Παρουσίαση Η Καινούρια μου καρδερίνα

Συζήτηση με θέμα Η Καινούρια μου καρδερίνα, που ξεκίνησε από George98, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 30 Ιουν 2015.

1. George98

George98 PB Active Member

Καλησπέρα στην παρέα του Pet Birds ! εχθές πήρα την πρώτη μου καρδερίνα ! όταν είχα μπει πρώτη φορά στο φόρουμ πριν απο 2 μήνες σας είχα πει οτι ήθελα να πάρω μια καρδερίνα .
    Εχθές λοιπόν ενάς φίλους μου που είχε γνωριμίες με διάφορους εκτροφείς και ήξερε πόσο ήθελα μια καρδερίνα μου έφερε δώρο αυτήν εδώ :) !

επίσης έχω στο κλουβί 2 στρόγγυλες πλαστικές πατήθρες και μια ξύλινη αλλά και αυτήν που βλέπεται που την αφήνω για ποικιλία να πατάει δηλαδή σε διαφορετικό υλικό κάθε φορά καλά κάνω?

2015-06-30 16.58.37.jpg 2015-06-30 16.59.23.jpg 2015-06-30 16.59.51.jpg

2. paul.

paul. PB New Member

Να σου ζήσει ειναι πολύ όμορφη..:)
    Όσο αναφορά τις πατηθρες νομίζω πως οι στρογγυλές ειναι καλυτερες για την σωστή τοποθέτηση των δακτύλων..

3. George98

έχω παντού στρόγγυλες αλλα ρωτάω αν είναι καλύτερα να έχω και μια τέτοια για να έχει ποικιλία όπως θα ήταν στην φύση της...

4. paul.

paul. PB New Member

Ναι κατάλαβα ίσως οι πιο έμπειροι να γνωρίζουν..

5. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Να σου ζησει Γιωργο!

Οχι αυτες δεν κανουν. Ποσο μαλλον για το μικρο ποδι που χουν οι καρδερινες. Αν θες να ναι κοντα στ φυση της φτιαξε εσυ πατηθρες απο φυσικα κλαδια :)

6. George98

έχω και τέτοιες στο κλουβί της :) οπότε την βγάζω και βάζω στρόγγυλη;)

7. sarpijk

sarpijk PB New Member

Να τη χαιρεσαι! Παιζει να ειναι θηλυκο.

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Να την χαίρεσαι την ομορφιά σου φτου φτου φτου!

9. George98

όχι αρσενικό είναι από ότι 'έμαθα ο παλιός της ιδιοκτήτης την είχε για να βγάζει καρδερινοκάναρα

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Πολύ όμορφη!! Απίστευτα έντονα χρώματα!! Φτου φτου να σου ζήσει!!!

*Συμφωνώ με Myra για πατήθρες!! Φυσικό ξύλο!! Αλλά αφού ξεράνεις το ξύλο στον ήλιο, ψεκάζεις με ARDAP και με Chevitren και μετά το βάζεις στο κλουβί! Δεν είμαστε τώρα για ψείρες και άλλα προβλήματα! ;)

11. adreas

adreas PB New Member

Nαι

12. patilas

patilas PB Member

Κ εμενα θυληκο μου κανει ειναι εκτροφης??

13. Lovecarduelis

Lovecarduelis PB New Member

είναι μακρινές οι φωτό, ανέβασε καμιά πιο καθαρή.

14. kostas karderines

kostas karderines PB New Member

Βαλε μια πιο κοντινή και πιο καθαρή!

15. gregog7

gregog7 PB New Member

Αρσενικό, το δαχτυλίδι είναι κλειστού τύπου;

16. patilas

patilas PB Member

δεν ειναι κλειστο φενεται στην φωτο....

17. George98

Λοιπόν προς το παρόν η κάμερα μου δεν δουλεύει και φώτο βγάζω με το κινητό οπότε δεν είναι πολύ καθαρές :(

Όταν μου την χάρισαν δεν είχε δαχτυλίδι εγω το έβαλα αλλα είναι πολύ ήρεμη και δεν προσπαθεί να φύγει από το κλουβί χτυπώντας στα κάγκελα κτλ.
    Επίσης μόλις την έβγαλα απο το μικρό κλουβάκι που μου την έφεραν και την έβαλα σε κλουβί 80*50 φάνηκε να το ευχαριστιέται πολύ σαν να γύρισε στο σπίτι της, δεν έχει καμιά διάθεση για απόδραση οπως την βλέπω της αρέσει εκει που είναι :D τρώει κανονικά απο τις ταΐστρες όπως τα καναρίνια και γενικά δεν δειχνει να είναι πιασμένη.

Έτσι μου έφυγε ο αρχικός ενδοιασμός σχετικά με την προέλευσή της :)

Ο φίλος μου μου είπε πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης της την είχε βάλει με κανάρα και είχε βγάλει καρδερινοκαναρα την μια απο τις δύο φορές που την έβαλε.

Θα περιμένω καμιά εβδομάδα να συνηθίσει το μέρος να δω πως τα πάει απο κελάηδημα :)

18. thanasis2000

thanasis2000 PB New Member

να την χαιρεσαι

000000000000000000
    το καλυτερο ειναι να βαλεις ξυλινες πατηθρες η να της φτιαξεις εσυ ετσι θα νιωθει σαν να ειναι στην φυση

19. kostas karderines

kostas karderines PB New Member

Γιώργο να την χαίρεσαι, τώρα για το αν είναι εκτροφης!!! Δεν παιζει ρολο οτι ειναι ημερη !Βαλε και μια φωτο κοντινη την μάσκα! Είμαι σίγουρος ότι θα την προσεχεις!

20. George98

ευχαριστώ :) φυσικά και θα την προσέχω θα προσπαθήσω να βγάλω καλή φωτο με το κινητό μπροστά την μάσκα και θα την ανεβάσω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...