Ζεμπρακια και κλουβια

Συζήτηση με θέμα Ζεμπρακια και κλουβια, που ξεκίνησε από anastasios, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή, Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 11 Μαϊ 2008.

1. anastasios

anastasios PB New Member

Γεια σας παιδια τα ''ζεμπρακια''ζουν σε μεγαλο χρονικο διαστημα σε κλουβια η πρεπει να τα εχεις εξω απο το κλουβι τις πιο πολλες ωρες?

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πιστευω πως ενα ευρυχωρο κλουβι που τους επιτρεπει να πετανε μεσα σε αυτο ειναι το καλυτερο. ειναι και τοσοδουλικα αυτα... :D βεβαια αν κανεις το δωματιο ασφαλες για πουλια τοτε μπορεις να τα αφηνεις και ελευθερα υπο επιβλεψη παντα! ;)

3. anastasios

anastasios PB New Member

Φιλε Φοιβο σε ευρυχωρο κλουβι,ποσο επι ποσο?

4. Φοίβος

Εξαρταται παντα απο το ποσα πουλια θελεις να βαλεις μεσα! ;) μια κανονικη ζευγαρωστρα για καναρινια εινει αρκετα ευρυχωρη για ενα ζευγαρι ζεβρακια πιστευω. Αν εχεις πολλα πουλια το αφηνω στα παιδια που εχουν παραδεισια να σε κατατοπισουν ακριβως! Παντως να θυμασαι πως ισχυει οτι οσο μεγαλυτερο το κλουβι τοσο καλυτερα για οποιοδηποτε πουλι. Αναλογα με το χωρο και το ποσο που θελεις να διαθεσεις!

5. anastasios

anastasios PB New Member

Φιλε Ανεστη ειωαι και η καταγωγη μου απο το Βολο,σκεφτομαι για 1 μονο,ζει μονο του η θελει ζευγαρι οπως τα παπαγαλακια?

6. Φοίβος

Βολιωτης ακουω ε?

νομιζω πως καλυτερα να ειναι ζευγαρι. αυτα ετσι περνανε καλυτερα. εγω προσωπικα αν επαιρνα παραδεισια θα επαιρνα 2 μαζι! :D βεβαια την αναπαραγωγη θα την ελεγχεις εσυ οταν ερθει η ωρα δηλαδη δεν κανει να γενναει το θηλυκο ασταματητα. ;)

ενα μονο του σε ενα ευρυχωρο κλουβι για καναρινια θα εχει παρα πολυ χωρο για να πεταει λιγο.

7. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Θέλει πολύ χώρο γιατί παρά το μέγεθός του είναι πολύ δραστήριο πουλί. Αν δεν το βγάζεις καθόλου (που δεν είναι απαραίτητο) μια ευρύχωρη ζευγαρώστρα. Συνήθως τα κρατάμε σε ζευγάρια. Αν δεν θέλεις να αναπαραχθούν δεν τους βάζεις φωλιά. Εγώ τα έχω σε κλουβιά 70 εκ. αλλά αν έχεις παραπάνω χώρο είναι καλύτερα.

8. gpontikakos

gpontikakos PB New Member

Καλησπέρα Αναστάσιε!
    Εγώ το δικό μου ζευγάρι το έχω σε ζευγαρώστρα απο καναρίνια και είναι μια χαρά!
    Απλά καλό θα ήταν τις πατήθρες να μην τις έχεις κοντά στη μέση του κλουβιού, για να έχουν χώρο να πετούν απο την μία στην άλλη! Επίσυς αν μπορείς να βρείς πατήθρες διαφορετικού πάχους για να μην κλείνουν τα πόδια πάντα στο ίδιο σημείο, αλλά να είναι πιο ανοιχτά στις πιο χοντρές και πιο κλειστά στις πιο λεπτές. Ακόμα αν μορείς να τις βάλεις να έχουν κάπια κλίση, ώστε μία το βάρος να πέυτει στο ένα πόδι μία στο άλλο. Αυτό τους κάνει κατα κάποιο τρόπο γυμναστική.
    Αν δεν το γνωρίζεις τα ζεμπράκια και γενικά τα παραδείσια θέλουν κλουβί πιο μεγάλο σε μήκος παρά σε ύψος, γιατί το πέταγμα τους είναι τέτοιο.

