Ζεμπρακια συνέχεια έξω

Συζήτηση με θέμα Ζεμπρακια συνέχεια έξω, που ξεκίνησε από xrisida, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή, Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 15 Μαϊ 2008.

1. xrisida

xrisida PB New Member

γεια σας και καλωσ σας βρηκα!

νεα στο φορυμ και ελπίζω σύντομα να ειμαι και νεα αναδοχος σε ενα ζευγαρακι παραδείσιων.

αυτο που θελω να σας ρωτήσω ειναι εαν υπαρχει πρόβλημα τουλάχιστον τους καλοκαιρινούς μήνες τα πουλια να ειναι συνέχεια έξω.

το μερος που εχω σκεφτεί ειναι κολλητά σε τοιχο και πολυ πιθανό να μπει σε γωνιά ωστε να υπαρχει απο 2 μεριές τοίχος ( για αποφυγη αερα κτλ κτλ).

σας ευχαριστω πολυ

2. annouk313

annouk313 PB New Member

Καλως ηρθες!τους καλοκαιρινους μηνες δεν υπαρχει προβλημα να τα εχεις εξω συνεχεια.αυτο που ισως τους δημιουργει προβλημα ειναι το μεσα-εξω ιδιως οταν χειμωνιαζει.Απλως να επισημανω οτι καλο θα ηταν να βρισκεται το κλουβι καπου σκιερα γιατι το κατακαλοκαιρο ισως τα ζαλισει να πεφτει συνεχεια ο ηλιος πανω τους.Επισης να προσεχεις για αρπακτικα πουλια,ψαξε στο φορουμ κ δες ενα θεμα με ιπταμενους κινδυνους για να καταλαβεις τι λεω.

3. Maya the Bee

Maya the Bee PB New Member

τα λευκα ζεμπρακια ειναι μουρλιααα:)πολυ θα θελα να ειχα ενα ζευγαρι...

4. gpontikakos

gpontikakos PB New Member

Καλησπέρα Xrisida και καλώς ήρθες!
    Με το καλό να αποκτήσεις και τα πουλάκια σου!
    Για το σημείο που λες συμφωνώ με την Άννα. Πρόσεχε τον ήλιο, δηλαδή να έχουν μια σκιερή γωνιά και φυσίκα για ιπτάμενους και μη κινδύνους!

5. Petran

Petran PB New Member

Καλώς ήρθες!
    Να προσέξεις πολύ τις νυχτερινές ώρες που θα είναι έξω. Είναι πολύ επικίνδυνα, όπως επίσης επικίνδυνα είναι και την ημέρα κατά ένα μικρότερο ποσοστό.
    Το βράδυ κινδυνεύουν από κουκουβάγιες και την ημέρα από κάργιες & καρακάξες. Είναι πολύ ύπουλα πτηνά!

Εμένα την περασμένη χρονιά μου φαγε κουκουβάγια σχεδόν όλα μου τα πουλιά, μεγάλη απώλεια. Δεν υπάρχει περίπτωση να τα ξανααφήσω έξω συνεχόμενα, και αν το κάνω θα φροντίσω να καλύψω τα κλουβιά με λεπτότερο πλέγμα για να μην χωράνε τα ράμφη και τα πόδια των αρπαχτικών. Αν αποφασίσεις να τα έχεις έξω συνέχεια σου συνιστώ να κάνεις αυτό, να καλύψεις το κλουβί με ένα λεπτό πλέγμα.

καλή συνέχεια και προσοχή!

6. potidianos

potidianos PB New Member

Καλως ηρθες!

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

8. mortal1

mortal1 PB New Member

Καλώς όρισες στην παρέα μας!

9. aggel

aggel PB New Member

καλως ορισες !

10. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Αν δεν σε πειραζει να γεννησουν, τοτε βαλτους μια ξυλινη φωλιτσα κλειστου τυπου και υλικο φωλιας. Θα την χρησιμοποιησουν για να κοιμουνται στα ζεστα το χειμωνα. Τωρα το καλοκαιρι ομως σχεδον σιγουρα θα σου γεννησουν.

