leon cupra

leon cupra PB New Member

Ιστερν είχα και γω μια κόκκινη Μαρια.. μιλάμε για κράξιμο έτσι
    .είχαμε βγάλει όγκο στο κεφάλι από τις φωνές...πω πω..τελικα την εδωσα σε έναν φίλο μου στο Λουτράκι που έχει μονοκατοικία και σώθηκα αυτόν δεν τον ενοχλεί το κράξιμο της ισα ισα του αρεσει το κράξιμο..τι να πω γούστα είναι αυτά

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Κούκλα! Να την χαίρεσαι Φώτη!! Και μπράβο σας που την φροντίζετε και την αγαπάτε τόσο πολύ!!

Προτείνω να αρχίσεις σιγά σιγά εκπαίδευση ώστε να ημερέψει και να εξοικειωθεί μαζί σου!! Δε θα είναι δύσκολο.. απλά θέλει χρόνο, υπομονή και επιμονή! ;)

14. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πολύχρωμα όμορφη η παρέα σου... μπράβο σας.

15. fotiszer

fotiszer PB New Member

Δεν της δινω συχνα μια φορα των μηνα αλλα της αρεσει παρα πολυ .Την αφηνω ελευθερη αλλα ειναι πολυ δυσκολο να ξανα μπει στο κλουβι της

16. TheBigL

TheBigL PB Member

Να σου ζήσει.

17. maria p

Να την αφήνετε πριν της αλλάξετε το φαγητό της, οπότε θα μπαίνει μετά όταν πεινάσει μόνη της.

18. Πανέμορφη, να τη χαίρεσαι!!!

19. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

πω πω πολυ ομορφα χρωματα εχει η ροζελα σου να την χαιρεσαι Φωτη

Μοιραστείτε

Φόρτωση...