Ζευγάρωμα καρδερινοκάναρου

Συζήτηση με θέμα Ζευγάρωμα καρδερινοκάναρου, που ξεκίνησε από emantsik, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 20 Νοε 2007.

1. emantsik

emantsik PB New Member

Έχω ένα αρσενικό καρδερινοκάναρο και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να ζευγαρώσει (Από εκεί που το πήρα μου είπαν πως όχι απλώς θα ήθελα να βεβαιωθώ).

2. dgeorg

dgeorg PB New Member

Φίλε μου απ' όσο ξέρω τα καρδερινοκάναρα δεν μπορούν να ζευγαρώσουν. Είναι ίδια περίπτωση όπως το μουλάρι.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Σωστά σου είπαν. Τα υβρίδια ή μούλοι όπως αποκαλούνται και εν προκειμένω το καρδερινοκάναρο είναι στείρα. Υπάρχει βεβαίως ένα ελάχιστο ποσοστό πουλιών αυτού του είδους που είναι γόνιμα, αλλά πρόκειται για σπάνιες εξαιρέσεις οι οποίες επιβεβαιώνουν απλώς τον κανόνα που λέει ότι αυτά τα πουλιά δεν αναπαράγονται.

4. emantsik

emantsik PB New Member

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας .

5. Andreascreta

Andreascreta PB New Member

Kάπου είχα διαβάσει ότι εάν το καρδερινοκάναρο έχει προέλθει από αρσενικό καναρίνι και θυληκιά καρδερίνα τότε ναι είναι γόνιμο αλλά δεν έχει καλές φωνές. Επειδή λοιπόν αυτό που ενδιαφ'ερει τους εκτροφείς είναι οι φωνές ζευγαρώνουν αρσενική καρδερίνα με θυληκό καναρίνι που ο απόγονός τους δυστυχώς είναι στείρος.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...