Ζευγαρωμα καρδερινοκαναρου

Συζήτηση με θέμα Ζευγαρωμα καρδερινοκαναρου, που ξεκίνησε από τονυ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 11 Φεβ 2008.

1. τονυ

τονυ PB New Member

σημερα το πρωι μου χαρισαν 1 καρδερινοκαναρο θυληκο ειπαρχει πιθανοτητα να ζευγαρωση με καναρι γιατι εχω ακουσει οτι δεν ζευγαρωνουν ειναι 1 χρονου

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

εχεις πιθανοτητες να ειναι γονιμο 1/100 απο τον ιδιο γονεα και μαλλον δεν ειναι ,ειναι παρα πολυ λιγα εως καθολου τα γονιμα καρδερινοκαναρα

3. τονυ

τονυ PB New Member

οκ δεν το δοκιμαζω καθολου ευχαριστω πολυ

4. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

αν θες δοκιμασε αλλα 99,9999% θα απογοητευθεις

5. Isidoros

Isidoros PB New Member

Φίλε Αντώνη η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις.Τι και αν είναι δύσκολο τι και αν δεν είναι γόνιμο.Αξίζει να κυνηγήσεις την μία πιθανότητα.Εξάλου δεν χάνεις και τίποτα.Ύπομονή και γλυκειά προσμονή είναι το παν σε μία αναπαραγωγική περίοδο.Αξίζει δεν νομίζεις να κυνηγήσεις το όνειρο?(δες το και σαν καταγραφεί εμπειριών)

6. τονυ

τονυ PB New Member

θα δω μολις βρω κανα καλο διαθεσιμο αρσενικο μπορει να δοκιμασω τουλαχιστων μπορει να μου βγει καλη ρεζερβα

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Οι πιθανότητες είναι λίγο περισσότερες από 99,9999% που αναφέρει ο Λευτέρης για τον πρώτο χρόνο και κάπως περισσότερες τα επόμενα χρόνια, χωρίς βέβαια αυτό να έχει και μεγάλη σημασία. Η απορία που έχω είναι, για ποιο λόγο θα ήθελε κανείς να αναπαράγει ένα καρδερινοκάναρο αν δεν θέλει να εισάγει κάποια χαρακτηριστικά από το ένα είδος στο άλλο και στη συνέχεια να προσπαθήσει να τα παγιώσει σε μια νέα ράτσα καναρινιού;

Εννοώ ότι αν ο στόχος μας είναι τα καρδερινοκάναρα, για ποιο λόγο να θέλει κάποιος να διεκδικήσει με ελάχιστες πιθανότητες την παραγωγή πουλιών δεύτερης γενιάς, όταν ο στόχος για παραγωγή καρδερινοκάναρου έχει επιτευχθεί ήδη από την πρώτη γενιά;

8. BMANOUSIS71

BMANOUSIS71 PB New Member

εγω εχω διαβασει οτι τα καρδερικαναρα μετα το δευτερο, τριτο χρωνο τα περισοτερα γινονται γονιμα!

9. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Μαλλον μπερδευτικες με τα φλωροκαναρα αλλα και παλι αυτο ειναι σε θεωρητικο επιπεδο οι πιθανοτητες ειναι απειροελαχιστες.Τελος να αναφερω οτι η δευτερη γεννια απο ιβρυδιο δεν αναγνωριζεται απο την com.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...