Ζεολιθος στην διατροφη των καναρινιων

Συζήτηση με θέμα Ζεολιθος στην διατροφη των καναρινιων, που ξεκίνησε από basilis.fotoudes, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 25 Ιουν 2015.

1. basilis.fotoudes

basilis.fotoudes PB New Member

Ζεολιθος στην διατροφη των καναρινιων εχει καποιος εμπειρια; κανει καλο; πως τον δινετε;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ζεόλιθος έχει αναφερθεί μόνο ως υλικό υποστρώματος.
    Βέβαια υπάρχει και ο καθαρός πόσιμος ζεόλιθος που χρησιμοποιείται από ανθρώπους για αποτοξινωτικούς λόγους, αλλά μόνο μία αναφορά υπάρχει νομίζω εδώ https://petbirds.gr/threads/Εχει-ακαρεα-η-κατι-αλλο.18199/page-13#post-195096 ως χρήση για τα πουλιά.
    Κάτι σε βρώσιμο δεν νομίζω.

3. basilis.fotoudes

Ειδα καπου οτι αναμιγνυουμε 20 γραμμαρια ζεολιθο σε πουδρα με την αυγοτροφη

Σε ενα κιλο αυγοτροφης

4. maria p

Που το είδες Βασίλη; Εδώ στο φόρουμ ή κάπου αλλού; Μπορείς να μας δώσεις στοιχεία της αναφοράς, link π.χ. ;
    Δεν ξέρω αν ισχύει, δεν το θεωρώ απίθανο φυσικά αφού χρησιμοποιούμε ζεόλιθο στα ψάρια που είναι διαφορετικοί οργανισμοί βέβαια αλλά πολύ πιο ευαίσθητοι, ωστόσο πρέπει να επισημάνουμε την διαφορά αυτού που λέμε ζεόλιθος γενικά από τον απόλυτα καθαρό κατάλληλο για βρώση-πόση ζεόλιθο.

5. Marilenaki

Marilenaki PB Member

6. maria p

Για αποτοξίνωση το χρησιμοποιείς Μαριλένα μου;

7. basilis.fotoudes

Αυτο εννοουσα μαρια!!!

8. maria p

Δεν το γνώριζα το προϊόν. Το είχες υπ' όψιν σου και ήθελες επιβεβαίωση; Πάντως κι εγώ "ψήνομαι" να το χρησιμοποιήσω :)

9. Marilenaki

Marilenaki PB Member

ναι μαρια γι΄αυτο, φυσικα θελει μικρη ποσοτητα παντα. Γενικα τα προϊοντα της εταιριας αυτης με εχουν βολεψει μια και ειναι οικονομικα, ελληνικα και ποιοτικα!

10. maria p

Να σου πω την αλήθεια, επειδή λόγω των ενυδρείων έχω καλή γνώμη για τον ζεόλιθο, ρώτησα σήμερα στο pet4u περνώντας αλλά δεν έχουν το προϊόν και ήθελα να σε ρωτήσω μόνο από αυτό το eshop το βρίσκεις;

11. Marilenaki

Marilenaki PB Member

οχι η εταιρια αυτη συνεργαζεται με διαφορα πετ σοπ, εγω το παιρνω απο το δικο μου πετ σοπ και φιλο στο Μενιδι.

12. maria p

Σ' ευχαριστώ πολύ, θα το ψάξω :)

13. Marilenaki

Marilenaki PB Member

Να τονισω οτι το χρησιμοποιω στα πουλια μου, περα απο την αποτοξινωση (γιατι δεσμευει την αμμωνια και το υδροθειο απο τα κοπρανα), γιατι βοηθά και στο πεπτικό σύστημα και την πιο ομαλη απορροφηση του ασβεστιου, που σε ορισμενες περιοδους οπως η αναπαραγωγη το εχουν αναγκη.

14. basilis.fotoudes

Κι εγω αυτο αγορασα 5 euro

15. Marilenaki

Marilenaki PB Member

τα προϊοντα της landmark ειναι αρκετα οικονομικα
    προσεξε μονο αυστηρα τη δοσολογια, δεν πρέπει να ειναιν παραπάνω απο το 2% του ημερήσιου σιτηρεσιου

16. maria p

Είναι και πολύ άμεσοι στην εξυπηρέτηση. Ήθελα να μάθω το δίκτυο πωλήσεών τους στις περιοχές που κινούμαι και αν και σ/κ είχα άμεση ανταπόκριση. Μετά την χρήση, θα επανέλθω για συμπεράσματα :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...