Ηχογραφημένες φωνές καναρινιών

Συζήτηση με θέμα Ηχογραφημένες φωνές καναρινιών, που ξεκίνησε από νικ1, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 22 Ιουλ 2006.

1. νικ1

νικ1 PB New Member

χαιρετω την παρεα θελω φωνες απο τιπραντο για εκμαθηςη μικρων οποιος γνωριζει παρακαλω ας βοηθηςει

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Νίκο, ένα ηχητικό απόσπασμα ενάμιση περίπου λεπτού μπορείς να κατεβάσεις από τη βάση δεδομένων του PetBirds κάνοντας κλικ εδώ

Θα ήθελα όμως να σου πω, ότι η μέθοδος εκπαίδευσης μέσω ηχογραφημένων κελαηδισμάτων δεν είναι η πλέον ενδεδειγμένη εν συγκρίσει με αυτήν της «ζωντανής» εκπαίδευσης με δάσκαλο (πουλί).

Παρόλα αυτά, αν δεν στοχεύεις σε αποτελέσματα υψηλών επιδόσεων, η μέθοδος της ηχογραφημένης εκπαίδευσης μπορεί να αποτελέσει ένα βοήθημα, ειδικά κατά την διάρκεια της περιόδου της πτερόρροιας και ενός μικρού διαστήματος μετά από αυτήν.

3. νικ1

νικ1 PB New Member

ευχαριστο πολλυ σταυρε απλα πειραματιζομαι με της φωνες δεν θελω να παω τα πουλια σε διαγωνισμο.αν γνωριζει κατι αλλο καποιος απο την παρεα περιμενο

4. jBond

jBond PB New Member

Γεια σας θέλω φωνές από μαλινουά για εκμάθηση μικρών οποιος γνωρίζει παρακαλώ ας βοηθήσει ευχάριστω.....

5. nakis

nakis Banned

Φωνες

Φωνες Ειναι Η Γνωμη Μου Καλες Δεν
    Θα Βρης . Καλο Ειναι Να Αγορασης Απο Εκτροφεα Μαλινουα
    Να Ειναι Περσινο Να Λει Αφου Το Ακουσης...,
    Να Βαλης Τα Πουλια Απο Πανω Του Διπλα ,κ Κατω Κ Στη Μεση
    Θα Βαλης Αυτον ... Θα Βαλης Χαρτονι Δεξια του κ Αριστερα Του , Ωστε Να Μην Τον
    Βλεπουν .. Το Μερος Πρεπη Να Εχη Ησυχια Πολυ Καλη Κ Αστα
    Να Βρουν Το Δρομο Τους Αφου Θα Ακουν , Μονο Το Δασκαλο Τους.......
    Σε 20 Μερες Στηλε Μου Μηνυμα Για Την Συνεχεια .....

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Φίλε James, :)

Καταρχήν συμφωνώ με την άποψη του nakis και όπως αναφέρω πιο πάνω, η μέθοδος εκπαίδευσης με ηχογραφημένες φωνές, δεν είναι η ενδεδειγμένη.

Αν σκοπεύεις να «κατεβάσεις» τα πουλιά σου σε κάποιο διαγωνισμό μετά από αυτή την μέθοδο εκπαίδευσης τότε ίσως θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για το αποτέλεσμα. Εάν πάλι θέλεις να τα βοηθήσεις ώστε να ξεκινήσουν το κελάδημά τους μετά από την περίοδο της πτερόρροιας, θα σου έλεγα ότι και πάλι τα περιθώρια της βοήθειας που μπορείς να δώσεις με αυτόν τον τρόπο είναι μικρά, δεδομένου ότι οι περισσότερες ηχογραφήσεις είναι ερασιτεχνικές και αποτελούν αποσπάσματα από το κελάηδημα ενός συγκεκριμένου καναρινιού. Οπότε με τον τρόπο αυτό, ακόμη και αν η ποιότητα του ήχου ήταν άριστη, τους δίνεις περισσότερο μια μονοδιάστατη άποψη «κονσέρβα», παρά μια βοήθεια για να αναπτύξουν το ταλέντο τους.

Η καλύτερη λύση θα ήταν να βρεις ένα καναρινί το οποίο να έχει τελειώσει την πτερόρροια νωρίς και να δώσεις μεγαλύτερη σημασία στην ποικιλία των φωνών που «λέει» παρά στη βαθμολογία, ούτως ώστε να βοηθήσει τα μικρά σου να αναπτύξουν το όποιο ταλέντο έχουν, παρουσιάζοντάς τους μια πιο πλήρη εικόνα ενός ολοκληρωμένου τραγουδιού.

Παρόλα αυτά, παραθέτω εδώ ένα ηχογραφημένο απόσπασμα τραγουδιού Waterslager για να πάρεις μια ιδέα.

