Ζευγάρωμα λουγαρων

Συζήτηση με θέμα Ζευγάρωμα λουγαρων, που ξεκίνησε από carduelis, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 4 Ιουν 2008.

1. carduelis

carduelis PB New Member

Έβαλα τώρα πρόσφατα σε μία ζευγαρώστα με χωρισμα ένα ζευγάρι λουγαρα. Από την πρωτη στιγμη είδα οτι αντάλλαζα φιλάκια μέσα απ το χώρισμα κ τάιζαν το ενα ταλλο . Ποια έινα η πορεία που πρέπει να ακολουθήσω για αυτά τα λουγαρα? Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

2. lizard

lizard PB Member Article Writer

πρεπει να κανεις υπομονη και να μην βιαστεις να τα ενωσεις γιατι η λουγαροι αμα δεν ταιριαξουν εχουν το κακο συνηθειο να βγαζουν τα πουπουλα απο το κεφαλι του αλλου ομως αμα τα ταιριαξεις τοτε θα εχεις πολυ καλες αναπαραγωγες αφου οι λουγαροι ειναι πολυ ερωτικα πουλακια.;)

3. carduelis

carduelis PB New Member

Απο ότι βλέπω μου φαίνεται ότι έχουν ταιριάξει κάθως προσπαθουν να περάσουν το χωρισμα κ να βρεθούν μαζί όλη την ώρα. Άμα τα έχω σε εσωτερικό χώρο μπορω να αρχισω πύρωμα ή είναι πολύ αργά ακόμα κ για εσωτερικό χώρο?

4. lizard

lizard PB Member Article Writer

για εσωτερικο χωρο κατα την γνωμη μου ειναι μια χαρα εγω στην θεση σου θα αρχιζα το πυρωμα.

5. Kostas21

Kostas21 PB Member

Αμα τα εχεις σε εσωτερικο χωρο πιστευω ειναι μια χαρα.

6. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Μιλας για λουγαρα εκτροφης ή αιχμαλωσιας? Ειναι γενικως ευκολο να ζευγαρωσουν τα λουγαρα σε κλουβι ή ειναι αναλογο με την αναπαραγωγη καρδερινας σε κλουβι? Και κατι τελευταιο, το πυρωμα πως γινεται?

7. Kostas21

Kostas21 PB Member

Αυτο θα σε βοηθησει με τις αποριες σου.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...