Ζεμπρακι με ελλειψη φτερωματος

Συζήτηση με θέμα Ζεμπρακι με ελλειψη φτερωματος, που ξεκίνησε από Phantomas, στο Forum 'Ασθένειες - Τραυματισμοί Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 16 Ιαν 2016.

1. Phantomas

Phantomas PB New Member

Καλησπερα.Το θηλυκο ζεμπρακι μου εχει και μενα ενα θεματακι με τα φτερα του στην ραχη μονο.Να αναφερω πως υπηρχαν τσακωμοι στο προηγουμενο κλουβι που ηταν πριν το οποιο και αντικατεστησα με πολυ μεγαλυτερο εδω και 15 μερες παρατηρωντας οτι οι τσακωμοι σταματησαν και υπαρχει αρμονικη συμβιωση γονιων-παιδιων.Για καποιο λογο ομως παρατηρησα σημερα μονο οτι λειπουν φτερα στην ραχη του θηλυκου,οπως επισης και μου φαινεται οτι εχει σπυρακι στο απο πανω μερος της ουρας.Το επιασα για να το δω καλυτερα και οταν το ακουμπουσα αυτο τιναζοταν,δηλαδη φαινοταν οτι το ενοχλουσα.Δεν ξερω αν ειναι σπυρακι ομως γιατι θυμαμαι οτι ετσι ειναι και η ουρα.Λυσεις-Συμπερασματα?

Συνημμένα Αρχεία:

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Το σπυράκι αυτό είναι ο ουροπύγιος αδένας του. Ολα τα πουλιά έχουν στο ίδιο σημείο αυτό το "σπυράκι" μέσα στο οποίο έχουν λίπος για να αδιαβροχοποιούν τα φτερά τους. Ο αδένας αυτός έχει το χρώμα του δέρματος. Θα ανησυχήσεις μόνο άν πρηστεί ή μελανιάσει.

https://petbirds.gr/articles/Λοίμωξη-του-ουροπυγικού-αδένα-Ουροπυγίτιδα-ή-Σπυρί.82/

3. Phantomas

Phantomas PB New Member

Σωστα.Καλα το θυμομουν για αυτο και δεν ανησηχυσα πολυ γιατι οταν το ειχα παρει του λειπανε πολλα φτερα και το ειδα γυμνο.Ευτυχως κοκκινο δεν ειναι αλλα γιατι τιναζοταν οταν του το ακουμπουσα.ειναι ευαισθητη περιοχη?

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Είναι ένα σημείο το σώματός τους όπως το μάτι για παραδειγμα...Αν τους πείραζες το ματι θα τιναζονταν επίσης...Το γεγονός οτι πρόκειται για αδένα ίσως να το κάνει πιό ευαίσθητο στο άγγιγμα.

5. Phantomas

Phantomas PB New Member

Κατανοω.Το θεμα ειναι γιατι του λειπουν φτερα?Τσακωμους δεν εχω δει,πτεροροια τετοια εποχη λιγο δυσκολο,τοτε τι? :/

6. Aristos88

Aristos88 PB New Member

μήπως είναι κάποιο παράσιτο που του τρώει φτερά? μια σκόνη αποπαρασίτωσης θα ήταν ότι πρέπει έστω και για να αποκλείσεις αυτό το ενδεχόμενο

7. Phantomas

Phantomas PB New Member

Aν ηταν αυτο δεν θα ειχαν κολλησει και τα αλλα?Δεν ξερω γιατι αλλα νομιζω οτι ειναι απο τσακωμο παρολο που δεν εχω δει κατι τετοιο παρα μονο 2-3 φορες.Και οταν μιλαω για τσακωμους δεν εννοω κυνηγητο απλα εκεινο το κραξιμο που κανουν.Αλλα και αυτο μου μοιαζει δυσκολο αφου ειναι ολα συνεχεια μαζι.Οπου παει το ενα παει και το αλλο και πολλες φορες εχω δει την μαμα διπλα στο αρσενικο αλλα και διπλα στα παιδια της.Δεν διακρινω δλδ αντιπαλοτητες.Εχω προσπαθησει να βαλω το χωρισμα αλλα μολις το βαζω πανε και καθονται ολα μαζι στο ιδιο κλαδι με αποτελεσμα να μην μπορω να απομονωσω την θηλυκια.

8. Aristos88

Aristos88 PB New Member

εμένα όπως έχω πει σε άλλο θέμα μου χαρίσανε ένα ζευγάρι ζεμπράκια και το θηλυκό ήταν σε κακά χάλια, όσο ήταν σε αυτή την κατάσταση το θηλυκό, το αρσενικό καθόταν δίπλα του λες και το συμπονούσε και το σκουντούσε όταν πήγαινε να καταρρεύσει, νομίζω ότι τα ζεμπράκια είναι πολύ αλληλέγγυα και δεν τσακώνονται εύκολα,

παρατήρησε να δεις και στα άλλα από το κοπάδι σου αν ξύνονται και βάζεις σκόνη τότε

