Ζευγαρώνουν τα φλωροκάναρα;

G

gioko

PB New Member
PB Points
12
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα εχω δύο φλωροκάναρα αρσενικά καί θέλω να μάθω αν μπορώ να τα βάλω να ζευγαρώσουν.Συμπεριφέρονται όπως τα αρσενικά καναρίνια ή καμία σχέση.

A

astrapogiannos

PB Member
PB Points
80
Πόλη
Κάτω Σούλι, Μαραθώνα
Όνομα
Λευτέρης
Πτηνά
Καναρίνια, Ιθαγενή
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 077
καμια σχεση διοτι ειναι στειρα ζευγαρωνουν αλλα τζουφια τα σκαγια

X

xoisnic

Banned
PB Points
7
kanarini.net
εδω αναφέρετε οτι τα φλωροκαναρα ειναι γονιμα. δε δοκιμασα, κσερο μονο οτι τα σλιγγερο(σκαρθι)καναρα ειναι

K

kristhegreek

PB New Member
PB Points
35
Πόλη
Τήνος
τα παραγόμενα υβρίδια τα φλωροκάναρα δηλαδή είναι γόνιμα σε πολύ μεγάλο ποσοστό από το πρώτο έτος. Έτσι μπορούμε να τα διασταυρώσουμε με καναρίνια ή θηλυκές φλώρες(Greenfinchs)
Από αυτό καταλαβαίνω ότι κάποια είναι γόνιμα αλλά επειδή τα ποσοστά γονιμότητας είναι μικρά είναι καλύτερα αν θέλουμε να κάνουμε διασταύρωση φλωροκάναροΧκανάρα ή φλωροκάναροΧφλώρα .
Είναι πιθανότερο κάποιο από τα δύο φλωροκάναρα να είναι στείρο παρά και τα δύο να είναι γόνιμα.

X

xoisnic

Banned
PB Points
7
εξαρταται απο το τι θες να πετυχεις. σιγουρια και ποσοτητα η πειραματισμο

X

xoisnic

Banned
PB Points
7
επισης λει οτι μπορει να μην ειναι γονιμο το 1 ετος αλλα να γινει το 2. ισως ωριμαζουν αργα

I

Isidoros

PB New Member
PB Points
25
Πόλη
Αθήνα
Πτηνά
Καναρίνια, Ιθαγενή
Χωρίς να το λέω με σιγουριά απλά το έχω διαβάσει και όχι δοκιμάσει τα περισσότερα τέτοιου είδους διαστάυρωσεις πουλιά (μούλοι)είναι στείρα.Κάποια δίνουν απογόνους αλλά μετά από χρόνια προσπαθειών.Ο μόνος απόγονος γόνιμος είναι από το σκαρθί.

X

xoisnic

Banned
PB Points
7
Isidoros είπε:
Χωρίς να το λέω με σιγουριά απλά το έχω διαβάσει και όχι δοκιμάσει τα περισσότερα τέτοιου είδους διαστάυρωσεις πουλιά (μούλοι)είναι στείρα.Κάποια δίνουν απογόνους αλλά μετά από χρόνια προσπαθειών.Ο μόνος απόγονος γόνιμος είναι από το σκαρθί.
πανε στο λινκ και δες.ασχολειται με διασταυρωσεις χρονια
kanarini.net

T

THODORIS1982

PB New Member
PB Points
35
Πόλη
Λάρισα
xoisnic είπε:
πανε στο λινκ και δες.ασχολειται με διασταυρωσεις χρονια
kanarini.net
Η πιθανοτητα να ειναι γονιμα ειναι παρα πολυ μικρη.Για να καταφερεις να αποκτησεις πουλια απο φλωροκαναρα πρεπει να βαλεις μεγαλο αριθμο ζευγαριων.Και φλωροκαναρα απο διαφορους γεννετορες.Ο εν λογω κυριως του site ειναι ωραιος με τη θεωρια.Δεν εχω δει πουθενα ομως κανεναν εκροφεα που να ασχολειτε με υβριδισμους σοβαρα και να εχει να μας δειξει απογονους απο φλωροκαναρα.Δε βρισκω το λογω να μπαινουμε σε τετοιες δοκιμασιες που μονο απογοητευση θα μας δωσουν.Ακομα και με τα σκαρθια ποιος ο ιδιαιτερος λογως περα απο τις φωνες αξιζει ωστε να διασταυρωσουμε σκαρθι με καναρινι.

X

xoisnic

Banned
PB Points
7
Προσωπικα δεν ενδιαφερομαι για διασταυρωσεις.αν θελει η φυση να γινουν, ας τις κανει

S

SAKIS_X

PB New Member
PB Points
15
Πόλη
Δράμα
Κωδ.
ΕΠΑΜ FPO-EP 040 / ΑΖ 14934
gioko είπε:
Καλησπέρα εχω δύο φλωροκάναρα αρσενικά καί θέλω να μάθω αν μπορώ να τα βάλω να ζευγαρώσουν.Συμπεριφέρονται όπως τα αρσενικά καναρίνια ή καμία σχέση.
Φέτος στο διαγωνισμό του ΕΠΑΜ, παρουσιάσθηκαν και υβρίδια τα οποία ήταν δεύτερης γεννιάς (σκαρθοκάναραΧκαναρίνι). Τα πουλιά αυτά βγήκαν από τον κριτή Fischer (κριτή της COM) εκτός κατάταξης και δεν βαθμολογήθηκαν. Ο λόγος ήταν ότι για την ΚΟΜ δεν αποτελεί εκτοφικό στόχο η συνέχιση του υβριδισμού πέρα την πρώτη γεννιά.
Στο γερμανικό σύλλογο ΑΖ όπου είμαι μέλος, τα υβρίδια δεν γίνονται δεκτά καθόλου στις εκθέσεις του συλλόγου και δεν αποτελούν εκτροφικό στόχο. Σε αντίθεση με την DKB όπου τα κάνει δεκτά.