Ζευγάρι masked lovebird με normal lovebird

Συζήτηση με θέμα Ζευγάρι masked lovebird με normal lovebird, που ξεκίνησε από giwrgos3333, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 4 Δεκ 2014.

1. giwrgos3333

giwrgos3333 PB New Member

Γιασας παιδια θελω να κανω μια ερωτηση για lovebirds επειδη μολις αγωρασα 2 το petshop μου εδωσε ενα masked και ενα normal loverbird και μου ειπε πως ζυγαρωννουν και βγαζουν opaline lovebirds αν αληθευει επισης θελω να μαθω λιγες πληροφοριες σχετικα με την ετιμασια τις φολιας και τετοια τη χρειαζονται τα lovebirds?

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μόλις αγόρασες δύο πουλάκια από το petshop, κατ' αρχήν να σου ζήσουν.
    Βασικές προϋποθέσεις για να σου ζήσουν, να είναι υγιή και για να είναι υγιή, πρέπει να φροντίζουμε, καθαριότητα και σωστή διατροφή.
    Τα πουλάκια μόλις πραγματοποίησαν μία ακόμα μετακόμιση σε νέο χώρο και η ψυχολογία τους είναι αναστατωμένη. Για λίγες μέρες σχετική ησυχία, να αναγνωρίσουν το νέο περιβάλλον. Καλό κλείσιμο των πορτών του κλουβιού ακόμα και των καλυμμάτων των τροφών αν είναι εξωτερικές γιατί τα lovebirds είναι άσσοι στις αποδράσεις. Επιστράτευσε μανταλάκια και ό,τι άλλο ταιριάζει στο κλουβί σου.
    Την πρώτη εβδομάδα θα δίνεις μόνο σπόρια και νερό και θα παρακολουθήσεις συμπεριφορές και κουτσουλιές.
    Από την δεύτερη εβδομάδα (εφόσον όλα είναι καλά) και για δύο μήνες θα ακολουθήσεις πρόγραμμα εντατικής διατροφής, καλούς σπόρους, χόρτα (όχι μαρούλι , χόρτα ), λαχανικά, φρούτα, αυγό ή αυγοτροφή, σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε στο κλουβί, κεχρί σε τσαμπί για λιχουδιά και τίποτα από άλλα προϊόντα από petshops.
    Διάβασε αυτά τα άρθρα και όσα ακόμα μπορείς, για να μάθεις να τα φροντίζεις σωστά. Αν τα φροντίζεις σωστά θα ζήσουν αρκετά χρόνια και όρεξη να έχεις για γέννες αν και εφόσον είναι ζευγάρι βέβαια.
    Βάλε μας και κάποιες φωτογραφίες και ό,τι χρειαστείς τα ξαναλέμε.
    Η Διατροφή των πουλιών και η συμβολή της στην καλή υγεία τους | PetBirds
    Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας; | PetBirds
    Βότανα στη διατροφή των πουλιών - βότανα | PetBirds
    Αυγοτροφές για πουλιά - αυγοτροφές | PetBirds

3. giwrgos3333

ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ

Συνημμένα Αρχεία:

4. maria p

Ωραία πουλάκια!
    Αυτά είναι masked Masked Lovebirds
    Αυτά είναι fischer's Fischer's Lovebirds
    Κακώς έβαλες φωλιά. Προς τι η βιασύνη; Θέλεις να βάλεις και τα πουλιά και τον εαυτό σου σε διαδικασία ασθενειών και απωλειών;
    Υπάρχει χρόνος. Βγάλε την και ξεκίνα σωστά και μεθοδικά, να δυναμώσουν τα πουλιά και με την ώρα τους θα σου δώσουν απογόνους αν είναι ζευγάρι. Δεν είναι παιχνίδια τα ζώα, βάζεις και κέρμα και κάνουν μωρά. Θέλει υπομονή και μεθοδικότητα και προ παντός σεβασμό στην ζωή τους.