11. birdowner

birdowner PB New Member

Χαίρετε φίλοι.
    Την προηγούμενη βδομάδα μια κουκουβάγια μού σκότωσε ένα ζεμπράκι και τραυμάτισε ευτυχώς όχι πολύ σοβαρά ένα παπαγαλάκι.
    Ευτυχώς άκουσα τη φασαρία και πρόλαβα τα χειρότερα .
    Την πέτυχα να κάθεται πάνω σε ένα κλουβί.
    Το παπαγαλάκι αιμορραγούσε στο φτερό και το στήθος.
    Αφου το εξέτασα καλά είδα ότι δεν έσπασε τίποτα και απλά το έβαλα μόνιμα μέσα σε ένα ήσυχο μέρος , του έβαλα φαί και νερό κοντά του και το άφησα να ηρεμήσει.
    Σήμερα είναι πολύ καλά.
    Δέν ήταν κουκουβάγια αλλά μπούφος.Μισό μέτρο ύψος. Αφού λύγισε και τα κλουβιά με τα δάχτυλά του.
    Απο την επόμενη μέρα λοιπόν όλα τα κλουβιά μέσα απο νωρίς το σούρουπο.
    Τον μπόυφο τον βλέπω συχνά απο τότε να τριγυρίζει.
    Έχω τά μέσα να τον "εξουδετερώσω" .. αλλά μετα απο 1-2 μέρες άρχισα να αλλάζω γνώμη και τον αφήνω ήσυχο. Προς το παρόν τουλάχιστον.

Τελικά δέν είναι άσχημη ιδέα να είναι έξω τα πουλιά αρκεί να τους έχεις μια φωλιά .
    Το κάνω συνέχεια εκτός απο κάποιες νύχτες πολύ κρύες που τα παίρνω μέσα.
    Λίγο κρύο άλλωστε τα βοηθάει να στρώνουν πολύ καλό φτέρωμα.(αρκεί να είναι ασφαλή απο εισβολείς ,αγριοπούλια, ποντίκια κλπ)

Τις φωλιές τις κατασκευάζω μόνος μου απο καλής ποιότητας χαρτόνι απο χαρτόκουτα.
    Τα ζεμπράκια είτε είναι αρσενικά είτε ζευγάρια, ακόμα και χωρίς πρόθεση ζευγαρώματος γεμίζουν τις φωλιές τους με ότι υλικό βρούνε.
    Παράλληλα έχουν την κακιά συνήθεια να κουτσουλάνε μέσα στη φωλιά.
    Το θέμα αυτό αντιμετωπίζεται πολύ εύκολα.
    Σκίζω 1-2 χαρτοπετσέτες στα 3 και τις βάζω στο πάτωμα του κλουβιού.
    Σε 10 λεπτά τις έχουν τραβήξει μέσα στη φωλιά και τη χρησιμοποιούν για στρώμα.
    Σε μιά βδομάδα τις βγάζω και τις αντικαθιστώ με καινούριες.
    Η φωλιά "καλαθάκι" δεν είναι αρκετή να τα προστατέψει απο το κρύο, αντιθέτως το χατόνι που αναφέρω είναι πολύ καλύτερο για μόνωση.
    Η φωλιά γενικά τους δίνει μεγαλύτερη ασφάλεια . Δέν είναι μόνο για αναπαραγωγή.
    Φωλιές επίσης βάζω και στις μπενκαλέζες αλλά και στον παπαγάλο green cheek conure που έχω εδώ και 3 μήνες.
    Η ειδικότητα μου είναι τέτοια που μου επιτρέπει πολύ εύκολα να φτειάξω ιστοχώρο όπου θα αναφέρω τις εμπειρίες μου για τα πουλιά , κατασκευές και λοιπές πληροφορίες.
    Δεσμεύομαι λοιπόν να σας ενημερώσω όταν αυτό θα είναι έτοιμο.
    Ευχαριστώ για την υπομονή σας .

12. Katerina

Katerina PB Member

Ενας ακομα ανθρωπος με μερακι!μπορεις να καλυψεις τα κλουβια για καποιο πιο σιγουρο και μονιμο αποτελεσμα,καποιο υλικο θ αυπαρζεικαι για τον μπουφο,δε νομιζω βεβαια η σιτα να τον κρατησει μακρια μιας και λυγισε κλουβι με τα ποδια του,αλλα κατι θ αυπαρχει...καλώς όρισες

13. Diamante de gould

Τι ακριβως εννοεις να "εξουδετερωσεις" τον μπουφο???

14. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

μπαμ και κατωωω,ετσι απλα μπουφακι μου φευγατοοο

15. birdowner

birdowner PB New Member

Εννοούσα να τον σκοτώσω.

16. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

βαλε καμια φοτο απο τις φωλιες που εφτιαξες και ασε τον μπουφο ,μαζευε τα κλουβι νορις μεσα η φτιαξε κανα προστατευτικό ανθεκτικο αν θες να ταχεις εξω συνεχεια.θα βρεις πολλες ιδεες απο αλλους εδω .

17. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Να τον σκοτώσεις???:eek:... Και το λές με μια ευκολία...:mad:

Συγνώμη αλλά δεν με βρίσκεις σύμφωνη... Αν ο καθένας από εμάς που έχει δεχτεί επίθεση από αρπαχτικό πάρει το δικανο και μπακ και κάτω...βράστα Χαράλαμπε...Σε λίγα χρόνια που τα παιδιά μας θα ρωτάνε για τον μπούφο, θα τον βλέπουν μόνο σε φωτογραφία.:(

Για να μην αναμασάμε συνέχεια τα ίδια πράγματα,υπάρχουν πολλοί τρόποι να προστατέψουμε τα πουλιά μας οι οποίοι έχουν αναφερθεί σε παρόμοια πόστ. Αγαπάω τα πουλιά, την φύση, το περιβάλλον δεν σημαίνει οτι αγαπώ και φροντίζω μονο τα δικά μου πουλιά, μόνο το σπίτι μου και μόνο ότι περικλείει το οικόπεδό μου... Και αν πιστεύουμε οτι δεν μπορούμε να κάνουμε καποιο καλό, τουλάχιστον να φροντίσουμε να μην κανουμε κακό...

18. Diamante de gould

Ακομα προσπαθω να πιστεψω αυτο που λες...
    Βασικα, πως γινεται να φροντιζεις πουλια και να μπορεις να κανεις κακο σε άλλα για οποιονδηποτε λογο... Απο την στιγμη ομως που, οπως λες, εχεις "τα μεσα" να τον "εξουδετερωσεις"(φοβερη εξουσια, πρεπει να αισθανεσαι πολυ ωραια) σημαινει πως θα το συνηθιζεις και με αλλα πουλια κ γενικοτερα ζωα. Οποτε τι να πω... μακαρι να μην κανουν καμια αταξια τα πουλια σου καμια μερα και τα εξουδετερωσεις.

19. birdowner

birdowner PB New Member

Φίλε Diamante de gould
    Το θέμα είναι πιό ακανθώδες απο όσο φαίνεται.
    Δέν ήταν στις προθέσεις μου να ανοίξω φιλοσοφικό διάλογο .
    Είμαι απο τους ανθρώπους που σέβονται τη φύση και όλα τα έμβια όντα , και πρώτα πρώτα τον άνθρωπο.
    Φροντίζω κάθε ζώο που χρειάζεται βοήθεια και έχω σώσει πολλά.
    Δέν σκοτώνω ούτε έντομο αν δεν υπάρχει λόγος.
    Αισθάνομαι υπεύθυνος για τη ζωή και την ασφάλεια όλων των ειδών που με περιβάλλουν.
    Κατοικώ σε σπίτι με αυλή αλλά ακολουθεί πορτοκαλεώνας σαν συνέχεια της αυλής μου .
    κάθε μέρα όταν μπορώ κάθομαι και παρατηρώ τα πουλιά παρέα με έναν καφέ και ένα τηλεσκόπιο.
    Έχω τοποθετήσει ταΐστρες και ποτίστρες σε πολλά σημεία και βλέπω τα άγρια πουλιά να τις επισκέπτονται.
    Μέσα στο γραμματοκιβώτιό μου ήρθε ένα πουλί (αυτό το κίτρινο με μαύρο σκουφί και μπλέ-μολυβί πόδια) και έφτειαξε φωλιά με 10 αυγά.
    Αγόρασα καινούριο γραμματοκιβώτιο και το έστησα λιγο πιό πέρα και στο παλιό έγραψα προειδοποίηση στον ταχυδρόμο να μη ρίχνει τίποτα μέσα.
    Πρίν απο 10 μέρες οι νεοσσοί πέταξαν και μάλιστα ένας ήρθε σήμερα στο κάγγελο της βεράντας , 1 μέτρο απο μένα . Χάρηκα γιατι έπιασαν τόπο οι προφυλάξεις που πήρα.

