Πρόσφατα

Ζευγαρώστρες με dexion

boot

PB New Member
Thread starter #1
Από την κατασκευή του stzark https://petbirds.gr/threads/%CE%9A%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B2%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%BD.785/ πήρα την ιδέα της κατασκευής τετραώροφης ζευγαρώστρας. Το κόστος δεν μπορώ να το προσδιορίσω γιατί αρκετά υλικά τα είχα ήδη.
Οι διαστάσεις είναι 92cm X 38cm Χ 40cm ο όροφος, οι προσόψεις είναι 50cm X 40cm ενώ για χώρισμα έχω βάλει πλέξι γκλάς που έχω βάψει ελαφρώς. Όλη η κατασκευή στηρίζεται σε ρόδες.[x]
[/URL]

Συνημμένα

Μια ερώτηση.
Η σχάρα που αν όπως δείχνει είναι ηλεκτροστατικά βαμμένη
είναι τέλεια,δεν νομίζεις ότι χρειάζεται 2-3 "κόντρα νεύρα";
2-3 συρματάκια δηλαδή κάθετα στα ήδη υπάρχοντα;

mgerom

Honored Member
Γιάννη το πλεξι-γκλασς κόβεται εύκολα ?
Τί πάχος είναι αυτό που έβαλες ?
Απο τιμή ?
Αντε να την δούμε και με πουλιά,καλορίζικη.

boot

PB New Member
Thread starter #8
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει 3mm πάχος. Για τιμή δυστυχώς δεν γνωρίζω.
Το πλέξι γκλάς το χαράζω με το ξυράφι στις διαστάσεις που θέλω και το σπάω όπως περίπου κόβουν τα τζάμια. Για τα υπόλοιπα χρησιμοποιώ το σιδεροπρίονο.

Ανδρέα την σχάρα την έχω πάρει από χαλασμένο ψυγείο.
Αγορινα αν σου χαλασει κι αλλο ψυγειο πες μου να ερθω να σου παρω την σχαρα μηπως επιχειρησω να σε αντιγραψω :p
Μπραβο πολυ ομορφη κ προσγμενη κατασκευη σου ευχομαι να εχεις καλους απογονους στην κατασκευη σου.

Φιλικα Θεμης...

μπραβο νομιζω οτι οταν κατασκευαζεις κατι μονος σου και εχει επιτυχια εισαι πολυ περιφανος

μπραβο σου φιλε. ειναι πολυ ωριο να δημιουργεις κατι μονος ιδιως για κατι που αγαπας. αν θες πες λιγο για τα ταψακια

boot

PB New Member
Thread starter #18
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Πιστεύω ότι η χαρά είναι μεγαλύτερη όταν τα πουλιά τα διατηρείς σε κλουβιά που έχεις κατασκευάσει μόνος σου, εκτός του ότι γλυτώνεις και πάρα πολλά λεφτά. Τα ταψάκια τα φτιάχνω μόνος μου από φύλλο αλουμινίου ή από γαλβανιζέ λαμαρίνα 0,5mm. Τα χαράζω στις διαστάσεις που θέλω ώστε να τσακίσουν ίσια. Παραθέτω φωτογραφίες και κάποιες που δεν εμφανιστήκαν στα προηγούμενα post.

Συνημμένα

• 36,2 KB Προβολές: 412
  • 30,2 KB Προβολές: 407
  • 45,9 KB Προβολές: 413
  • 47 KB Προβολές: 410
  • 62,6 KB Προβολές: 460
  • 69,9 KB Προβολές: 425
  • 38,9 KB Προβολές: 464
  • 49,3 KB Προβολές: 528
  • 88,7 KB Προβολές: 485
  • 74,7 KB Προβολές: 491
Ωραία δουλειά φίλε μου! Τα πορτάκια για τις ταΐστρες τις έβαλες από παλιά κλουβιά να υποθέσω ή υπάρχουν στο εμπόριο;

Top Bottom