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν ξερουμε ουτε μπορουμε να πουμε απο τη φωτογραφια αν ειναι ζευγαρι αλλά:
    Το δεξι πουλακι στη φωτο ειναι μαλλον υβριδιο Masked/Fischer's lovebird γονιμο μεν υβριδιο δε.
    Το αριστερο πουλακι ειναι peachfaced lovebird χωρις λευκο δακτυλιο στο ματι που σημαινει οτι αν ειναι αντιθετου φυλου με το αλλο και ζευγαρωσουν οτι θα δωσουν στειρους απογονους.

Κατα τ'αλλα συμφωνω με τις συμβουλες της Μαριας πιο πανω σχετικα με τη φροντιδα τους.

6. giwrgos3333

φιλε το δεξια μου ειπε πωσ ειναι κανονικο lovebird και το αριστερα ειναι masked μου ειπε πως μαζι βγαζουν opaline βασικα τα παπαγαλακια γνωριζουνται τα αγορασα απο το ιδιο petshop και ο ιδιος μου ειπε πως επρεπε να αγορασω φωλια αυτο το petshop ειναι απο τα καλυτερα της κυπρου οποταν κατι θα γνωριζει και αυτος

η δεξια ειναι η κοπελλα και αριστερα το παλλικαρη

εντομεταξυ υπαρχη κανενας τροπος να μαθω αν ειναι στειρα?

7. smilenick

smilenick PB New Member

πρωτα απολα ειναι κουκλια να σου ζησουν .... αλλα για να γινει αυτο θελουν την απαραιτητη φροντιδα ....τα αγορασες για να σου γεννησουν η γιατι σου αρεσαν και αποφασισες να γινεις αναδοχος τους???? αναλογισθηκες τι χρειαζονται αυτες οι 2 ζωουλες??? πρωτα απολα αγαπη και μετα καθημερινη φροντιδα ...ζηστα πρωτα ... γινε φιλος τους ασε το χρονο να σου μαθει πραγματα για αυτα και αυτα να μαθουν εσενα και οταν γινουν ολα αυτα και υπαρχουν και οι καταληλες συνθηκες αφου τους δωσεις τα καταληλα εφοδια βιταμινες ασβεστιο και τον καταληλο χρονο προετοιμασιας τοτε θα βαλεις και την φωλια αστα να ερωτευτουν απολαυσε τις ερωτοτροπιες τους τα παιχνιδια τους ζησε τα ιδια τα πουλια πρωτα και μετα τους απογονους τους

8. maria p

Γιώργο μου, ο καθένας σε πληροφορεί για όσα γνωρίζει με την καλή πρόθεση προσφοράς και ο καταστηματάρχης με όσα γνωρίζει και αν τον συμφέρουν, όπως είναι λογικό και καθόλου επιλήψιμο. Εσύ ακούς τα πάντα, κάνεις και μια αναζήτηση σε πηγές και βιβλιογραφία και κάνεις ό,τι νομίζεις σωστό.
    Για να σου πούμε παραπάνω πράγματα για τα πουλάκια πρέπει να γνωρίζουμε και τους προγόνους τους.
    Τα θέματα κληρονομικότητας είναι πολύπλοκα όπως καταλαβαίνουμε και από την πείρα μας με τους ανθρώπους.
    Δεν μπορείς να ξέρεις αν το παιδί σου θα έχει γαλανά μάτια, το ύψος του κτλ. μπορείς απλά να το πιθανολογήσεις, γνωρίζοντας όμως και τους προγόνους των γονέων.

