Ζευγάρωμα cockatiel

Συζήτηση με θέμα Ζευγάρωμα cockatiel, που ξεκίνησε από Angel, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 26 Οκτ 2008.

1. Angel

Angel PB New Member

Έχω ένα ζευγάρι cockatiel και εχθές τα είδα να ζευγαρώνουν. Βέβαια δεν περιμένω να γεννήσουν με το πρώτο ζευγάρωμα αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχουν μπεί ούτε μία μέρα στην φωλιά που τους έχω βάλει. Η φωλιά είναι ξύλινη και κλειστή. Το μόνο που κάνουν είναι να την ροκανίζουν.

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Οταν ειναι ετοιμα πιστευω πως θα μπουνε. :) Φροντισε για την καλη διατροφη τους αφου σκοπευεις στην αναπαραγωγη.

3. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Το ροκάνισμα αν γίνεται στην είσοδο της φωλιάς πάει να πεί οτι το ζευγάρι ανοίγει την δίοδο προς την φωλιά στα μέτρα του, οπότε είσαι σε καλό δρόμο ;)

4. Angel

Angel PB New Member

Να είστε καλά παιδιά. Όταν έχω νέα θα τα ξαναπούμε.

5. melagio80

melagio80 PB Member

Και τα δικά μου έτσι έκαναν στην αρχή και επειδή νόμιζα πως απλα ο Ιβάν έπαιζε την έβγαλα...Τώρα με την βοηθεια των παιδιών εδώ την έβαλα ξανα,μαζί με πριονίδι.

6. Angel

Angel PB New Member

Έχω βάλει υλικό για φωλιά μέσα και μπορώ να πω ότι τώρα τελευταία ο αρσενικός δείχνει ενδιαφέρον να δει τι υπάρχει μέσα. Κάθεται και κοιτάει όλο απορία από την είσοδο, αλλά ακόμα δεν έχει μπει μέσα. Μάλλον θέλουν τον χρόνο τους. Το υλικό που έβαλα δεν είναι πριονίδι αλλά πιστεύω ότι δεν έχουν πρόβλημα γιατί τα άλλα μου πουλιά το δέχτηκαν μια χαρά. Είναι ένα μείγμα από τριχούλες και βαμβάκι το οποίο το πήρα έτοιμο. Λέτε να βάλω πριονίδι?

7. Φοίβος

Ναι αλλα τα αλλα σου πουλια δεν ειναι κοκατιλ! ;) Το υλικο της φωλιας δεν ειναι το ιδιο για ολα τα πουλια, καποια οπως τα Budgies δεν θελουν τιποτα! Απλα εαν μπουνε και δεν το "εγκρινουν" θα το πεταξουν εξω. ;)

8. melagio80

melagio80 PB Member

Δεν το έχουν πετάξει έξω,αντιθέτως κάθονται και οι δύο μέσα. Σήμερα μάλιστα...ζευγάρωσαν!

9. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

με το καλο να δεις τσουλουφακια(μικρα κοκατιλ) στη φωλια...

10. melagio80

melagio80 PB Member

Λετε να εχω και εγω γεννητουρια?Ζευγαρωσαν σημερα,μπαινουν και τα 2 μεσα αλλα ξαναβγαινουν μετα απο λιγο...

11. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

αφου ζευγαρωσαν λογικα θα εχεις αυγα...τα υπολιπα τα ξερει η θηλυκια(αν θα τα κλωσαει)

12. melagio80

melagio80 PB Member

Τα εχω δει αλλη μια φορα να ζευγαρωνουν αλλα τοτε δεν ειχαν φωλια κ ουτε εκαναν αυγα.Ελπιζω αυτη τη φορα να ειμαστε τυχεροι!

13. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Μακάρι αυτή τη φορά να είσαι τυχερή Ιωάννα μου και να αποκτήσεις μωράκια :p

14. melagio80

melagio80 PB Member

:D Φαντάζεσαι να γίνουν γονεις τα μωράκια μου!
    Θα τρελαθώ απο την χαρά μου αν γίνει κάτι τέτοιο!

15. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

εγω σκεφτομε απο τωρα τα μικρα και δεν εχω παρει ακομα θηλυκια...που να παρω κιολας:D

16. Angel

Angel PB New Member

Δηλαδή μου προτείνεται να βάλω πριονίδι μέσα?

17. Φοίβος

18. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

δεν ξερω αν ειμαι υπερβολικος αλλα εγω σκεφτομαο να κοψω μικρες φλουδες ευκαλιπτου:rolleyes: μηπως ειναι πολυ σκληρο:confused:

19. Angel

Angel PB New Member

Ευχαριστώ. Θα σας ενημερώσω για οτιδήποτε νεότερο.

20. Angel

Angel PB New Member

Έβαλα στην φωλιά ροκανίδι και είχε αποτέλεσμα. Τα κοκατίλ μου μπαίνουν μέσα συνέχεια και πο΄λλές φορές μένουν μέσα για πολλή ώρα.Επίσης έχουν αρχίζει να ταίζονται στο στόμα και ζευγαρώνουν σχεδόν κάθε μέρα. Σύντομα θα έχω μωράκια

Μοιραστείτε

Φόρτωση...