Ζητώ να μου χαρίζουν εναν Παπαγάλο

Συζήτηση με θέμα Ζητώ να μου χαρίζουν εναν Παπαγάλο, που ξεκίνησε από RAPHAIL, στο Forum 'Αγορά - Ζήτηση - Διάθεση Πουλιών Εξοπλισμού' του PetBirds, 2 Σεπ 2009.

1. RAPHAIL

RAPHAIL PB New Member

Όποιος θα μου δώσει έναν Παπαγάλο θα τον προσέχω σαν τα μάτια μου, μου αρέσουν πολύ τα ζώα(αλλα να μην είναι προστατευόμενο είδος και να έχει τα κατάλληλα χαρτία)

2. niva2gr

niva2gr PB New Member

Ραφαήλ, είναι πάρα-πάρα πολύ δύσκολο να σου χαρίσει παπαγάλο, και μάλιστα με χαρτιά. Αν κατάλαβα καλά δεν θέλεις Budgie, κοκατίλ, ΄Lovebird, αλλά μεγάλο παπαγάλο. Αυτά τα είδη είναι ακριβά, και ιδιαίτερα αν έχουν χαρτιά, είναι πανάκριβα. Γιατί να χαρίσει κάποιος ένα τέτοιο πουλί; Αν βρεις παπαγάλο που χαρίζεται, είτε έχει προβλήματα συμπεριφοράς, είτε είναι πολύ άρρωστος.

Επίσης τί είδους παπαγάλο θέλεις; Κάθε είδος έχει διαφορετικές ανάγκες απο τα άλλα, είτε διατροφικές, είτε συναισθηματικές.΄

Επίσης σκέψου τα εξής:
    -Πόσο χώρο έχεις;
    -Πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις καθημερινά;
    -Πόσο χρήμα μπορείς να ξοδεύεις μόνο για τον παπαγάλο κάθε μήνα;

Πριν πάρεις γενικώς και αορίστως έναν παπαγάλο πρέπει πρώτα να αποφασίσεις ποιό είδος θέλεις, και για ποιούς λόγους το θέλεις. Και όταν αποφασίσεις για το είδος πρέπει πρώτα να ενημερωθείς και να διαβάσεις πολύ για το είδος.

3. RAPHAIL

RAPHAIL PB New Member

παπαγαλος

και παπαγαλακι να ειναι δεν με πειραζει οσο για το χωρο εχω αρκετο τις ωρες που εχω να διαθεσω στα ζώα μου ειναι πολυς μιας και ασχολουμαι και με την αστρονομια

4. Sissy

Sissy PB Senior Member

Μα οι παπαγαλοι δεν ειναι νυκτοβια πουλια;

5. RAPHAIL

RAPHAIL PB New Member

παπαγαλος

Εννοω οτι έχω άλλη την μερα να τη διαθέσω για τα ζώα μου μιας και το βράδυ ασχολουμαι με το χόμπυ μου

6. georgio13

georgio13 PB New Member

κι εγω θελω να μου χαρισουν παπαγλο (ή κοκατιλ ή λοβμπιρντ). ι ανταλαζω το καναρινι μου (γκλοστερ) με ενα απο τα δυο.

7. blackholesun

blackholesun PB New Member

Φιλε Raphail μακαρι να βρεις αλλα το κοβω λιγο δυσκολο, το πολυ πολυ κανενα Lovebird bungie κτλ αν εισαι τυχερος μπορει να σου δωσει καποιος.
    Αστρονομια ? ?
    Περιμενω σημερα το βραδυ να δω Ανδρομεδα... με τον καινουργιο μου nagler... Καλη τυχη φιλε

Μοιραστείτε

Φόρτωση...