9. Φοίβος

Eιδος που να λεγεται "κανονικο" lovebird δεν υπαρχει. Ολα κανονικα ειναι. Το δεξι ειναι 100% peach faced lovebird ισως η μεταλλαξη ciannamon ισως και pied. Αν δουμε πλατη ισως καταλαβω περισσοτερα.
    Το δεξι δεν ειναι καθαρο masked lovebird διοτι θα επρεπε να εχει καταμαυρο κεφαλι χωρις ουτε σκια ουτε ενα φτερο αλλου χρωματος. Αφου δεν ειναι ετσι αυτο υποδεικνυει οτι ειναι υβριδιο μαλλον με Fischer's και με τη σειρα που στο εγραψα πιο πανω.

Εχουμε γραψει σε ενα εκατομμυριο θεματα να μην ακουει κανεις τι λενε οι καταστηματαρχες πετ σοπς. Δεν ξερουν τιποτα, ειναι εμποροι και μονο και για να σου πουλησουν κατι θα σου πουν οτι να 'ναι. Ακουσε καπου το opaline κι ειπε να στο κοτσαρει στην πωληση και τσιμπησες.

Αν τα παραπανω πουλια ειναι αντιθετου φυλου και ζευγαρωσουν οι απογονοι θα ειναι στειροι. Αυτο ειναι σιγουρο αφου το ενα πουλι ανηκει στην ομαδα των ειδων lovebird με λευκο δακτυλιο γυρω απο το ματι και το αλλο οχι. Πατησες στα λινκ που σου παρεθεσα πιο πανω να δεις πως μοιαζουν τα ειδη για τα οποια μιλαμε ή στεκεσαι ακομη σε οσα σου ειπα ο πετ-σοπας?

10. giwrgos3333

ωραια σας ακουσα και πηγα και αλλαξα το peachface και πηρα masked μπλε :) τους εχω βαλει αμμο θαλασσα απο κατω αυτον της versele laga σουπιοκαλαμο τροφη της versele laga και αυγοτροφη και ακομη μια τροφη συμπληρομα με αποξηραμμενα φρουτα

εδω ειναι ο νεος

Συνημμένα Αρχεία:

11. Φοίβος

Άρα masked lovebird = [​IMG]

Τι ακριβως ακουσες? Κανεις δεν σου ειπε να πας να το αλλαξεις. Αλλα σου εγραψα πιο πανω αλλα δεν εδωσες και παλι σημασια αφου το πουλι που πηρες ειναι υβριδιο. Δεν ειμαι ειδικος στα lovebirds, αλλα ισως και στειρο.

12. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

Γιατι αυτος ο πανικος γρηγορα να τα αγορασεις αμεσως να τα ζευγαρωσεις καπακι η αλλαγη? ασχολουμε με lovebird 9χρ και ακομα οχι μονο μαθαινω αλλα βλεπω ποσα λιγα ξερω. μεσα εδω ανταλασουμε εμπειριες συμφωνουμε και διαφωνουμε με γνωμονα να παμε ενα βημα παρακατω τις γνωσεις μας;)

13. giwrgos3333

ρε εσεις δεν θελω να τα ζευγαροσο αμαν αμαν εγς απλα ρωτησα τη ειδος πουλια ειναι εγω το αλλαξα το προιγουμενο γιατι ηταν peachface δεν ηθελα να βγαλω στειρους απογονους.φιλε φοιβο σαν αυτο το lovebird που εχεις ανεβαση φωτο δεν βρηκα πουθενα στην λεμεσο που μενω

γιανα βρω ετσι masked οπως αυτο της φωτο πρεπει να βρω εκτροφαια και δυστυχως δεν ξερω ουτε ενα στα petshop ετσι ειδους βλεπεις

14. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

Το καμεις μεταφραση γιατι δεν το καταλαβα.και μη διαμαρτηρεσε δε σε ειπα καμπουρη απλα βιαστικο χ α λ α ρ ω σ ε απολαυσε τα πουλακια που εχεις και ολα τα αλλα θα ερθουν;)

15. giwrgos3333

πρεπει να μου εφειγε και εγραψα εγς αντις εγω :p

Μοιραστείτε

Φόρτωση...