Ζευγαρωμα καρδερινας με καναρινι

Συζήτηση με θέμα Ζευγαρωμα καρδερινας με καναρινι, που ξεκίνησε από Μάνος Ίτσιος, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 16 Ιαν 2016.

Κατάσταση Θέματος:
Κλειστό.
  1. Μάνος Ίτσιος

Μάνος Ίτσιος PB New Member

Καλησπερα σας.εχω μια καρδερινα 2 χρονια τωρα και θελω φετος να την ζευγαρωσω με θυληκο καναρινι.θελει καποια προετοιμασια??την εχω στο ιδιο χωρο που εχω και τα καναρινια μου.

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Για αρχη καλο θα ηταν να μας δωσεις πληροφοριες και για τα δυο πουλια. Και ιδιως για την καρδερινα.

3. Stfns

Stfns PB Member

Προφανώς θέλεις να βγάλεις καρδερινοκάναρα λόγω των ιδιαίτερων ωδικών τους ικανοτήτων, αλλά με τα θηλυκά τι σκοπεύεις να κάνεις;

4. Μάνος Ίτσιος

Για την καρδερινα τι πληροφοριες θελεται να σας δωσω??ειναι 4-5 χρονων εχει ζευγαρωσει με θυληκο φλωρο και μου εβγαλε πουλακια το πουλακι ειναι υγιες και κελαοδαει ολη μερα ..με το καναρινι τωρα δεν ξερω.η με σκουρο καναρνι που να εχει γραμμες στην πλατη η με καποιο αλλο δε ξερω ακριβως.

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Είναι δική σου εκτροφής η καρδερίνα? Αν ναι θα θελαμε να δούμε ίσως ένα δαχτυλίδι για του λογου το αληθές μιας και με βαση των κανονισμών του φόρουμ επιτρέπονται οι ερωτήσεις και οι απαντήσεις μόνο όταν πρόκειται για πουλιά εκτροφής.

6. Μάνος Ίτσιος

Το πουλακι ειναι εκτροφης δικο μου αλλα οταν το εβγαλα δεν ημουν σε συλλογο γραμμενος.στο συλλογο γραφτηκα πριν 2 χρονια και το πουλακι το ειχα βγαλει πριν 3-4 χρονια

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Γενικά απ ότι έχω διαβάσει προτιμούν σκούρες κανάρες σε τέτοια ζευγαρώματα. Αλλά νομίζω πως η αρσενική καρδερίνα αν έχει προετοιμαστεί καλά και τον κόκορα σου μπορεί να ζευγαρώσει!! :p

Σ αυτό δεν απάντησες:

8. Μάνος Ίτσιος

Δεν ξερω.καταρχας πρεπει να βγαλω πουλακια κι βλεπω.εσεις τι μου λετε?

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αν βγάλεις πουλάκια, θα βγάλεις αρσενικά που είναι το επιθυμητό αλλά και θηλυκά που ούτε γεννούν, ούτε τραγουδούν. Τι θα τα κάνεις; Είσαι διατεθειμένος να τα κρατήσεις; Αν όχι, η γνώμη μου είναι μην προχωράς.

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Πολύ όταν βγάζουν θηλυκά υβρίδια τα αφήνουν ελεύθερα γιατί τα θεωρούν "άχρηστα".. τα καταδικάζουν δηλαδή σε θάνατο.
    Στην πραγματικότητα όμως μπορούν να γίνουν εξαίσιες παραμάνες!!!!!! Κρίμα να τα πετάνε έτσι λες και είναι σκουπίδια... :(

11. Μάνος Ίτσιος

σιγουρα δεν θα τα αφησω ελευθερα.η θα τα δωσω σεκαποιον που τα χρειαζεται η θα τα χρησημοποιεισω ο ιδιος η θα τα εχω να τα βλεπω..!!

12. Μάνος Ίτσιος

Αρα να προτιμησω σκουροχρωμη κα αρα..και με το αν θελει καποια προετοιμασια και ποτε θα ειναι ετοινη να ζευγαρωσει?

13. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δεν με λες και αυθεντία στα μαθηματικά αλλά εδώ πρέπει σίγουρα να υπάρχει κάποιο λάθος.

14. Μάνος Ίτσιος

Το πουλακι το ειχα βγαλει και το ειχα δωσει..φετος το πηρα πισω γιατι θελω να βγαλω καρδερινοκαναρα και για αυτο..

Το πηρα για να βγαλω καρδερινοκαναρα περυσι πισω.το θεμα το εκανα για να δω με τι καναρα μπορω να το βαλω και για να δω αν θελει καποια ιδιαιτερη προετοιμασια.

15. Stavros

Δεν θέλει ιδιαίτερη προετοιμασία, όχι. Την ίδια με τα καναρίνια. Η άποψή μου είναι ότι αν είναι να κάνουν, θα κάνουν. Οι συνταγές που κυκλοφορούν γενικώς για την περίπτωση, πιστεύω ότι δεν έχουν βάση.
    Η πρώτη προϋπόθεση είναι αυτή και η άλλη είναι να πληροί τους όρους δημοσίευσης. Αυτός είναι και ο λόγος που επιμένουμε.

16. ianos

ianos Daily Active Member

Μάνο καλησπέρα. Με το παρόν μηνυμα σου ζήτω, αν είναι δυνατό, να το ξανασκεφτείς το ζήτημα. Το να παράγεις στείρα πουλακια, και μετά βλέπεις, μου ακούγεται κάπως παρορμητικό ίσως. Στην πράξη ελάχιστοι θέλουν θηλυκά,στείρα πουλιά, και για πόσο διάστημα άραγε;

17. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

Όταν ζευγαρώνει καρδερίνα με θηλυκό φλωρο τα θηλυκά είναι και αυτά στειρα? . .

18. Μάνος Ίτσιος

Στειρα ειναι γτ εχω βγαλει τετοια πουλακια..τα πουλακια η θα τα κρατησω στο εκτροφειο μου η θα τα βαλω σε μια κλουβα που εχω με διαφορα πουλια μεσα..ποτε μπορω να το βαλω να ζευγαρωσει?

Τους ορους της δημοσιευσης τους τηρει..πουλακια δεν πιανω απο τκ πρριβαλλον τους.!!

19. Stavros

Όσο πιο αργά μπορείς μέσα στην άνοιξη. Εκεί βρίσκεται και η μεγαλύτερη δυσκολία κατά τη γνώμη μου, γιατί υπάρχει κίνδυνος να σου ξεκινήσει νωρίτερα η κανάρα.

20. Μάνος Ίτσιος

Απο τον μαρτη και μετα??υπαρχει περιπτωση να ειναι ετοιμη η καρδερινα πιο νωρις?

Μοιραστείτε

Κατάσταση Θέματος:
Κλειστό.
Φόρτωση...