Ζευγάρωμα κοκατιλ

Συζήτηση με θέμα Ζευγάρωμα κοκατιλ, που ξεκίνησε από MARAKI, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 11 Φεβ 2009.

1. MARAKI

MARAKI PB New Member

ποια ειναι η προετοιμασια που πρεπει να γινει για να ζευγαρωσουν κοκατιλ.κ την συνεχεια,τι φωλια χρειαζεται που εχω μονο ενα πορτακι στο κλουβι?τι βαζουν στη φωλια?τι θερμοκρασια πρεπει να υπαρχει??τι διατροφη πρεπει να κανουν?κτλ.ευχαριστω!:confused::confused::confused::confused:

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Ρίξε μια ματιά σε αυτά
    https://petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-cockatiel.9649/
    https://petbirds.gr/threads/Αποριες-για-ζευγαρωμα-κοκατιλ.9887/
    https://petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-cockatiel.7853/

Τι ηλικία έχουν τα πουλάκια? Σε τι κλουβί μένουν? Τι διατροφή ακολουθείς?Μήπως όμως βιάζεσαι? Μιας και έχεις πολύ λίγο καιρό τα πουλάκια σου?

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  3. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Εισαι σιγουρος οτι τα κοκατιλ σου ειναι ζευγαρι?Τι ηλικια εχουν?

Εγω προσφατα εβαλα ενα αρσενικο κι ενα θηλυκο μαζι αφου προηγηθηκε καραντινα και γνωριμια με χωρισμα.Τσακωμους δεν εχω αλλα δεν συμπεριφερονται και σαν ζευγαρι.

Εχω σκοπο αν ολα πανε καλα να δοκιμασω να τα ζευγαρωσω την ανοιξη.Οποτε εχω ξεκινησει απο τωρα προετοιμασια.

Μια φορα την εβδομαδα τους βαζω βραστο αυγο το οποιο κοβω στην μεση και τρελενονται και αλλες 2 φορες την εβδομαδα βαζω λαχανικα η φρουτα.Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει λαχανο(τους αρεσε) μηλο(επισης τους αρεσε) καροτο(δεν το αγγιξαν) και ρυζι(εφαγαν λιγο).

Οταν ομως θα πλησιαζει ο καιρος που θα θελω να τα ζευγαρωσω λεω να αυξησω τις ποσοτητες.Δηλαδη 2 φορες αυγο την εβδομαδα πολυβιταμινες στο νερο(οχι καθε βδομαδα καθε μερα αλλα οσο λενε οι οδηγιες) και περισσοτερα φρουτα.Πιστευω οτι ειναι καλη προετοιμασια.

Εσυ τα χεις σε εσωτερικο χωρο τα πουλια?Εγω θα σου λεγα να τα αφησεις να σε συνηθησουν και την ανοιξη να τα ζευγαρωσεις.Αν σου φαινεται καλη η διαδικασια που σου λεω μπορεις να την ακολουθησεις κι εσυ.

Μην ξεχασεις αν δεν το χεις κανει ηδη να βαλεις στο κλουβι τους σουπιοκοκαλο και grit με σπασμενα οστρακα(προσωπικα χρησιμοποιω ζυγιζει 2 κιλα και κανει 2.20 ευρω.Αλλα δεν λεει ονομα να σου πω.Ενα μπλε μπουκαλι ειναι) τα οποια πρεπει να ναι μονιμα μεσα στο κλουβι.

4. MARAKI

MARAKI PB New Member

τιποτα απ τα 2 δεν βαζο ετσι τα ζητασ γκριτ?ολη την ορα μαλωνβουν δν μου πολυ κανουν για ζευγαρι...αλλα οταν τα πηρα αυτοσ μου ειπε οτι εναι τα ειχε δει κ να ζευγαρωνουν..ουτε ξερο???δν ξερο ηλικια το γρι το αρσενικο πιο μιλρο...φενεται το ασπρο εχει καφεκοκκινα ματια..αρα περιπου ποσο???μη μου πεισ γιαγια...δν μπορο να βρο πληροφοριεσ ακριβωσ για να τα ζευγαρωσω,πωσ πρεπει..κ η φωλια οταν ερθει η ορα που μπαινει ??εχει ενα πορτακι μονο το κλουβι...ειναι στρογγθλο κ ψηλο...αν βρεισ καποια σελιδα πεσ μου...τα διαβασα ολα τα παραπανω...αλλα δν βοηθηθηκα κ πολυ...αρα το πρωτο που πρεπει να κανω ειναι να τα βαλο σε ξεχωριστα κλουβια...αντικριστα ομωσ??ετσι θα βοηθηθω κ στο να τα εκπαιδευσο κ να γινουν πιο ηρεμα??γιατι ειναι μαζι κ δεν μαθενουν...ευχαριστω για τι πληροφοριεσ!

5. MARAKI

MARAKI PB New Member

σε ψηλο κ στρογγυλο δν ξερο ηλικια...το θηληκο εχει παντοσ καφεκοκκινα ματια...τα λαχανικα τορα αρχιζουν κ τα μαθαινουν...ελεγα για την ανοιξη αλλα συνεχεια μαλωνουν οταν βρισκονται διπλα διπλα οχι πολυ λιγο τσιμπιουνται κ μετα πανε πιο περα...αλλα ετσι τα αγορασα μου παν ζευγαρι,

6. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Μπορει να σε κοροιδεψαν και να μην ειναι ζευγαρι.Ο μονος τροπος για να μαθεις την ηλικια τους ειναι να δεις αν φορανε δαχτυλιδι στο ποδι τους.Αν ναι πες μας τι γραφει.

Για να εχει μια ποστα οπως λες το κλουβι σου σημαινει οτι ειναι ρκετα αμικρο.Αρα πρεπει να πας για κατι μεγαλυτερο.Δες πρωτα να βρεις αυτο που τα ικανοποιει και ειναι αναγκαιο και μετα ολα τα αλλα.

Τι αλλο δεν εχεις καταλαβει?

7. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

"κ στρογγυλο "...καλο ειναι να μην ειναι στρογγυλο γιατι δεν νιωθουν ασφαλια και δεν ειναι βολικο γιαυτο...τετραγωνισμενο καλυτερα..

8. MARAKI

MARAKI PB New Member

δεν ειναι ακομα εξοικιωμενα μαζι μου κ δν μπορο να τα πιασο να δο τι γραφει το δακτιλιδι μονο το κιτρινο φοραει...οταν το δο θα σασ πο...

ποσ μπωρο να προσθεσο εικονα στο μνμ μου για να δειτε το κλουβι??κ αλλη μια ερωτηση διαβασα οτι τρωνε ρυζι...βρασμενο???

9. inca1099

petbirds.gr/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
    https://petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/

10. MARAKI

MARAKI PB New Member

να το κλουβι το οποιο το αγορασα μεσα με τα κοκατιλ μου

Συνημμένα Αρχεία:

11. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

το ιδιο κλουβι ειχα και εγω...και το αλλαξα...:)

12. MARAKI

MARAKI PB New Member

τι λογιο να βαλω αν μπωρεισ βαλε μια φοτο...κ τι διαστασεισ να εχει?ευχαριστω

13. inca1099

14. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Δυστυχως ειναι πολυ μικρο.Ουτε καν χωρανε να κανουν μερικα φτερουγισματα.Βρες ενα καλο κλουβακι και εδω ειμαστε παλι!;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...