Ζεμπρακια εβγαλαν το πρωτο μωρο αλλα το πεταξαν κατω

Συζήτηση με θέμα Ζεμπρακια εβγαλαν το πρωτο μωρο αλλα το πεταξαν κατω, που ξεκίνησε από dani, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 8 Ιουν 2009.

1. dani

dani PB New Member

καλημερα! χθες το
    μεσημερι το ζευγαρι με τα ζεμπρακια μου μου εβγαλαν το πρωτο μωρο αλλα μου το πεταξαν κατω οπως την προηγουμενη φορα.ευτυχως ζουσε το καημενο και το ξανα εβαλα στην φωλια και εβγαλα απο το κλουβι τον αρσενικο.και μετα η θηλυκια πηγε και καθησε αλλα δεν ξερω αν θα το ταισει!μπορω να κανω για να το βοηθησω???αυγο κανει να βαλω???μηπως ο αρσενικος μου το πεταξε κατω???

2. kimi

kimi PB New Member

Tον αρσενικο τον εβγαλες απο το κλουβι;

3. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Μπορεί να φταίει και η φωλιά. Αν είναι πολύ ρηχή είναι πιθανό να το παρασύρουν κατά λάθος βγαίνοντας. Την πρώτη μέρα έτσι κι αλλιώς δεν ταΐζουν τα ζεμπράκια, από αύριο θα καταλάβεις αν το ταΐζουν.

4. dani

dani PB New Member

το μωρο πεθανε και ειδα πως δεν το ειχε ταισει...το απογευμα βγηκε και το δευτερο και τωρα τι μπορω να κανω για να μην μου ψοφησει και αυτο???

5. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Μόνο να φροντίσεις να υπάρχει αυγό ή αυγοτροφή στο κλουβί και να μην είναι πολύ ρηχή η φωλιά. Τα υπόλοιπα είναι στο χέρι της θηλυκιάς και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά εσύ. Αν το πετάει η ίδια έξω δεν θα το ταΐσει κιόλας. Αν πέφτει λόγω κακής κατασκευής της φωλιάς το πιο πιθανό είναι να στο μεγαλώσει μια χαρά.

6. giann

giann PB New Member

Καλό θα ήταν να μας πεις τη φωλιά τους έχεις,αν μπορεις βάλε και μια φώτο για να δουμε μήπως δεν είναι κατάλληλη και τα παρασύρουν έξω.
    Επίσης αυτό που πρέπει να κάνεις έιναι να έχεις σε σταθερό μέρος το κλουβί,όχι μετακινήσεις!Επίσης ησυχία,μην τα ενοχλείς συχνά!
    Εμένα παλιά μου έιχαν πετάξει έξω νεοσσούς επειδή μετακίνησα το κλουβί..

7. dani

dani PB New Member

ευτυχως ζει το δευτερο και πρεπει να το εχει ταισει...και σημερα βγηκε και το τριτο μωρακι.το εχω σε ενα μερος δεν το εχω μετακινησει καθολου...θα βαλω μια φωτο να την δειται την φωλια.

8. dani

dani PB New Member

εβαλα 2 φωτο,πιστευω να σας βοηθησουν...

http://img41.imageshack.us/my.php?image=000hak.jpg

http://img41.imageshack.us/my.php?image=001tfbbwi.jpg

9. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Με ανοιχτή φωλιά πιθανό να τρομάζουν και να στα πετάνε έξω. Την επόμενη φορά χρησιμοποιήσε κλειστή φωλιά (ή κλείσε εξωτερικά αυτή με χαρτόνι) για να μην ενοχλούνται τόσο.

10. dani

dani PB New Member

το μεσημερι ειδα οτι τα εχει ταισει...παντως ευχαριστω για τις συμβουλες!

11. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

ισψως φταει η φωλια εχω για τα ζεβρακια ειναι καλη η φωλια που ειναι καπως κληστη απο πανω... γιατι εχουν την ταση να βγαινουν αποτωμα απο τη φωλια ολα τα πουλια οταν τρομαξουν... αν ηταν αδυνατο το μικρο γι ατο μαλον το πηρε παραμαζωμα... μπορει και ο αρσενικος να το πεταξε καταλαθος.. και εμενα ο δικος μου το εχει κανει πολλες φορες αλλα καταλαθος εμπλεκε το ποδι του στην τρυχα και τα επαιρνε ολα παραμαζωμα... κ μετα τον εβγαλα...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...