Ζευγαρωμα σκαθιων

Συζήτηση με θέμα Ζευγαρωμα σκαθιων, που ξεκίνησε από Mikrosektrofeas, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 3 Νοε 2008.

1. Mikrosektrofeas

Mikrosektrofeas PB New Member

γεια σας φιλοι μου.θα ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε τιποτα για την αναπαραγωγη των σκαθιων.καθε απαντηση δεκτη.ευχαριστω

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ποιό πουλί ονομάζετε στην Θεσσαλονίκη σκαθί? Το λούγαρο??
    Αν ναι , θα βρείς πολλά σχετικά θέματα στο φόρουμ.

3. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

τα σκαθρακια και τα λουγαρα δεν ειναι διαφορετικα πουλια:confused:

4. Georgina

5. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

μηπως μπορει να μπει μια φωτο απο σκαθρι και μια απο λουγαρο μπας και τα ξεμπερδεψω λιγο?

6. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

aaa ενταξη τα ξεμπερδεψα ευχαριστω...

7. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Νομιζω εννοει το λουγαρο. Περα απο αυτο ομως ειναι εντελως εκτος εποχης η οποια ενεργεια για ζευγαρωμα.
    Σε γενικες γραμμες να αναφερω απλα οτι ειναι πολυ ευκολα πουλια,καλοβολα,ημερωνουν ευκολα...ειναι γλυκουλια...ευκολα στο ζευγαρωμα αλλα επιμενω ειναι εκτος εποχης.

8. Georgina

Στο λίνκ που σου έδωσα πρίν, στο πρώτο πόστ υπάρχουν φωτογραφίες όλων των πουλιών.

Ας περιμένουμε διευκρίνηση απο τον φίλο μας για να μας πει για ποιό είδος ενδιαφέρεται.

9. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Λουγαρο αρσενικο και θηλυκο...

Συνημμένα Αρχεία:

10. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Για να μην δημιουργουντε παρεξηγησεις:
    ...επειδη μου ηρθε σχετικα εινα πμ*, ημερωνουν ευκολα εννοω οτι μπορεις σχετικα ευκολα να το πιασεις..να το μαθεις να τρωει απο το χερι σου,να το χαιδευεις...Κατι που ειναι τρομερα δυσκολο με αλλα πουλια εκτροφης,(πχ.καρδερινες)αν δεν υπαρχει ιδιαιτερη επαφη σαν μωρακια(δηλ.ταισμα στο χερι).
    *Δεν μιλαω φιλτατε Δημητρη για αγρια πουλια πιασμενα να τα ημερεψεις.:cool:

11. carduelis

carduelis PB New Member

Εγω κατα φερα φετος να τα ζευγαρωσω σε απλη 2πλη ζευγαρωστα ενω είμαι σχετικα απειρος.οπότε για να σου λύσω την απορια ναι ζευγαρωνουν κ πολυ ευκολα σχεδόν όσο ευκολα κ τα καναρίνια ακόμα κ αγρια να είναι.όλα αυτα τα γραφω από προσωπική εμπειρια αν καποιός θεωρει κάτι απ όσα γραφ είναιω λάθος ας με διορθώσει.

12. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Τελικα το αρχικο ερωτημα δεν απαντηθηκε...:confused:Θα μπορουσε καποιος να πει τη διατροφη που ακολουθουν κατα την περιοδο της αναπαραγωγης?

13. Mikrosektrofeas

Mikrosektrofeas PB New Member

το πουλι που εννοω ειναι το λουγαρο.τι διατροφη χρειαζεται για αναπαραγωγη και πια ειναι η καταλληλη εποχη;πως θα ειναι ευκολοτερο το ζευγαρωμα τους; πως καταλαβαινουμε οτι ειναι πυρωμενο το θυληκο και πως το αρσενικο;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...