Ηλικία απομάκρυνσης μωρών budgie για ανατροφή με το χέρι

Συζήτηση με θέμα Ηλικία απομάκρυνσης μωρών budgie για ανατροφή με το χέρι, που ξεκίνησε από alexadros, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 14 Αυγ 2009.

1. alexadros

alexadros PB New Member

Παιδιά έχω ζευγάρι με αυστραλιανά παπαγαλάκια. Σκέφτομαι το Σεπτέμβρη να τους βάλω φωλιά. Αν μου κάνουν μικρά πότε είναι σωστό να τα βγάλω απο την φωλιά τους για να τα ταίζω εγώ με κρεμούλα ώστε να τα εξημερώσω? Είναι σωστό το σκεπτικό μου ή θα τους κάνω κακό πέρνοντας τα απο τους γονείς τους? ;

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Απ' οτι καταλαβαινω θες να τα μεγαλωσεις εσυ για να ειναι ημερα.Το εχεις ξαναδοκιμασει?Καλο ειναι να σου το χει δειξει καποιος η να το χεις ξανακανει.

Αν θες μπορεις να τα παιρνεις καθημερινα απο την φωλια τους για κανα 5λεπτο να τα χαιδευεις να ασχολησε γενικα μαζι τους και θα γινουν επισης ημερα.

3. niva2gr

niva2gr PB New Member

Αλέξανδρε, δεν χρειάζεται να τα ταΐζεις εσύ για να γίνουν ήμερα. Το τάισμα νεοσσών κρύβει πολλούς κινδύνους για τα πουλιά, ιδιαίτερα όταν δεν γίνεται υπο την επίβλεψη κάποιου έμπειρου.
    Όπως πολύ σωστά είπε ο Φώτης μπορείς να ασχολείσαι μαζί τους και να τα πιάνεις για κάμποση ώρα κάθε μέρα. Έτσι αυτά θα μάθουν να μην φοβούνται και να διασκεδάζουν με τους ανθρώπους.

4. alexadros

alexadros PB New Member

ευχαριστω πολυ παδια!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...