9. Phantomas

Phantomas PB New Member

Ξεχασα να αναφερω πως συνεχεια μαζευω απο το πατωμα πουπουλα.Πιστευω οτι ειναι απο τα μικρα τα οποια συνεχεια πετανε τα πρωτα πουπουλα τους ωστε να βγαλουν το τελικο τους πτερωμα.Ισχυει αυτο η κανω λαθος?Το αναφερο γιατι αν δν ειναι φυσιολογικο τοτε ναι θα πρεπει να προμηθευτω μια τετοια σκονη.Θα διαφωνησω μονο στο οτι δεν τσακωνονται ευκολα.Γνωριζω οτι τσακωνονται ευκολα αν κατι δεν τους αρεσει.Πχ τσακωνονται για λογους ζηλειας,προσφατα μεσα απο ενα θεμα εδω στο φορουμ εμαθα οτι μπορει να τσακωθουν επειδη ενας απο τους 2 γονεις θελει να κανει νεα γεννα.Επισης για λογους χωρου η και για το ποιος θα παει πρωτος στην ταϊστρα.

10. YannisK

YannisK PB Known Member

Πόσων μηνών είναι τα μικρά ζεμπράκια; Τι θερμοκρασία και πόσες ώρες φως έχει στο χώρο τους; Αν τα πούπουλα είναι από τα μικρά μην σε ανησυχεί αλλά θα πρέπει να τα προσέξεις παραπάνω σε θέματα διατροφής σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Μια γενική αποπαρασίτωση θα ωφελήσει. Ένα ψέκασμα όλων των πτηνών και των κλουβιών με κάποιο ήπιο αντιπαρασιτικό περιορίσει των αριθμό των παρασίτων στην εκτροφή σου.Γυμνή περιοχή στην πλάτη πολύ πιθανό να είναι από ενοχλήσεις άλλων πουλιών σε συνδυασμό με παράσιτα . Μια πρόωρη πτερόρροια θα επιδείνωνε την κατάσταση. Καλύτερα λοιπόν να εστιάσεις σε όλα τα παραπάνω.

11. Phantomas

Phantomas PB New Member

Tα μικρα ειναι γεννημενα τελη οκτωβριου.Η θερμοκρασια δωματιου ειναι γυρω στους 19-20 βαθμους και φως αναλογα με το φως της ημερας αφου τα εχω διπλα σε παραθυρο.Παρεχω αυγο,μηλο,σουπιοκοκκαλο,την βασικη τους τροφη και αλεσμενο pellet ωστε να το τρωνε καλυτερα.Αυτο το αντιπαρασιτικο πως το ζηταω και πως το παρεχω?

12. Aristos88

Aristos88 PB New Member

εγώ που έβαλα στο δικό μου πρόσφατα το ζήτησα σαν σκόνη για ψείρες για πουλιά, έβρεξα το ζεμπράκι με λίγο νερό και το πασπάλισα με την σκόνη, επανάληψη την τρίτη και έβδομη μέρα σύμφωνα με τις οδηγίες, έχει και σπρέυ σίγουρα για μεγαλύτερη ευκολία

13. Phantomas

Phantomas PB New Member

Nαι εννοω εχει καποια ειδικη ονομασια η απλα να ζητησω σπρευ για παρασιτα?

14. Aristos88

Aristos88 PB New Member

νομίζω σπρέυ για παράσιτα για πουλιά είναι αρκετό

15. Phantomas

Phantomas PB New Member

Kαλως.Ευχαριστω

16. YannisK

YannisK PB Known Member

Εγώ χρησιμοποιώ το chevitren chevita, το διαλύεις σε νερό και ψεκάζεις τα πάντα εκτός τροφών. Υπάρχει και το pinex pump spray. Προσοχή δεν είναι όλα τα αντιπαρασιτικά κατάλληλα για άμεση επαφή με τα πτηνά.

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Βάλε σε δικό του κλουβί μόνο του το ζεμπράκι που χάνει φτερά και παρατήρησε το. Αν συνεχίσει να χάνει πούπουλα τότε η απώλεια αυτή δεν οφείλεται σε διαμάχες.. Αν όμως δεν το χωρίσεις δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις τίποτα.

Όσο για το Chevitren είναι απαραίτητο προληπτικά τουλάχιστον μια φορά τον μηνά για όλα τα πτηνά! Είτε ξύνονται είτε όχι!

18. Phantomas

Phantomas PB New Member

Eβαλα το ζευγαρι μαζι που ειμαι σιγουρος οτι δεν τσακωνονται.Νομιζω με βολευει αυτο το spray που ειπε ο κ.Γιαννης αλλα δεν γνωριζω αν μπορω και να το βρω.Παντως θα το ζητησω αλλα αν δεν το εχει θα ζητησω καποιο αλλο με αμεση και ασφαλη επαφη με το πτηνο.

19. Phantomas

Phantomas PB New Member

Με λυπη διαπιστωσα οτι αυτος που εβγαζε τα φτερα της μαμας ηταν καποιο απο τα παιδια.Γιατι ομως γινεται αυτο?για ποιο λογο μπορει ενα μικρο να πειραζει τοσο την μαμα του?

20. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Παιχνιδι? Διεκδικηση χωρου; ποιος ξερει..

Τι ηλικια εχουν τα μικρα ειπαμε; (σχωρα τη γιαγιουλα, ξεχναω)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...