Ζευγαρωμα θυλικου κλοστερ με αρσενικο απλο

Συζήτηση με θέμα Ζευγαρωμα θυλικου κλοστερ με αρσενικο απλο, που ξεκίνησε από kanarini, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 2 Μαρ 2008.

1. kanarini

kanarini PB New Member

εχω εναν αρσενικο σταχτη καναρο και πηγα σημερα και αγορασα μια θυλικια κλοστερινα,απο εκει που την πειρα μου ειπε οτι δεν εχει προβλημα που ο αρσενικοσ δεν ειναι κλοστερ...εσεις τι λετε;;θα υπαρχει προβλημα;;

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Φιλε μου γινεται, ειχαμε παλια κι εμεις ενα τετοιο ζευγαρι... Βεβαια ομολογω πως δεν ειχαμε σκεφτει αυτο διαβασα απο τα παιδια εδω να μην μπερδευεις τις φυλες.. αυτα που εχεις διαφορετικες φυλες δεν ειναι? :confused:
    ας δουμε τι λενε και οι αλλοι...

3. kanarini

kanarini PB New Member

ναι,το θυλικο ειναι κλοστερ(κιτρινο) και το αρσενικο ειναι απλο καναρι(σταχτη)...

4. kanarini

kanarini PB New Member

γινετε να ζευγαρωσουν;;

5. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Γίνεται να ζευγαρώσουν.
    Συμφωνό φυσικά με αυτά που λέει ο Φοίβος

6. kanarini

kanarini PB New Member

δηλαδη να μην μπερδευω ρατσες;;;περιμενω και αλλες προτασεις και συμβουλες...eyxaristv!

7. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Αν μπορείς πάρε ένα αρσενικό gloster να το ζευγαρώσεις με το θηλυκό που πήρες. Αυτό θα ήταν το καλύτερο.

Αν δε θέλεις να πάρεις άλλο καναρίνι ή έχεις χώρο για άλλο τότε ζευγάρωσε αυτά που έχεις.

Σε ότι κάνεις πάντως καλή επιτυχία

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Φιλε μου δεν υπαρχει προβλημα. Και πουλακια θα βγουνε και υγιεστατα θα ειναι και θα κελαηδανε. Απλα δεν διατηρεις τις φυλες των γονιων καθαρες. Αν το κανεις για σενα εννοω να κρατησεις τα πουλακια για τον εαυτο σου δεν τρεχει τιποτα.

9. ΙΟΑ

ΙΟΑ PB New Member

Tα πουλάκια μπορούν να ζευγαρώσουν αν ταιριάξουν ,όμως όπως λέει και ο Φοίβος αυτό σημαίνει οτι θα τα κρατήσεις για σένα.

10. dimitris

dimitris PB New Member

Φυσικά και μπορείς να τα ζευγαρώσεις χωρίς κανένα πρόβλημα ,και τα πουλιά θα κελαιδανε και θα είναι μια χαρά.
    Το θέμα είναι ότι είναι κρίμα να χαλάμε και να εκφυλίζουμε τις διαφθορές ράτσες ζευγαρώνοντας τες μετάξι τους .
    Το ποιο εύλογο είναι να έχεις ένα ζευγαράκι Gloster και να το ζευγαρώσεις , δεν ξέρεις τι χαρά θα πάρεις προσπαθώντας να μάθεις για αυτήν την ράτσα καναρινιού και το πόσες χαρές θα σου δώσουν

Δεν μας είπες και κάτι άλλο το θηλυκό που πήρες είναι Gloster σίγουρα ,? (δεν βγάζεις μια Φώτο)
    Έχει σκουφί ? |(και εάν έχει θα σου δώσω εγώ αρσενικό.)

11. kanarini

kanarini PB New Member

αν ηξερα θα κατεβαζα φωτο...οχι δεν εχει σκουφι και ειναι κιτρινο...και παλια που ειχα κλοστερ πιστευω οτι και αυτο ειναι...

12. Lazaridis Giannis

Lazaridis Giannis PB New Member

Δεν ειναι απαραιτητο το γκλοστερ να εχει κορονα υπαρχουν και χωρις κορονα.Οπως σου ειπαν και τα παιδια λογικα δεν θα εχεις προβλημα αναπαραγωγης αλλα καλο θα ηταν να μην εκφυλιζουμε τις ρατσες.Η αποφαση ειναι δικη σου!

13. τονυ

τονυ PB New Member

και καλα εμεις που εχουμε τα πουλια ακι τα προσεχουμε η τα εχουμε μονο για εμας μπορει να (χαλασουμε ) τις ρατσες αλλα σε μεγαλα πετ σοπ που υπαρχουν τετοια πουλια και τα πουλανε για καθαρα κλωστερ και οταν ρωτησα αν ειναι οντως κλωστερ η ζευγαρωμενα με κοινα μονο που δεν με εδιωξε με κλωτσιες

14. lancashire

lancashire PB New Member

εδω αλλος που τον ρωτησα τι ρατσα ειναι ενα καθαρα μπασταρδεμενο στρογγυλοτατο σαν μπαλακι κλωστεροειδες μου απανταει αταραχα
    αυτο κυριε ειναι Γιορκσαιρ

ακομα τρεχω

15. Lazaridis Giannis

Lazaridis Giannis PB New Member

Παλι καλα που δεν σου ειπε κοκκινο μωσαικο!Οι ποιο πολλοι απο αυτους δεν ξερουν καν τις ρατσες ε του συγκεκριμενου αυτη θυμοτανε αυτη ειπε!

16. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

εγω θα σου ελεγα να ζευγαρωσεις...gloster corona με gloster consort.
    εδω υπαρχουν και αρκετες πληροφοριες για να καταλαβεις αν το καναρινι σου εινα gloster.:p

kanarini.net

Μοιραστείτε

Φόρτωση...