Ζευγαρωμα με πουλια που ακολουθουν αγωγη για ποδαγρα

Συζήτηση με θέμα Ζευγαρωμα με πουλια που ακολουθουν αγωγη για ποδαγρα, που ξεκίνησε από ΚΑΡΑΠΙΑΛΗΣ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 30 Μαρ 2008.

1. ΚΑΡΑΠΙΑΛΗΣ

ΚΑΡΑΠΙΑΛΗΣ PB New Member

Εχω ένα ζευγάρι που έχει ποδάγρα. Είναι στην δεύτερη εβδομάδα αγωγής και είδα ότι ήρθαν σε επαφή και η θηλυκιά προσπαθεί να φτιάξει φωλιά. Να αφήσω την διαδικασία να εξελιχθεί ή να την διακόψω; Το φάρμακο που χρησιμοποιώ είναι το PODAGRINE.

2. RED8CANARIE

RED8CANARIE PB New Member

H αγωγη που δεινεις δεν περναει στο αιμα για να εχεις προβλημα με τους νεοσσουςπριν την εκολαψη. Δεν ξερω ομως ποσο προχωρημενη ειναι γιατι οταν η θηλυκια θα κλωσαει πρεπει να εχει γινει καλα. Γιατι οταν θα κλωσαει δεν θα αναπνεουν τα ποδια και θα εχει επαφη με τα μικρα οποτε το μικροβιο θα το μεταδωσει στα μικρα.Εαν δεν εχει θεραπευθει γνωμη μου ειναι να μην κανεις αναπαραγωγη ακομα.

3. ΚΑΡΑΠΙΑΛΗΣ

ΚΑΡΑΠΙΑΛΗΣ PB New Member

Σ' ευχαριστω για την απαντηση πιστευω οτι μεχρι να κανει τα υγα και να προχωρησει στην εκκολαψη δεν θα εχει προβλημα.

4. Tweety

Tweety PB New Member

Μπορεις να μου περιγραψεις σε παρακαλω ποια ειναι τα συμπτωματα της ποδαγρας γιατι και τα δικα μου καναρινακια εχουν ενα προβλημα με τα ποδια τους και στο πετ σοπ μου εδωσαν αυτο το φαρμακο για τα ποδια.
    Πρεπει πρωτα να θεραπευτουν για να αρχισω την αναπαραγωγη?Υπαρχει περιπτωση να κολλησουν και τα μικρα?

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αυτό που πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου είναι οτι απο την στιγμή που η κανάρα θα μπεί σ' αυτήν την διαδικασία θα πρέπει να μην την ενοχλείς καθόλου.Δεν θα μπορείς να την πιάνεις και να βάζεις φάρμακο κάθε λίγο και λιγάκι.;))

6. RED8CANARIE

RED8CANARIE PB New Member

tabernil

https://petbirds.gr/threads/8435/

Επάλειψη επάνω στις αλλοιώσεις.

Ειναι μια αλοιφη με την οποια θα δεις γρηγορα αποτελεσματα.

7. Tweety

Tweety PB New Member

Σε ευχαριστω παρα πολυ!Νομιζα πως δεν υπηρχε λυση.Η παραπομπη σου ηταν κατατοπιστικη.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...