Ζευγάρι με καρδερίνα και η καναρα δεν φτιαχνει φωλια

Συζήτηση με θέμα Ζευγάρι με καρδερίνα και η καναρα δεν φτιαχνει φωλια, που ξεκίνησε από giorgos6, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 13 Απρ 2015.

1. giorgos6

giorgos6 PB New Member

Γεια σας χρονια πολλα σε ολους!
    Εχω μια καναρα πρασινη του 2013 και μια καρδερινα του 2013...προσπαθω φετος να τα ζευγαρωσω για πρωτη φορα αλλα δεν ξερω τι γινεται...τα εχω μαζι στην ζευγαρωστα με χωρισμα απο τα χριστουγεννα μεχρι και σημερα...εχω δει αρκετες φορες τα πουλια να φιλιουνται απο το χωριαμα και ετσι αποφασισα να βαλω φωλια και νημα...εβαλα μια μια εξωτερικη φωλια και νημα αλλα δεΝ βλεπω να κανει η καναρα τιποτα...δεν εχει βαλει καθολου νημα μεσα στη φωλια και το πεταει κατω...ξερει καποιος τι γινεται και πως μπορω να βοηθησω το ζευγαρι???

2. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Διατροφικά τα έχεις βοηθήσει καθόλου ?...Η καρδερίνα την κυνηγάει, της κελαηδάει ?

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ένα σημαντικό λάθος που αφορά την ένωση των πουλιών.....
    Τα ένωσες πολύ νωρίς και δεν έπρεπε....
    Δεν έχουν την ίδια χρονική στιγμή τη δυνατότητα να ετοιμαστούν ... οι καρδερίνα αργεί πολύ περισσότερο.... ετοιμάζεται προς το τέλος της Άνοιξης... η κανάρα πολύ νωρίτερα.
    Ακόμη όμως και τώρα μπορείς να βάλεις χώρισμα και να ενώσεις όταν το θηλυκό ετοιμάζει τη φωλιά της....
    Ενισχυτικά της διάθεσης για αναπαραγωγή είναι μόνο το πολύ και καλό φαγητό, ο ήλιος και η αύξηση της θερμοκρασίας.... Τίποτε περισσότερο....
    Ίσως κάποια λιγότερο σημαντικά πράγματα να έχουν συμβολή ... αλλά όπως είπα... είναι ελάχιστη και συνεπώς μη αναγκαία.

4. Paianas

Γιάννη, υπάρχουν δυο σχολές...Η μία είναι αυτή που αναφέρεις και η άλλη με πολύμηνο ταίριασμα του ζευγαριού. Απλά στο συνδυασμό καρδερίνα-κανάρα ο δικός σου τρόπος είναι πιο ενδεδειγμένος, ακριβώς γιατί τα δύο είδη δεν πυρώνουν μαζί...Τώρα όμως λογικά θα έπρεπε να είναι έτοιμα και τα δύο. Ειδικά η κανάρα.

5. giorgos6

giorgos6 PB New Member

Η καναρα απο οτι ειδα ειναι πυρωμενη και πολυ μαλιστα για αυτο της εβαλα και φωλια αλλα δεν εχει βαλει καθολου νημα μεσα..την φωλια την εχω 5 μερες αλλα δεν ασχολειται καθολου η καναρα!

6. Paianas

Μια φωλιά έβαλες ?

7. giorgos6

giorgos6 PB New Member

Ναι εξωτερικη!

8. Paianas

Bάλε και μία μέσα . Αυγό δίνεις ?...πρόσθετα (χορταρικά, μήλο, μπρόκολο, πολυβιταμινούχα ?)

9. giorgos6

giorgos6 PB New Member

Ναι δινω καθε μερα αυγο,εχω αυγοτροφη και βαζω καθε μερα βιταμηνες στο νερο!

10. Paianas

H κανάρα σου δείχνει υγιής ?...ζωηρή ?...Αν ναι, τότε απλά θα πρέπει να περιμένεις ..

11. giorgos6

giorgos6 PB New Member

Διχνει να ειναι μια υγιεις καναρα δεν φαινεται να εχει καποιο προβλημα...τρωει κανονικα,κιμηται κανονικα,πινει νερο...ολα μια χαρα!Μερικες μερες ομως δεν διχνει να ειναι πολυ ζωιρη..πχ χτες δεν ηταν ζωιρη και σημερα ειναι!

12. Paianas

Xώρισε για 4-5 μέρες την καρδερίνα (να ακούγονται αλλά να μη βλέπονται) και ξαναένωσέ τα .

13. giorgos6

giorgos6 PB New Member

Την φωλια να την αφησω στην θυληκια η να την βγαλω και να την ξαναβαλω οταν την ενωσω με την καρδερινα???

14. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αδιάφορο... καλύτερα όμως να την αφήσεις.

15. Paianas

Άστη, αφού ούτως η άλλως δεν ασχολείται .Αν -παρ' ελπίδα - τη χτίσει, τότε ξαναβάλε μέσα την καρδερίνα. Αλλιώς ένωσέ τα σε περίπου μια βδομάδα.

16. giorgos6

giorgos6 PB New Member

Τωρα τα εχω με χωρισμα δεν ειναι μαζι!

17. Paianas

Aφού δεν δείχνουν διάθεση και πρεμούρα για ζευγάρωμα, βάλε κάτι στο χώρισμα (χαρτόνι, αυτοκόλλητο) ώστε να μη βλέπονται.
    Να δοκιμάσουμε αλλιώς να τους κεντρίσουμε το ενδιαφέρον.

18. giorgos6

giorgos6 PB New Member

Για ποσο καιρο να βαλω χαρτονι???

19. Paianas

Θα φανεί από τη συμπεριφορά τους. Αν η θηλυκιά ψάχνει νήμα η στρώνει φωλιά..αν η καρδερίνα κελαηδάει συνεχώς κουνάμενη και ''ψάχνοντάς τη'' , βγάζεις και χαρτόνι και χώρισμα.

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Τα θηλυκά καρδερινοκάναρα που θα βγουν τι θα τα κάνεις άραγε?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...