Η Αυγοτροφή μου

Συζήτηση με θέμα Η Αυγοτροφή μου, που ξεκίνησε από Πόπη Μπού, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 2 Απρ 2014.

1. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

τα υλικα
    1 αυγο με το τσοφλι βρασμενο 15 λεπτα
    2 κσ φρυγανια τρυμενη
    2 κσ κουακερ
    2 κσ ρυζαλευρο για μωρά
    γυρη
    βοτανα πχ.Ταραξάκο,Δενδρολίβανο,Βασιλικό,Λουίζα,Χαμομίλι,λεβαντα
    γυρη
    μελόνερο
    ξυσμα πορτοκαλιου

εκτελεση
    βαζω τις φρυγανιες το κουακερ το τσοφλι και το ρυζλευρο στο μπλεντερ να τριφτουν καλα,προσθετω τα αρωματικα βοτανα και τα χτυπαω ολα μαζι...βαζω το αυγο κομμενο σε φετες μαζι με το ξυσμα πορτοκαλιου,στη συνεχεια το μελονερο και ειναι ετοιμη.

ελπιζω να σας αρεσει :p

rsz_1hez2.jpg rsz_231d7.jpg rsz_3whh7.jpg

2. kostantakis

kostantakis PB Member

Πολύ καλή η αυγοτροφή σου ! Θα την δοκιμάσω μόλις μου τελειώσει η δική μου ! :)

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Κι εμένα μου αρέσει είναι μια εξελιγμένη μορφή της δικής μου ( του jk21 δηλαδή). Εγώ δεν βάζω αυτήν την στιγμή το ρυζάλευρο, το ξύσμα πορτοκαλιού και την γύρη και θα το κάνω την επόμενη φορά γιατί μου άρεσε . Ευχαριστούμε πολύ Πόπη ! :)

4. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

πολυ ωραια μου ακουγεται ποπη θα την κανω σιγουρα και εγω

5. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

σωστα αυτη την βαση χρησιμοποιω Μαρία με μερικες αλλαγες,εχω επισης βαλει Echinachea που ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα,είναι ένα φυσικό προϊόν χωρίς παρενέργειες,και λευκο τσαι το οποιο αποτελεί το λιγότερο επεξεργασμένο τσάι και περιέχει τα υψηλότερα ποσοστά αντιοξειδωτικών ουσιών.

6. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

απο οτι ξερω το αυγο χαλαει γρηγορα ... η αυγοτροφη αυτη την κανεις την δινεις το πρωι μεχρι το βραδυ και την πετας????

7. maria p

Όχι, φροντίζεις να είναι η τελική μορφή της στεγνή , δηλαδή ελέγχεις η ποσότητα των υγρών στοιχείων να μην καθιστά υγρό το μείγμα σου, και φυλάσσεται μία εβδομάδα στην ψύξη του ψυγείου. Εγώ όποτε ανοίγω το ψυγείο, κουνάω το ταπεράκι που την έχω για να μην "κολλάει" σε κάποια σημεία και κάνει σβωλαράκια .

8. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

σουπερρρ σε ευχαριστω πολυ αυριο θα την κανω!

9. pap

pap PB New Member

παιδια λιγο προσοχη με τις σπιτικες αυγοτροφες,το κανουμε γιατι δινουμε πιο υγειινα πραγματα στα πουλια αλλα μπορει να αποβει μοιραιο.οι τυποποιημενες μπορει να μην ειναι οτι καλυτερο απο μεριας ποιοτητας και φρεσκαδας αλλα στα στοιχεια που παιρνει ενα πουλι ειναι ελεγμενες.υπαρχουν παραδειγματα αρκετα που σπιτικες αυγοτροφες ηταν επικινδυνες.δε θελω να ειμαι ο αρνητικος της παρεας απλα λιγοτερος ενθουσιασμος περισσοτερη προσοχη

10. maria p

Συμφωνώ απόλυτα με τον Παναγιώτη. Γι αυτό θεωρώ καλύτερες τις απλές συνταγές που δεν έχουν ρίσκο κακών συνδυασμών. Επίσης μεγάλη προσοχή στο υγρό στοιχείο. Η υγρασία μουχλιάζει το μείγμα σε λιγότερο από 3 ημέρες ακόμα και στο ψυγείο.

11. vickyl

vickyl PB New Member

Μαζι και το τσοφλι;; Νομιζα το καιαριζω κανονικα το αυγο το κοβω και του το δινω. Οχι και το τσοφλι μαζι..!

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Μαζί και το τσόφλι για το ασβέστιο που έχει! ;)

13. vickyl

vickyl PB New Member

μπορω να βαλω ολοκληρο το αυγο, μαζι με το τσοφλι του στην αυγοθηκη;

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Όχι ολόκληρο.... Κομμένο στη μέση...,

15. vickyl

vickyl PB New Member

ευχαριστω πολυ Αλικη. Για να δουμε αν θα το πλησιασει. Εκτος απο σπορακια δεν τρωει τιποτα αλλο. Δοκιμαζω καθε φορα με διαφορους τροπους να του δωσω φρουτα,λαχανικα κτλ αλλα δεν τα τρωει.Τωρα αφαιρεσα τις τροφοθηκες και αφησα μονο την αυγοτροφη αλλα τον εχει πιασει τρελα.Φωναζει,τρεχει,πεταει. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστη αυτη μου η κινηση. Αν κανω λαθος διορθωσε με.

16. maria p

Ναι δεν είναι σωστό, μείωσε την ποσότητα της ημερήσιας δόσης των σπόρων αλλά μην τους αφαιρείς εντελώς.

17. vickyl

vickyl PB New Member

για κανα δεκαλεπτο το κανω. δεν μπορω τελειως τον λυπαμαι και δεν υπαρχει περιπτωση να τον αφησω νηστικο. εβαλα μερικα σπορακια πανω στο αυγο κι ετσι τοπλησιασε. του εδωσα και αυτο που μου εδωσαν απο το pet shop που μοιαζει με κεχρι αλλα δεν ειναι και ανεβηκε και στο χερι μου. ολα πρωτη φορα σημερα. δεν το περιμενα απλα ειπα να ξεκινησω για ν'αρχισει να συνηθιζει το χερι μου

18. maria p

ωραία μια χαρά προχωράς!

19. vickyl

vickyl PB New Member

χαρη στη βοηθεια σας παντα. ευχαριστω πολυ!

20. Θανος Κ.

Θανος Κ. PB New Member

πως θα βρω γυρη?

Μοιραστείτε

Ετικέτες:
Φόρτωση...