Παρουσίαση Ζιζελ, ενα lovebird 11 μηνων

Συζήτηση με θέμα Ζιζελ, ενα lovebird 11 μηνων, που ξεκίνησε από marina&zizel, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 24 Αυγ 2015.

1. marina&zizel

marina&zizel PB New Member

Ειμαι η Ζιζελ ενα lovebird 11 μηνων περιπου και 11εκ. μαζι με την ουρα αλλα εχω ενα κακο οταν με πλησιαζεις εγω τον τσιμπαω!Δεν ξερω εχω συναισθηματα εκεινη την στιγμη φοβος να πω εκνευρισμος να πω δεν ξερω!Αλλα αυτο που ξερω ειναι το οτι τσιμπαω αλλα κατα βαθος μου αρεσουν τα χαδια στο pet shop που ημουν εκει 6 μηνες με χαιδευαν συνεχεια και βεβαιως ειμαι ταϊσμενη στο χερι.Αν ομως θελετε να ειμαι ευτυχισμενη με τα χαδια του ιδιοκτητη μου γραψτε στο παρακατω λινκ:https://petbirds.gr/threads/Τι-μπορω-να-κανω-για-το-lovebird-μου-που-δαγκωνει.24609/ :D:thumbsup:Να και μια φωτογραφια μου:

Συνημμένα Αρχεία:

2. evans

evans PB Member

Πανέμορφη η Ζιζέλ σου να τη χαίρεσαι,, ελπίζω με το καλό να της βρεις και παρέα (ανεξάρτητου φύλου).

Θα μπορούσες να μας πεις για το ιστορικό (διατροφή, αν προέρχεται απο εκτροφέα....)
    Επίσης θα χαιρομασταν αν μας έδειχνες το κλουβί και γενικώς το χώρο της.

3. marina&zizel

Ευχαριστω.Οπως ειπα και στο αρθο την πηρα απο pet shop προσπαθησα να δειξω το κλουβι της αλλα ειναι πολυ μεγαλη η φωτο...

4. marina&zizel

δεν ειναι και πολυ καθαρη αλλα ενταξει,κατεβηκε:thumbsup::rolleyes:

Συνημμένα Αρχεία:

5. evans

evans PB Member

Μμμμμμ το κλουβακι είναι μικρό χρειάζεται μεγαλύτερο σίγουρα και να αφαιρεθούν οι επιπλέον πατηθρες χρειάζεται μόνο δυο πατηθρες για να πετά. Τι τροφή του δίνεις?

6. averelilgr

averelilgr PB New Member

ομορφη η φιλενάδα σου, νά' στε καλά και να περνάτε καλά 2 σας :)
    όντωσ το κλουβί τηε φιλενάδας σου είναι μικρό και στενάχωρο, για να περάσει καλά χρειάζεται ένα κλουβί 3πλάσιο από αυτό της φωτό. σε μήκος για να πετοβολάει αλλά και σε ύψος, τα lovebirds είναι ακροβατικά πουλιά. Και μην της το παραφορτώσεις κλαδάκια και παιχνίδια, άσε της αρκετό ελεύθερο χώρο. Το πολύ πολύ βάζοντας πατήθρες/αντικείμενα σε "κατάλληλη" θέση να τηε δημιουργήσεις (κατά στρατιωτικό όρο) "στίβο μάχης" ώστε να κινείται περίεργα και να εξασκεί την ευελιξία της ;)
    Α, και πού' σαι Μαρίνα, ούτε και σε σένα αρέσει η μοναξιά. Φρόντισε λίγο επί του θέματος και τη φιλενάδα σου :)

7. marina&zizel

απο εκει που το πειρα μου ειπαν οτι ειναι καταλληλο το μεγεθοσ του κλουβιου και απο τι ξερω απο εκει που τα πειρα εχουν εμπειρια στα παπαγαλακια!και κατι αλλο μακαρι να μπορουσα να περναω καλα μαζι της αλλα δαγκωνει!

Υ.Γ. στη φωτο δειχνει πολυ μικρο το κλουβι αλλα δεν ειναι τοσο μικρο!
    :thumbsup:

8. averelilgr

averelilgr PB New Member

έτσι είναι καλή μου, και σένα άμα σ'αρχίζανε στα ίδια θα "δάγκωνες"....χαλαρώστε ρε παιδιά, σιγά σιγά ;)

9. marina&zizel

προσπαθουμε να γινουμε φιλεσ εμεις οι δυο την μιλαω γλυκα ηρεμα και χωρις αποτομεσ κινησεις! πιστευω κανω καλα θα δοκιμασω παντως την συμβουλη σου!

10. averelilgr

averelilgr PB New Member

μια χαρά τα πας....κοπέλα και σύ, κοπέλα και αυτή, γνωριστείτε όπως πρέπει, σιγά σιγά.....αυτοί οι κατακούτελοι έρωτες δεν είναι εύκολοι....:)

11. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Βγάλε καλύτερα το καθρέφτη, νόνο κακό μπορεί να κάνει χωρίς να προσφέρει τίποτα απολύτως. Καλύτερα να εμπλουτίσεις τη δραστηριότητά της με απλά παιχνίδια απο απλά υλικά που θα την κρατήσουν απασχολημένη. https://petbirds.gr/threads/Φτιάξτε-παιχνίδια-παπαγάλων-εύκολα-και-γρήγορα.24600/#post-284395

12. marina&zizel

εχω εκανα εκεινο με το ρολο υγειας την μπαλιτσα δηλαδη και δεν σταματαει να το παιζει!:thumbsup::pλες και ειναι ποδοσφαιριστης κανει!:cool::D;)

τον καθρεπτη ετσι κι αλλιως τον βαρεθηκε οποτε δεν πηγαινει για αυτο θα τον βγαλω

13. marina&zizel

εχω μια κουνια-καθρεπτη να του τη βαλω?
    o_Oo_Oo_Oo_O

14. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Είπαμε, καλύτερα όχι.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...