Ζευγαρωμα πατερα με κορη ή αδελφια

Συζήτηση με θέμα Ζευγαρωμα πατερα με κορη ή αδελφια, που ξεκίνησε από stav, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 3 Απρ 2008.

1. stav

stav PB New Member

Θα ηθελα να μ' ενημερωσεται εαν μπορουμε να ζευγαρωσουμε(καναρινια) που να ειναι πατερας με κορη 'η δυο
    αδελφια.
    Ευχαριστω

2. mortal1

mortal1 PB New Member

Δεν θα σου συνιστούσα αιμομιξίες!

3. toni

toni PB New Member

οσο γνωριζω απο διαβαζμα και ομιλιες μου με εκτροφεα μπορουμε να ζευγαροσουμε μανα - γοιο και πατερα - κορη για δυο γενιες.

αλλα περιμενε τη θα σου πουν και ποιο εμπιροι.

τονι

4. mortal1

mortal1 PB New Member

Εγώ από προσωπική εμπειρία δεν το κάνω πάντως!

5. stav

stav PB New Member

Σ' ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Πληροφοριακα δεν εχω σκοπο να κανω κατι τετοιο,απλως εχω μια
    διαφωνια με καποιον "ειδικο" "επαγγελματια" που ισχυριζεται οτι δεν υπαρχει προβλημα.

6. toni

toni PB New Member

mortal1 τη εμπειρια ειχες και δεν το κανεις?

7. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Το ζευγάρωμα αδελφών οδηγεί σε γεννετικά προβλήματα,
    μεγάλη θνησιμότητα και εκφυλισμό.

8. VTerzidis

VTerzidis PB New Member

Ζευγαρωματα γονεων με παιδια στα ορτυκια εδωσαν αναπειρα παιδια.
    Το ιδιο πιθανον θα συμβει και με τα καναρινια η με αλλα αγριοπουλια.
    Η γνωμη μου ειναι Σταυρο να μην το επιχειρισεις.
    VassilisT

9. g-kiss

g-kiss PB New Member

Ολες οι ρατσες του κοσμου σε ολα τα ζωα (ειτε σκυλια ειτε πουλια ειτε αγελαδες κτλ)για να σταθεροποιησουν οι εκτροφεις τα επιθυμητα χαρακτηρηστικα(χρωμα,μεγεθος,συμπεριφορα,παραγωγη γαλακτος και αλα)κατεφυγαν καποιες φορες στην αιμομικτικη αναπαραγωγη,αλλα και στην γραμμικη(οχι πρωτου βαθμου συγγενεια αλλα 2ου και 3ου βαθμου δηλ ξαδερφια παππου με εγγονι και παει λεγοντας). Με αυτους τους τροπους σταθεροποιησανε τα χαρακτηρηστικα που ζητουσαν και τα βρισκανε μονο στην συγκεκριμενη οικογενεια ζωων. Μαζι ομως με τα κληρονομικα πρωτερηματα αναποφευκτα ζευγαρωναν και τα εκαστοτε ελλατωματα,μη αντοχη σε αρρωστιες,δυσπλασιες(ανωμαλιες στην δομη του ζωου, κτλ). Οι εκτροφεις ειναι γνωστες της γενετικης ξερανε και πως να απομονωσουν κακα χαρακτηριστικα και να τα εξαλειψουν ,με πολλη δουλεια και μελετη και χρονο και πολλα ζευγαρωματα ακομα και με εισαγωγη καινουριου γενετικου υλικου στην εκτροφη τους.Δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα της αιμομιξιας αλλα πρεπει να γνωριζουμε μερικα πραγματα πανω στην γενετικη και να πραττουμε οταν ξερουμε τις συνεπειες που μπορει να μας επιφυλασσει κατι τετοιο.

10. mortal1

mortal1 PB New Member

Όπως προανέφερε και ο mgerom προκαλούντε γενετικά προβλήματα.

11. mortal1

mortal1 PB New Member

Stav όταν λές επαγγελματία ,σε τι είναι?

12. redcanary

redcanary PB New Member

Ειχαμε διαβάσει σχετικό θέμα παλαιότερα αλλά δε μπορώ να το βρω. Υπήρχε σχετική ανάλυση για το θέμα, με αναφορές στη γενετική.

13. BISBA

BISBA PB New Member

Ορίστε έδω είναι

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

15. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Συμφωνώ απόλυτα με τους παραπάνω μια φορά που ρώτησα ενα pet shopa μου είπε οτι δεν γίνεται γιατί θα υπάρχει πρόβλημα αναπηρίας. Και φυσικά δεν θα το έκανα ποτέ.

16. Marielena

Marielena PB New Member

εγω ζευγαρωσα πατερα με κορη αφου μου ειχε πει ο κ. Μακης οτι δεν υπαρχει προβλημα και το ενα πουλακι που βγηκε ειναι υγιεστατο. και περιμενω κι αλλα

17. redcanary

redcanary PB New Member

Η προσωπική μου άποψη, αφ' ότου διάβασα τα παραπάνω ήδη δημοσιευμένα θέματα του φόρουμ είναι ότι οι έμπειροι εκτροφείς μπορούν να προβούν σε αιμομιξία για τη βελτίωση της ράτσας, όταν θέλουν να επιτύχουν ορισμένα χαρακτηριστικά. Για εμάς τους αρχάριους θα ήταν προτιμότερο να μην κάνουμε πειράματα γενετικής.

18. stav

stav PB New Member

Σε πουλια.

19. stav

stav PB New Member

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...