Ζευγάρι με 2 θηλυκά;

Συζήτηση με θέμα Ζευγάρι με 2 θηλυκά;, που ξεκίνησε από giorgos6, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 29 Μαρ 2016.

1. giorgos6

giorgos6 PB New Member

Σκέφτομαι να βάλω σε ένα κλουβί ένα αρσενικό και 2 θηλυκά..μπορώ να το κάνω αυτό?? Και αν ναι θα έχει επιπτώσεις??και ποιες θα είναι??

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μπορείς υπό προϋποθέσεις, αλλά γιατί να το κάνεις?
    Απρόβλεπτες και όλες οι εκφάνσεις πιθανές.
    Χρειάζεται εμπειρία από τον εκτροφέα και πολύ χρόνο αυτού του είδους η αναπαραγωγή.
    Τη θεωρώ ως "κακή" περίπτωση αναπαραγωγής και τη δικαιολογώ (ελαφρώς) μόνο γα συγκεκριμένους σοβαρούς λόγους.

4. giorgos6

giorgos6 PB New Member

Σκέφτομαι να το κάνω αυτό γτ έχω μόνο ένα αρσενικό και τα δύο μου τα θηλυκά είναι πυρωμενα και βλέπω ότι και τα δύο θέλουν να ζευγαρώσογν...για αυτό δεν ξέρω πιο από τα δύο να διαλέξω για ζευγάρωμα και εκτός από αυτό δεν θέλω να κάνω μια γέννα με το ένα και άλλη γέννα με το άλλο!!

5. misalouris

Το να επιλέξεις μόνο τη μία από τις δύο κανάρες για αναπαραγωγή ώστε να μεγαλώσουν τα μικρά όπως πρέπει την έχεις σκεφτεί?
    Σκέψου το.... αν δεν το έχεις κάνει...

6. giorgos6

giorgos6 PB New Member

Επειδή είναι και οι δύο πυρωμενες από την μία δεν ξέρω ποια να διαλέξω και από την άλλη άμα διαλέξω μια θα είναι κρίμα να μινει η άλλη μόνη της χωρίς να την ζευγαρώσω

7. misalouris

Δε θα είναι πιο κρίμα αν κάτι στραβώσει... να βλέπεις να πεθαίνουν τα μικρά τους χωρίς να μπορείς να τα βοηθήσεις?

8. giorgos6

giorgos6 PB New Member

Γιατί να πεθάνουν τα μικρά τους?

9. misalouris

Μια από τις πιθανές εξελίξεις αυτής αναπαραγωγής.
    Αν δεν υπάρχει αρμονία στα πουλιά και έλλειψη του μεταξύ τους φόβου .... δεν θα ταΐζουν.
    Θαρρώ πως δεν θα καταφέρω να σε μεταπείσω.
    Αν το δοκιμάσεις να μας πεις για να μπορούμε να βοηθήσουμε αν παραστεί ανάγκη, εφ' όσον φυσικά χρειάζεσαι τη βοήθεια μας.

10. giorgos6

giorgos6 PB New Member

Δεν ξέρω αν θα το δοκιμάσω τελικά!!σε ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου!!!

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Πολύ δύσκολο εγχείρημα που απαιτεί πολλές γνώσεις, πολλά χρόνια εμπειρίας και ενέχει πολύ μεγάλο ρίσκο κυρίως για την υγεία των μικρών..... Καλύτερα χρησιμοποίησε την μία για παραμάνα!

12. giorgos6

giorgos6 PB New Member

αυτο θα κανω..καλυτερα να μην θεσω σε κινδυνο την υγεια τον καναρινιων μου!! :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...