7. mixalis pappas

mixalis pappas PB New Member

Στο θεμα τις εκμαθησης των νεων πουλιων από CD ή δασκαλο εχω και εγω απορια. Γιατι να ειναι καλυτερος ο δασκαλος απο ενα CD που αυτο να περιεχει, ολες τις φωνες, τις εναλλαγες, την πλοκη, του θεωρητικα τελειου μαλινουα, απο οποιοδηποτε ζωντανο δασκαλο, που δεν μπορει να εχει ολες αυτες τις δυνατοτητες.

8. jimloupas

jimloupas PB New Member

Απο την σχετικά μικρή εμπειρία που έχω απο μαλινουά (ασχολούμαι μόνο 1 χρόνο) αν θέλεις πολύ καλά αποτελέσματα τότε η επιλογή ενος Δασκάλου είναι μονόδρομος. Το να προσπαθείς να μάθεις σε1 πουλί αποσπασματικές ηχογραφημένες φωνές μόνο μπερδεμα μπορείς να του προσφέρεις.Κάθε εκτροφέας Μαλινουά έχει στο μυαλό του ένα στάνταρ φωνών (πολλές μεταλικές ή πολλές κλοκ κτλ) και αυτό προσπαθεί να το περάσει στην εκτροφή του. Για να γίνει όμως αυτό νομίζω ότι χρειάζεται χρόνος και αρκετές εκτροφές ώστε να περάσει στο αίμα των πουλιών το ρεπερτόριο τραγουδιού που του αρέσει.¨Οπως επίσης επιλογή των καλυτέρων αρσενικών σε κάθε εκτροφή που πλησιάζουν περισσότερο στα στάνταρ του εκτροφέα. Άλλωστε δεν θα το είχαν ήδη κάνει μεγάλοι εκτροφείς τόσο στο εξωτερικό αλλά και στην Ελλάδα ή πιστεύετε πως δεν το έχουν δοκιμάσει ήδη? Αν είχαν αποτελέσματα νομίζετε πως θα έμπαιναν στον κόπο κάθε χρόνο να βάζουν δασκάλους με το άγχος πότε οι τελευταίοι θα πέσουν σε πτερόροια και πότε θα είναι έτοιμοι να δασκαλέψουν? Φίλοι μου πιστεύω πως αν κάποιος θέλει να ασχοληθέι σοβαρά με την εκτροφή των καταπληκτικών αυτων τραγουδιστών δεν του φτάνουν τα ημίμετρα. Ακόμη πιστεύω πως η όλη διαδικασία του δασκαλέματος είναι καταπληκτική απο όταν αρχίζουν να <σαλιαρίζουν> μέχρι να καθαρίσουν οι φωνές τους.

9. mixalis pappas

mixalis pappas PB New Member

Καλημερα jimloupas
    Εγω δεν εχω μαλινουα, ρωτησα απο περιεργεια, ευχαριστω για την απαντηση

10. Γιάννης 95

Γιάννης 95 PB New Member

καλησπερα σε όλη την παρέα
    Πιστευω και εγώ πάντως οτι ενας <δάσκαλος> δεν μπορεί να αντικατασταθεί απο ενα ηχογραφημένο ήχο.

11. Kostas21

Kostas21 PB Member

Συμφωνω.

12. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Δεν εχω ασχοληθει ακομα με εκπαιδευση μαλινουα καθως δε διαθετω τον καταλληλο χωρο και ακομα πειραματιζομαι ωστε να εχω μια καλη γραμμη απο καλα πουλια.Η χρηση του δασκαλου ειναι μονοδρομος αν θελουμε να παρουμε το 100% των δυνατοτητων των νεοσσων.Απλα πιστευω οτι οι νεοοσοι ειναι αυτοι που δε πρεπει να βλεπονται μεταξυ τους.Επειδη στα καναρινια φωνης παιζει ρολο και το στισημο καλο ειναι να βλεπουν το δασκαλο.Ακομα πρεπει να ανακατεψεις και λιγο τα πουλια σου αγοραζοντας θυληκα απο αλλο εκτροφεα.Ακομα αν θελεις να ασχοληθεις σοβαρα πρεπει να εμπλουτιζεις το κοπαδι και με κανενα πουλακι που εχει '"νοτες" στις οποιες τα δικα σου υστερουν

13. shfhs

shfhs PB New Member

Γεια παιδεια Συμφωνω και εγω οτι ενας δάσκαλος δεν μπορεί να αντικατασταθεί απο ενα ηχογραφημένο ήχο.

14. dakis

dakis PB New Member

Θα ήθελα φωνες απο Τιμπράντο για να εκπαιδευσω τα καναρίνια μου γιατι θέλω διαφορετικές φωνες..Αν ξερει κάποιος που μπορώ να βρώ ας μου πεί.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...