Ζευγαρι καρδερινες

Συζήτηση με θέμα Ζευγαρι καρδερινες, που ξεκίνησε από xrhstos220, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 21 Σεπ 2016.

1. xrhstos220

xrhstos220 PB New Member

Καλησπερα ειμαι καινουργιος στο σαιτ και πριν 4 ημερες αγωρασα ενα ζευγαρι καρδερινες 100ευρω. Οι καρδερινες ειναι φετινες με δαχτυλιδι 2.5 κλειστου τυπου. Θελω να κανω καποιες ερωτησεις
    1. Τι υλικο να χρησιμοποιησω για το ζευγαρωμα τους;
    2. Τι προετιμασεια χριαζετε και ποτε ξεκιναει;
    3. Να τις εχω μαζι τις καρδερινες ή με χωρισμα; να βλεπωνται ή οχι;
    4. Τα εχω σε 60αρα ζευγαρωστρα
    5. Τι φωλια να χρησιμοποιησω;
    6. Ειναι απαρετητο να βαλω ψευτικα κλαδακια;;;
    7. Αν βλεπωνται με αλλα πουλια υπαρχει καποιο προβλημα;
    8. Πωσες γεννες μπορω να βαλω;;
    Αυτα

2. Deukalion

Deukalion Daily Active Member

Καλώς ήρθες Χρήστο,μέχρι να απαντήσουν οι ειδικοί στα ιθαγενή μπορείς να μας πείς τους αριθμούς των δακτυλιδιών;

3. George Kouth

George Kouth PB Member

Καλησπέρα και καλώς ήρθες Χρήστο, εάν μπορείς, όπως είπε και ο Δημήτρης παραπάνω, γράψε μας ότι γράφουν πάνω τους τα δαχτυλίδια! Είναι σημαντικό για να ξέρουμε ότι τα πουλιά είναι σίγουρα εκτροφής!

4. xrhstos220

xrhstos220 PB New Member

L 46 C16 018 E00 το ενα και L 46 C16 046 E00 το αλλο

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όσο θα περιμένεις και τις απαντήσεις των ειδικών θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα παρακάτω άρθρα.
    1. https://petbirds.gr/articles/Αναπαραγωγή-καρδερίνας-σε-κλουβί.247/
    2. https://petbirds.gr/articles/Η-διατροφή-της-καρδερίνας-σε-συνθήκες-εκτροφής.122/
    3. https://petbirds.gr/articles/Οδηγός-διαχείρησης-και-εκτροφής-καρδερίνας.126/
    Αν συνεχίζεις να έχεις απορίες ... ρωτάς.
    Προσωπικά θα καμαρώνω την αναπαραγωγική προσπάθειά σου εφ όσον θα θέλεις να τη μοιραστείς μαζί μας.

6. johnrider

johnrider PB New Member

Γιατι δεν ρωτας καλυτερα αυτον που τα αγορασες.

7. George98

George98 PB Active Member

τότε ποιο το νόημα του forum ? ας σταματήσουμε τότε να γράφουμε όλοι και να ρωτάμε στα petshops !

8. OANASTASIS

OANASTASIS PB New Member

Αφου και εγω σε καλωσορισω στην παρεα μαςθα προσπαθησω να σου απαντησω σε καποια απο τα ερωτηματα σου.
    Αρχικα την πληρεστερη απαντηση που θα μπορουσες να εχεις σου την εδωσε ο κ.Μισαλουρης.
    Μια βολτα στο φορουμ των ιθαγενων θα σου λυσει το 80% των αποριων σου (τωρινω και μελοντικων)
    Αναλυτικα τωρα:

1)Αν εννοεις για την φωλια τους γνωμη μου να ρωτησεις τον εκτροφεα που τα πηρες. Συνηθως το καλυτερο ειναι αυτο που γεννηθηκαν
    2)Συνηθως τελος του χρονου - αρχες του επομενου. Η διαδικασια και οι συνθηκες ειναι μια ολοκληρη ξεχωριστη ενοτητα
    3) Καθαρα προσωπικη επιλογη του εκτροφεα με πολλα υπερ και κατα η καθε περιπτωση.
    4)Κακως. Σε 90αρα στην χειροτερη.
    5)Αυτην που θα διαλεξουν. Βαζεις και τις δυο (εσω - εξω) και περιμενεις την επιλογη τους
    6)Ναι. Και αληθηνα ακομη καλυτερα. Προσοχη στα πλαστικα για ατυχηματα
    7)Εξαρταται τι επιθυμεις απο αυτα η τα αλλα πουλια (φωνες πχ)
    8)Εξαρταται απο την προετοιμασια, την επιθυμια τους και την πλεονεξια σου. Το τελευταιο ειναι για εμενα το ποιο επικινδυνο . Προσωπικα 2 το μεγιστο.

