Ζευγαρωμα καρδερινοκαναρου

Τ

τονυ

PB New Member
PB Points
12
Πόλη
κερατσινι
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 081
σημερα το πρωι μου χαρισαν 1 καρδερινοκαναρο θυληκο ειπαρχει πιθανοτητα να ζευγαρωση με καναρι γιατι εχω ακουσει οτι δεν ζευγαρωνουν ειναι 1 χρονου

A

astrapogiannos

PB Member
PB Points
80
Πόλη
Κάτω Σούλι, Μαραθώνα
Όνομα
Λευτέρης
Πτηνά
Καναρίνια, Ιθαγενή
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 077
εχεις πιθανοτητες να ειναι γονιμο 1/100 απο τον ιδιο γονεα και μαλλον δεν ειναι ,ειναι παρα πολυ λιγα εως καθολου τα γονιμα καρδερινοκαναρα

Τ

τονυ

PB New Member
PB Points
12
Πόλη
κερατσινι
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 081
οκ δεν το δοκιμαζω καθολου ευχαριστω πολυ

A

astrapogiannos

PB Member
PB Points
80
Πόλη
Κάτω Σούλι, Μαραθώνα
Όνομα
Λευτέρης
Πτηνά
Καναρίνια, Ιθαγενή
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 077
αν θες δοκιμασε αλλα 99,9999% θα απογοητευθεις

I

Isidoros

PB New Member
PB Points
25
Πόλη
Αθήνα
Πτηνά
Καναρίνια, Ιθαγενή
Φίλε Αντώνη η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις.Τι και αν είναι δύσκολο τι και αν δεν είναι γόνιμο.Αξίζει να κυνηγήσεις την μία πιθανότητα.Εξάλου δεν χάνεις και τίποτα.Ύπομονή και γλυκειά προσμονή είναι το παν σε μία αναπαραγωγική περίοδο.Αξίζει δεν νομίζεις να κυνηγήσεις το όνειρο?(δες το και σαν καταγραφεί εμπειριών)

Τ

τονυ

PB New Member
PB Points
12
Πόλη
κερατσινι
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 081
θα δω μολις βρω κανα καλο διαθεσιμο αρσενικο μπορει να δοκιμασω τουλαχιστων μπορει να μου βγει καλη ρεζερβα

Stavros

Stavros

Administrator
Staff Member
PB Points
1.095
Οι πιθανότητες είναι λίγο περισσότερες από 99,9999% που αναφέρει ο Λευτέρης για τον πρώτο χρόνο και κάπως περισσότερες τα επόμενα χρόνια, χωρίς βέβαια αυτό να έχει και μεγάλη σημασία. Η απορία που έχω είναι, για ποιο λόγο θα ήθελε κανείς να αναπαράγει ένα καρδερινοκάναρο αν δεν θέλει να εισάγει κάποια χαρακτηριστικά από το ένα είδος στο άλλο και στη συνέχεια να προσπαθήσει να τα παγιώσει σε μια νέα ράτσα καναρινιού;

Εννοώ ότι αν ο στόχος μας είναι τα καρδερινοκάναρα, για ποιο λόγο να θέλει κάποιος να διεκδικήσει με ελάχιστες πιθανότητες την παραγωγή πουλιών δεύτερης γενιάς, όταν ο στόχος για παραγωγή καρδερινοκάναρου έχει επιτευχθεί ήδη από την πρώτη γενιά;

B

BMANOUSIS71

PB New Member
PB Points
2
Πόλη
Μαραθωνας
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 082
εγω εχω διαβασει οτι τα καρδερικαναρα μετα το δευτερο, τριτο χρωνο τα περισοτερα γινονται γονιμα!

T

THODORIS1982

PB New Member
PB Points
35
Πόλη
Λάρισα
BMANOUSIS71 είπε:
εγω εχω διαβασει οτι τα καρδερικαναρα μετα το δευτερο, τριτο χρωνο τα περισοτερα γινονται γονιμα!
Μαλλον μπερδευτικες με τα φλωροκαναρα αλλα και παλι αυτο ειναι σε θεωρητικο επιπεδο οι πιθανοτητες ειναι απειροελαχιστες.Τελος να αναφερω οτι η δευτερη γεννια απο ιβρυδιο δεν αναγνωριζεται απο την com.