Η Καρδερινα μου εδω και μερικές μερες δεν κελαηδάει

Συζήτηση με θέμα Η Καρδερινα μου εδω και μερικές μερες δεν κελαηδάει, που ξεκίνησε από Akisbet, στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 18 Νοε 2014.

1. Akisbet

Akisbet PB New Member

Καλησπέρα στην παρέα , η καρδερινα μου ο Κούκης όπως την φωνάζω εχει εδω κ μερικές μερες που δεν κελαηδάει κ παρατήρησα εδω κ τρεις τέσσερις μερες να κάνει έναν ήχο σαν να προσπαθεί να βήξει κ να βγάλει αέρα προσπάθησα να το ηχογράφησω αλλά το σταματά αμέσως κρατά 1-2 δευτερόλεπτα ! Ειναι περίπου 1,5 ετών κ ειναι εκτροφης

2. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Άκη που την έχεις ?
    Για να κάνεις έλεγχο για ακάρεα τραχείας, θα πρέπει να τεντώσεις προσεκτικά το λαιμό του πουλιού κοντά σε δυνατό φως και να φυσήξεις- παραμερήσεις τα φτερά ώστε να φανεί ο λαιμός του. Εκεί θα πρέπει να κοιτάξεις για μαύρα σημαδάκια ..
    Είναι πάντως σπάνιο να είναι κάτι τέτοιο ...περισσότερο το βλέπω να έχει κρυώσει το πουλί.
    Έχεις καθόλου φάρμακα η αντιβιώσεις ?

3. Akisbet

Akisbet PB New Member

Θα το κοιτάξω αύριο αυτο στον λαιμό του, απο αντιβίωση εχω την sivotine της beaphar δεν την εχω χρησιμοποιήσει την πήρα προληπτικά ! Γράφει ότι ειναι αντιβίωση ευρέως φάσματος με πολυβιταμίνες και γλυκόζη και ενδείκνυται σε πνευμονία διάρροια κ καταρροή σε καναρίνια τροπικά πτηνά κ παπαγαλάκια

Την εχω σε εξωτερικό χώρο αλλά σε ξύλινη κατασκευή προστατευμένη απο αέρα κ βροχή

4. YannisK

YannisK PB Known Member

Με την ευκαιρία κάνε και έναν έλεγχο στη κοιλιά για καρίνα.

5. Akisbet

Akisbet PB New Member

Ναι αυτο ξέχασα να αναφέρω, μάλλον κ λιγο καρινα διακρίνω

6. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Αν υπάρχει υποψία καρίνας, είναι επιβεβλημένη η αντιβίωση για παν ενδεχόμενο.
    Πάρτο σε κλουβάκι εσωτερικά σε ζεστό χώρο και δώσε sivotine..μην χρονοτριβείς.

7. Akisbet

Akisbet PB New Member

Ευχαριστώ αυτο θα κάνω !

Μοιραστείτε

Φόρτωση...