Ήμουν και είμαι κυνηγός. Όχι τόσο συχνός , αλλά απο 10 χρονών ξεκίνησα με τον πατέρα μου .
    Ποτέ δεν μου άρεσε να βασανίζω και να σκοτώνω.
    Αλλά είμαι κυνηγός.
    Σαν κυνηγός αλλά και σαν πολλά άλλα που δομούν την παιδεία μου ξέρω να σέβομαι τη φύση και τη ζωή χωρίς να ξεχνώ ότι είμαι άνθρωπος.
    Ο κυνηγός ξέρει πολύ καλά το αντικείμενό του.
    Σκοπός του είναι να παραμείνει κυνηγός όσο ζεί και να μεταβιβάσει την τέχνη στα παιδιά του.
    Ο κυνηγός όταν βρεί ένα ζώο σε ανάγκη θα το περιθάλψει. Αυτή είναι η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ και απέχει πολύ απο την κατ`ιδεολογίαν οικολογία που πάει να υποσκελίσει τον άνθρωπο.
    Η οικονομία είναι ο νόμος του οίκου και οίκος είναι το σπίτι μας η αυλή μας η πόλη και η χώρα μας. Η οικονομία είναι θεϊκή ρήτρα σε αντίθεση με την οικολογία που είναι ανθρώπινη μεθοδολογία μελέτης του περιβάλλοντος, και τελευταία το επικρατούν ιδεοσόφισμα άρρωστων εγκεφάλων.
    Σε μιά κοινωνία πειθήνιων προβάτων όπως πάνε να μας κάνουν , καλό είναι να υπάρχουν και κυνηγοί που δεν χάνουν την επαφή με την φύση και την οικονομική πραγματικότητα.

Ο μπούφος λοιπόν , ή Βύας για τους πιό διαβασμένους, με επισκέπτεται τακτικά.
    Αυτή την εποχή ίσως έχει φωλιά και ίσως ψάχνει εύκολες πηγές σάρκας.
    Ο Βύας είναι απο τη φύση του κυνηγός.
    Είμαστε κυνηγοί και μείς οι άνθρωποι απο τη φύση μας αλλά διαθέτουμε και την φρόνηση.

Αυτή τη φρόνηση θα ήθελα να διαθέσεις και σύ φίλε Diamante de gould και σε καλώ να ανακαλέσεις όλες τις αηδίες που παρέθεσες προηγουμένως.
    Διάβαζε προσεκτικά και παίρνε θέση ακόμα προσεκτικότερα.
    Δεν με ξέρεις και δεν σε ξέρω και δεν αξίζει να λέγονται βαρύγδουπες εκφράσεις με ειρωνεία περι φοβερής εξουσίας και υπονοούμενα για φονολαγνεία με γενίκευση στα ζώα.

20. Diamante de gould

Γιατι τοτε δεν προσπαθησες να σκεφτεις αν υπαρχει καποιος τροπος να βοηθησεις τον μπουφο στην ευρεση τροφης του, οπως κανεις με τα υπολοιπα πουλια, παρα μονο σκεφτηκες να τον τιμωρησεις αυτον και τους νεοσσους που, οπως γνωριζεις, ισως να εχει αυτην την εποχη.Επισης οι βαρύγδουπες εκφράσεις ελεχθησαν οχι απο εμενα προς εσενα, αλλα απο το μερος σου προς αυτο του κακομοιρου του μπουφου. Ισως λοιπον να επρεπε εσυ να ανακαλεσεις. Τελος, λες πως δεν σου αρεσει να βασανιζεις και να σκοτωνεις και πως εχεις σωσει πολλα ζωα. Οταν δηλαδη ενα πουλι δεν το πετυχαινεις καλα, το περιθαλπτεις ή το αποτελειωνεις με τα χερια σου? Τα αγριογουρουνα(αν κυνηγας και απο αυτα) μετα την πρωτη τουφεκια αν δεν πεσουν ξερα τα περιθαλπτεις ή συνεχιζεις μεχρι τελικης πτωσεως? Αν δεν σαρεσει οπως λες να βασανιζεις και να σκοτωνεις, δεν εισαι υποχρεωμενος να εισαι κυνηγος με το ζορι λογο κληρονομιας. Γιατι ετσι γινεσαι ο ιδιος μερος μιας κοινωνιας προβατων οπως λες.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...