Ζητώ τα φώτα σας

Συζήτηση με θέμα Ζητώ τα φώτα σας, που ξεκίνησε από naziriska, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 21 Φεβ 2008.

1. naziriska

naziriska PB New Member

Καλησπέρα σε όλους από Γερμανία.
    Βασικά θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση και όποιος έχει την καλή θέληση απαντάει.
    Μετά από όσα διάβασα στο Forum δεν κατάφερα να έχω αποτελέσματα.
    Έκανα και κάνω διατροφή στης Κανάρες μου με αυγοτροφή και βιταμίνες της έχω χωριστά από τα αρσενικά και τους έχω βάλει φωλιές και κλωστές αλλά κανένα αποτέλεσμα, καμία συγκίνηση τι να κάνω???
    Να βάλω και τα αρσενικά μαζί???/ να περιμένω ???
    Θα είμαι ευγνώμων σε κάθε απάντηση.

Ζητώ τα φώτα σας……….
    Ευχαριστώ……….

2. lizard

lizard PB Member Article Writer

αμα τα θηλυκα σου δεν ειναι πυρωμενα ειναι λογικο να μην συγκινουντε με το νυμα και τις φωλιες για αυτο χωρισε τα ζευγαρια και καθε θηλυκο να ειναι αντικριστα με το αρσενικο που θελεις μετα απο μια εβδομαδα και κατι θα δεις αλλη συμπεριφορα στα θηλυκα κα αρσενικα καναρινια σου τα θηλυκα θα τρεχουν με το νυμα στο στομα περα δωθε τα αρσενικα θα τραγουδουν τα φτερα κατεβασμενα και διαφορα τετοια τοτε θα ενωσεις τα ζευγαρια και αυτα θα κανουν μονα τους αυτο που πρεπει δηλαδη θα αναπαραχθουν και θα γεμισουν οι φωλιες απο χαριτομενα μικρα καναρινακια.

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Κωσταντίνε καλησπέρα και καλώς ήρθες στην συντροφιά μας από την μακρινή Γερμανία.:)

Ηθελα να σε ρωτήσω μήπως οι καιρικές συνθήκες εκεί ειναι τέτοιες που δεν βοηθούν στο πύρωμα των πουλιών?Τι ρατσας καναρίνια έχεις και σε τί συνθήκες??Τι θερμοκρασιες έχεις στον χωρο σου? Ισως βοηθήσεις με τις απαντήσεις σου κάποιους να σε κατατοπισουν!

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αγαπητέ φίλε ,η προγραμματισμένη παροχή,βιταμινών
    αυγοτροφής και άλλων προσθέτων είναι ενισχυτική
    της επιθυμίας αναπαραγωγής των πουλιών δεν είναι
    ο κύριος παράγων.
    --Αν ο ημερήσιος φωτισμός δεν φτάσει τα επίπεδα
    της Ανοιξης ,και η θερμοκρασία ομοίως ,η επιθυμία
    για αναπαραγωγή θα είναι ανύπαρκτη ή πολύ μικρή.

Αν τα πουλάκια σου είναι σε εξωτερικό χώρο
    πρέπει να κάνεις υπομονή.Αν αντίθετα είναι σε
    εσωτερικό χώρο πρέπει να δημιουργήσεις τεχνητά
    τις απαραίτητες συνθήκες, αν θέλεις να έχεις
    αποτελέσματα αυτήν την εποχή.

5. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Ο ερχομός του Μάρτη δεν είναι ένας καλός μήνας για ζευγάρωμα και αφού έχει προηγηθεί προετοιμασία για ζευγάρωμα σε εσωτερικό χώρο?
    :) Αλεξία

6. naziriska

naziriska PB New Member

Ναι σε εσωτερικό χώρο.
    Τι να πω εύχομαι να πάνε όλα καλά.
    Ευχαριστώ!

7. Isidoros

Isidoros PB New Member

Φίλε Κώστα καλησπέρα.
    Σε κάθε αναπαραγωγική περίοδο πάντα κατά την γνώμη μου το βασικότερο λάθος που κάνουμε όλοι μας είναι η ανυπομονεσία.Τα πουλιά σου δεν είναι πυρωμένα αυτό όμως δεν σου χαλάει τα σχέδια.Εσύ εφάρμοσε το πλάνο σου όπως και να έχει και σιγά σιγά όσο περνάει ο καιρός μεγαλώνει η μέρα γίνεται πιο ζεστή θα πυρώσουν και τα θηλυκά.Το πρώτο όμως που θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι η υπομονή.Όσο έχεις υπομονή-όρεξη-σχέδιο όλα θα γίνουν με το καιρό.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...