Ζευγαρωνει ο μουλος;

Συζήτηση με θέμα Ζευγαρωνει ο μουλος;, που ξεκίνησε από bibianaki, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 26 Φεβ 2009.

1. bibianaki

bibianaki PB New Member

Γεια σας εχω ενα μουλο εδω και τρια χρονια. θα ηθελα να ρωτησω αν ζευγαρωνει, και αν ναι με τι να τον βαλω?Με καρδερινα η καναρα?

2. Καλημέρα, προφανώς δεν γνωρίζεις την έννοια μούλος. Μούλος ονομάζεται το πουλακι που προήλθε απο το ζευγαρωμα διαφορετικης ρατσας πουλιων. Π.χ καρδερινα με καναρα. Τα μικρα που μας δινουν ειναι στειρα. Οποτε και να βάλεις να ζευγαρωσεις το πουλακι που εχεις θα σου δωσει στείρα μικρα.Δεν μας εγραψες ομως τι μουλος ειναι γιατι υπαρχουν ελαχιστες εξαιρεσεις που μας δινουν γονιμα μικρα οπως τα σκαθια.

3. το πιθανοτερο ειναι να μην του δωσει τιποτα αν βαλει να ζευγαρωσει το πουλι που εχει. οχι στειρα μικρα,καθολου μικρα.βεβαια υπαρχουν και οι εξαιρεσης υβριδιων που εχουμε γονιμους απογονους.

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Λύστε μου κι εμένα μια απορία βρε παιδιά… για ποιο λόγο σας ενδιαφέρει μια τέτοια προσπάθεια; Που αποσκοπεί δηλαδή η αναπαραγωγή του υβριδίου, ακόμη και αν επιτευχθεί; :)

5. bibianaki

bibianaki PB New Member

απλα ειναι παρα πολυ καλο πουλι με φανταστικη φωνη και ελεγα μηπως θα μπορουσα να <παρω> κατι απο αυτον.
    :)

6. θα μπορουσες να το κανεις πολυ καλο δασκαλο για μικρα αρσενικα καναρινια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...