9. annouk313

annouk313 PB New Member

Αναστασιε καλως ηρθες.Εαν αγορασεις τωρα παραδεισακια,γνωμη μου ειναι να παρεις ζευγαρακι γιατι ειναι κοινωνικα κ δραστηρια πουλακια.Κ λενε οτι μελαγχολουν μονα τους,κατι σαν τα Lovebirds.Ως προς το κλουβι,συμφωνω με τα παιδια,μια φορα θα αγορασεις κλουβι,παρε τους ενα ευρυχωρο,οσο γινεται,αναλογως κ τις συνθηκες του σπιτιου σου.εννος ευρυχωρια κτλ.

10. xrisida

xrisida PB New Member

σας παρακαλώ , μια φώτο για να καταλαβω ποιες ειναι οι προϋποθέσεις για ενα σωστό κλουβί για ζεμπρακια..διαθέτω μεγαλο χώρο - οπως ανέφερα και σε αλλο μου Post θα ειναι σχεδόν συνέχεια έξω-μου έχουν βγει τα μάτια σήμερα στο forum ψάχνοντας πληροφορίες για τα ζεμπρακια- και ναι εχω αρχίσει και ζαλίζομαι:eek:-

επισης αν κάποιος για συγκεκριμένο λόγο έχει αμφιβολίες για την ευζωία τούς σε μπαλκόνι σας παρακαλώ να μου το πειτε,αν μη τι αλλο δεν θέλω να τα παιδεύω..
    αν παρολ΄αυτά "συμφωνείται" για το έξω ποιες είναι οι προτάσεις σας για καλύτερη διαβίωση..το κλουβί θα τοποθετηθεί σε τοίχο όπου δεν θα το χτυπάει ο ήλιος.

ευχαριστω πολυ!

11. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Το κλουβί από μέγεθος ζευγαρώστρας μέχρι όσο μεγαλύτερο μπορείς. Σχετικά με το μπαλκόνι, αν και είναι ανθεκτικά ακόμη και στο κρύο πρέπει να προσέξεις να μην παγώνουν κυρίως κατά τη διάρκεια της νύχτας. Η γνώμη μου είναι να τα έχεις σε προστατευμένο χώρο (μέσα στο σπίτι) και όχι στο μπαλκόνι. Μην ξεχνάς ότι προέρχονται από την Αυστραλία και μάλιστα από περιβάλλον ερήμου.

12. gpontikakos

Κλουβί 75χ45χ45
    Ζευγαρώστρα 75χ45χ45
    Αυτά ενδεικτικά για το μέγεθος του κλουβιού!

Υ.Γ.1 Αν πάτε στο google και γράψετε "X inches in cm" θα σας κάνει μετατροπή απο ίντσες σε εκατοστά. Αντί για Χ βάζετε τον αριθμό που σας ενδιάφέρει!
    Υ.Γ.2 Ένα απίθανο κλουβί για όποιον έχει καναρίνι!

13. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

xrisida εχω κρατησει zebras στο μπαλκονι και με εξαιρεση το πολυ κρυο που τα εφερνα μεσα, το χειμωνα κοιμουνταν το βραδυ στην φωλια χωρις προβλημα. Για μεσα που λες και για να τα αφηνεις εξω απο το κλουβι, μπορεις να παρεις καποιες ιδεες απο το post σχετικο μου: Fotos απο εναλλακτικο τροπο φροντιδας zebra finch . Καλη τυχη

14. xrisida

xrisida PB New Member

καλημερα!

τα δικα μου ( τα εχω μολις μια εβδομαδα) δεν πλησιάζουν τη φωλιά,
    ελπίζω απλά να είναι περίοδος προσαρμογής:cool:

15. gpontikakos

Μην ανησυχεις, θα πάνε!
    Καλημέρα κιόλας. Εμένα στην αρχή δεν πήγαιναν, μετά κοιμόντουσαν απο πάνω και άρχισαν να την φτιάχνουν και μετα βρίκα αυγά μέσα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...