Η σημαντικοτερη βοηθεια που πιστευω οτι μπορεις να εχεις ειναι η επικοινωνια με τον εκτροφεα που τα πηρες. Συνθηκες διαμονης, διατροφης, αναπαραγωγης κλπ κλπ .

Αυτα τα ολιγα :)

9. George98

George98 PB Active Member

Αρχικά στα δαχτυλίδια (αν δεν κάνω λάθος) το Ε00 σημαίνει πως ο εκτροφέας δεν ανήκει σε κάποιο σύλλογο. Άρα απο τα δαχτυλίδια το μόνο που μπορούμε αν μάθουμε είναι οτι τα πουλιά είναι γεννημένα το 2016 (C16)
    Για υλικό φωλιάς νομίζω πως κάνει οποιοδήποτε νήμα για καναρίνια μπορείς ν α προμηθευτείς απο ένα petshop (π.χ. τρίχα με βαμβάκι, κλωστές κτλ)

εδω θα μας απαντήσουν οι υπόλοιποι καρδερινάδες(dimitris_patra, adreas, kostas karderines κτλ) γιατί οι καρδερίνες νομίζω πως θέλουν καλύτερη προετοιμασία απο τα καναρίνια. Πάντως θα αρχίσει την άνοιξη (Μάρτιο)
    νομίζω πως μαζί δεν θα έχουν πρόβλημα αν ξεκινήσουν έτσι απο την αρχή αλλά δεν απαντάω με σιγουριά και εδω περιμένουμε τους έμπειρους.
    Είναι αρκετά μικρή θα έλεγα... κατα την γνώμη μου 80αρα και πάνω
    όποια θες, καλύτερα να να βάλεις και τα δύο είδη (εσωτερική - εξωτερική) για να διαλέξουν (βάλε και ψεύτικα πράσινα χορταρικά γύρο-γύρο για να νιώθουν πιο μεγάλη ασφάλεια)
    εδω τι ακριβώς εννοείς ?
    θεωρώ πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν είναι αλλά είδη (π.χ. καναρίνια) αν είναι καρδερίνες τα άλλα πουλιά τότε αλλάζει το πράγμα.
    μέχρι 3 και μετά χώρισμα γιατί θα είναι επικίνδυνη για το θηλυκό μια επιπλέον γέννα.

10. kostas karderines

kostas karderines PB New Member

1 από υλικό βάλε τα πάντα και ας διαλέξει ότι θέλει,νομίζω ότι προτιμούν λίγο περισσότερο τα ανοιχτόχρωμα.
    2 για μενα δεν θέλει καμία ιδιαίτερη προετοιμασία
    3 εδω όλα παιζουν,εχω ζευγάρια μαζί εχω και χώρια.Θα σου έλεγα με χώρισμα και ας βλέπονται
    4 μια 76αρα για μενα είναι υπέρ αρκετή
    5 εγω θα σου έλεγα αυτές που βάζω εγώ ,κρεμαστες ψαθινες αλλα υπαρχουν διαφορες επιλογες.
    Από την στιγμη που ειναι φετινά τα πουλάκια δεν έχουν θέμα!βάλε 2 φωλιές καλύτερα
    6 αν και δεν είναι απαραίτητο καλύτερα όμως να βάλεις.πλαστικά κατά προτίμηση γιατί τα αληθινά θα ξεραθούν
    7 δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να βλέπονται
    8 δυο είναι καλά για πρωταρικο θυλικα

11. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Κοίταξε κι αυτό https://petbirds.gr/threads/Καρδερίνες-Φωλιές-Υλικό-Φωλιάς.1277/

Στη συνέχεια μελέτησε μερικές χρήσιμες πληροφορίες που αφορούν στην καρδερίνα. Θα σε βοηθήσουν πολύ στην προσπάθεια σου.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...