Ζουν τα εγγλεζικα μπατζι λιγοτερο;

Συζήτηση με θέμα Ζουν τα εγγλεζικα μπατζι λιγοτερο;, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 21 Μαϊ 2016.

maria p
Best Answer maria p, 21 Μαϊ 2016
Είναι μετάλλαξη και όλες οι μεταλλάξεις επειδή προέρχονται από επιλεκτικές αναπαραγωγές έχουν κάποιες οργανικές ευαισθησίες. Ισχύει ότι ζουν λιγότερο,... Ολόκληρο το Post
  1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Καλημερα!Σκεφτομαι να παρω ενα budgie,παρεα για το κοκατιλ μου.Επειτα σκεφτηκα και τα εγγλεζικα μπατζι, και ψαχνοντας γι αυτα, βρηκα οτι ζουν λιγοτερο και αρρωσταινουν ευκολοτερα λογω του οτι το dna τους εχει υποστει μεγαλες μεταλλαξεις.Ισχυει αυτο;Ειναι οντως πιο ευαισθητα;

2. Best Answer:
    Post #327821 by maria p, 21 Μαϊ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ψήφοι: 1
    Είναι μετάλλαξη και όλες οι μεταλλάξεις επειδή προέρχονται από επιλεκτικές αναπαραγωγές έχουν κάποιες οργανικές ευαισθησίες.
    Ισχύει ότι ζουν λιγότερο, βέβαια αν μιλάμε για το προσδόκιμο.
    Γιατί και τα αμερικάνικα έχουν προσδόκιμο τα 20 χρόνια αλλά πόσα ξεπερνούν τα 10-12;
    Για τα εγγλέζικα το προσδόκιμο δεν ξεπερνά τα 10.
    Βέβαια όλα αυτά είναι στατιστικές και μάλιστα όχι ακριβείς αφού δεν υπάρχουν τέτοιες καταγραφές στο σύνολο των κατοικίδιων.
    Τα εγγλέζικα είναι χάρμα οφθαλμών και είναι και εξαιρετικοί χαρακτήρες.
    Εγώ αν έβρισκα και αν το σκεφτόμουν, θα το έπαιρνα. Πρόσεξε τον εκτροφέα να είναι καλός και αν το πάρεις, καλή φροντίδα.

maria p, 21 Μαϊ 2016
    Best Answer
  4. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ευχαριστω Μαρια..Η αληθεια ειναι οτι κι εμενα μου αρεσουν τα εγγλεζικα,ειναι τοσο φουντωτα:rolleyes:
    Περα απ το προσδοκιμο ζωης ομως, οντως αρρωσταινουν πιο ευκολα;;
    Αυτο με προβληματιζει,και μαλιστα μια εκτροφεας εγγλεζικων που ειχαμε επικοινωνησει μου ειχε πει το ιδιο..Δεν βλεπω και πολλα παιδια να χουν εγγλεζικα μπατζι, οι πιο πολλοι εχουν κοινα..:oops:

5. maria p

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω. Έχουν περάσει δύο από τα χέρια μου. Το πρώτο το αρσενικό έζησε αρκετά δεν θυμάμαι πόσο ήμουν μικρή τότε. Το δεύτερο το θηλυκό το έχασα πρόσφατα. Είχε εκτεταμένη προσβολή από ακάρεα και ταλαιπωρία συνέχεια. Τελικά πέθανε από δυστοκία περίπου 5 ετών.
    Ποιο ίδιο σου είπε η εκτροφέας;

6. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Οτι ειναι πιο ευαλωτα στις ασθενειες και γενικα πολυ πιο ευαισθητα σε σχεση με τα κανονικα.

7. maria p

Μάλιστα. Τι να πω, αυτό είναι πιο σοβαρό από το πόσο ζουν συνολικά. Σκέψου ότι και οι σκύλοι λίγο ζουν....

8. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Κι εγω δεν ξερω που να καταληξω τελικα..Ενας αλλος εκτροφεας μου χε πει οτι τα αμερικανικα παθαινουν με το παραμικρο εγκεφαλικο και μενουν στον τοπο:eek:
    Δεν νομιζω να βγαλω ακρη..
    Μαρια μου σκεφτηκα τα εγγλεζικα και λογω του μεγεθους τους, ωστε να ναι πιο κοντα στο μεγεθος των κοκατιλ.
    Τι λες γι αυτο;;
    Τα εγγλεζικα ειναι πιο "δυνατα" λογω μεγεθους ή το ιδιο ευκολα τα αφηνει στον τοπο ενα κοκατιλ;

9. maria p

Τα εγγλέζικα είναι πιο μεγαλόσωμα αλλά είναι πιο ήπιοι χαρακτήρες. Όμως τα κοκατίλ δεν είναι επιθετικά. Τώρα βέβαια δεν ξέρω την περίοδο του οίστρου τους αλλά και πάλι δεν πιστεύω.
    Αφού θα τα έχεις όμως χώρια και απλά για το έξω μαζί, δεν υπάρχει περίπτωση να σου ξεφύγει τέτοιο περιστατικό. Τα πουλιά δεν ορμάνε ύπουλα και αιφνιδιαστικά. Το προλαβαίνεις στο ξεκίνημα.

10. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Επικοινωνησα σημερα με μια εκτροφεα εγγλεζικων μπατζι.
    Μου ειπε καταρχας οτι υπαρχουν καποιες υποκατηγοριες ,πραγμα που εγω δε γνωριζα.
    Μια απ αυτες λεγεται σο και μια αλλη τζαμπο,και τα πουλια αυτα ειναι μεγαλυτερα σε μεγεθος- απ οτι καταλαβα-απο τα αλλα εγγλεζικαo_O
    Γνωριζατε κατι τετοιο;
    Μου ειπε επισης οτι τα πουλια αυτων των υποκατηγοριων εχουν 70 και 90 ευρω , και τα αλλα εγγλεζικα 50.
    Μιλαμε για πουλια ταισμενα στο χερι ημερα φυσικα.
    Αποκλειω τα σο και τα τζαμπο γιατι περα απ την τιμη που μου φαινεται τσιμπιμενη,δεν καταλαβα πως ακριβως ειναι,τι διαφορα εχουν με τα αλλα εγγλεζικα και γενικα πρωτη φορα ακουω αυτες τις ονομασιες.
    Οποτε αν καταλαβα καλα τα "απλα" εγγλεζικα,ημερα, εχουν 50 ευρω.
    Νομιζω καπου τα χα δει γυρω στα τριαντα τα αγρια,αρα να υποθεσω για ημερο η τιμη ειναι καλη;
    Προκειται να παρω αγορακι περιπου διομισι μηνων αν τελικα το αποφασισω, και θα παω απο κει να δω το πουλακι.
    Τι λετε;

11. maria p

Καλά είναι 50 για ήμερο, το petcity έχει 60 τα άγρια εγγλέζικα.
    Δεν ξέρω ποια λέει jumbo, τα show είναι αυτά με το σγουρό κεφάλι
    Υπάρχουν και πιο "μαλλιαρά" όπως και στα καναρίνια. Μην μπλέξεις μ' αυτά όμως.

12. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Καλα το πετ σιτι εχει ξεφυγει,βλεπω κι εγω κατι απιστευτες τιμες!
    Τα πιο μαλλιαρα που λες ανηκουν σε καποια υποκατηγορια κι αυτα ή απλα ειναι κοινα εγγλεζικα μαλλιαρα;:p

13. maria p

Τα έχω δει σε φωτογραφίες αλλά δεν έχω ασχοληθεί με τον τυπικό διαχωρισμό τους , τώρα που προέκυψε, θα το κοιτάξω :)

14. Nbah

Nbah PB New Member

πω υπερβολή!! αυτό δεν είναι μπάντζυ.. κάτι μεταξύ Χρονοπούλου και Στυλιανοπούλου στη δεκαετία του 70 είναι...

15. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ωχ αμαν:eek:
    Καλε πως βλεπει αυτο;:p
    Νταξει αφου θα παω απο κοντα να διαλεξω ποιο θελω θα το αποφυγω:cool:

16. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Παιδιααα ισχυει οτι τα εγγλεζικα ειναι νωχελικα;;:eek:

17. maria p

Όσο πιο νωχελικό είναι ένα περιστέρι σε σχέση με μια δεκαοχτούρα αφού είναι πιο βαρύ πουλί.
    Στην σύγκριση με τα κλασικά αμερικάνικα budgies ίσως δίνουν μια εικόνα νωχελικότητας.
    Αντικειμενικά νωχελικά, από την εμπειρία μου, δεν τα χαρακτηρίζω.

18. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Κανουν κι αυτα χορους και τετοια;:D

19. maria p

Τα θεωρώ πιο επιδεκτικά εκπαίδευσης :)

20. ermis1

ermis1 PB New Member

Αυτο πρέπει να είναι μετάλλαξη budgie γκριφον-κανις:cool:.Πανέμορφο.;)

21. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Δεν χορευουν απο μονα τους;;Πρεπει να τα εκπαιδευσεις να χορευουν;:eek:
    Εμενα τα μπατζακια τα κοινα που ειχα, και η κοκατιλινα τωρα, οποτε ακουγαν μουσικουλα που τους αρεσε εριχναν κι ενα χορο,απο μονα τους!
    Αυτοδιδακτοι:D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...