Ζευγαρώνουν τα φλωροκάναρα;

Συζήτηση με θέμα Ζευγαρώνουν τα φλωροκάναρα;, που ξεκίνησε από gioko, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 22 Ιαν 2008.

1. gioko

gioko PB New Member

Καλησπέρα εχω δύο φλωροκάναρα αρσενικά καί θέλω να μάθω αν μπορώ να τα βάλω να ζευγαρώσουν.Συμπεριφέρονται όπως τα αρσενικά καναρίνια ή καμία σχέση.

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

καμια σχεση διοτι ειναι στειρα ζευγαρωνουν αλλα τζουφια τα σκαγια

3. xoisnic

xoisnic Banned

kanarini.net
    εδω αναφέρετε οτι τα φλωροκαναρα ειναι γονιμα. δε δοκιμασα, κσερο μονο οτι τα σλιγγερο(σκαρθι)καναρα ειναι

4. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Από αυτό καταλαβαίνω ότι κάποια είναι γόνιμα αλλά επειδή τα ποσοστά γονιμότητας είναι μικρά είναι καλύτερα αν θέλουμε να κάνουμε διασταύρωση φλωροκάναροΧκανάρα ή φλωροκάναροΧφλώρα .
    Είναι πιθανότερο κάποιο από τα δύο φλωροκάναρα να είναι στείρο παρά και τα δύο να είναι γόνιμα.

5. xoisnic

xoisnic Banned

εξαρταται απο το τι θες να πετυχεις. σιγουρια και ποσοτητα η πειραματισμο

6. xoisnic

xoisnic Banned

επισης λει οτι μπορει να μην ειναι γονιμο το 1 ετος αλλα να γινει το 2. ισως ωριμαζουν αργα

7. Isidoros

Isidoros PB New Member

Χωρίς να το λέω με σιγουριά απλά το έχω διαβάσει και όχι δοκιμάσει τα περισσότερα τέτοιου είδους διαστάυρωσεις πουλιά (μούλοι)είναι στείρα.Κάποια δίνουν απογόνους αλλά μετά από χρόνια προσπαθειών.Ο μόνος απόγονος γόνιμος είναι από το σκαρθί.

8. xoisnic

xoisnic Banned

πανε στο λινκ και δες.ασχολειται με διασταυρωσεις χρονια
    kanarini.net

9. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Η πιθανοτητα να ειναι γονιμα ειναι παρα πολυ μικρη.Για να καταφερεις να αποκτησεις πουλια απο φλωροκαναρα πρεπει να βαλεις μεγαλο αριθμο ζευγαριων.Και φλωροκαναρα απο διαφορους γεννετορες.Ο εν λογω κυριως του site ειναι ωραιος με τη θεωρια.Δεν εχω δει πουθενα ομως κανεναν εκροφεα που να ασχολειτε με υβριδισμους σοβαρα και να εχει να μας δειξει απογονους απο φλωροκαναρα.Δε βρισκω το λογω να μπαινουμε σε τετοιες δοκιμασιες που μονο απογοητευση θα μας δωσουν.Ακομα και με τα σκαρθια ποιος ο ιδιαιτερος λογως περα απο τις φωνες αξιζει ωστε να διασταυρωσουμε σκαρθι με καναρινι.

10. xoisnic

xoisnic Banned

Προσωπικα δεν ενδιαφερομαι για διασταυρωσεις.αν θελει η φυση να γινουν, ας τις κανει

11. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Φέτος στο διαγωνισμό του ΕΠΑΜ, παρουσιάσθηκαν και υβρίδια τα οποία ήταν δεύτερης γεννιάς (σκαρθοκάναραΧκαναρίνι). Τα πουλιά αυτά βγήκαν από τον κριτή Fischer (κριτή της COM) εκτός κατάταξης και δεν βαθμολογήθηκαν. Ο λόγος ήταν ότι για την ΚΟΜ δεν αποτελεί εκτοφικό στόχο η συνέχιση του υβριδισμού πέρα την πρώτη γεννιά.
    Στο γερμανικό σύλλογο ΑΖ όπου είμαι μέλος, τα υβρίδια δεν γίνονται δεκτά καθόλου στις εκθέσεις του συλλόγου και δεν αποτελούν εκτροφικό στόχο. Σε αντίθεση με την DKB όπου τα κάνει δεκτά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...