Ζεμπράκι ξύνει την περιοχή της αμάρας και έχει κοκκινίσει

Συζήτηση με θέμα Ζεμπράκι ξύνει την περιοχή της αμάρας και έχει κοκκινίσει, που ξεκίνησε από artist, στο Forum 'Ασθένειες - Τραυματισμοί Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 17 Μαρ 2009.

1. artist

artist PB New Member

Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί νομίζω έχω πρόβλημα:(.Εδώ και 5-6 μέρες παρατήρησα πως η θυληκιά ξύνει αρκετά συχνά και επίμονα,την περιοχή όπου αποβάλει τα κόπρανα.Σε σημείο να το έχει ερεθίσει και να έχει κοκκινίσει.Πρόσεξα πως δυσκολεύεται να αφοδεύσει(κουνιέται στο κλαδάκι πάνω κάτω πολλές φορές)Τις δίνω σε καθημερινή βάση,από τη μέρα που το ανακάλυψα,να έχει μπάνιο στη διάθεσή της,Η διατροφή της αποτελείται σε καθημερινή βάση,από σπόρια,αυγοτροφή και κάθε 2 μέρες μηλαράκι.Αυγοτροφή κάθε μέρα γιατί έχει μικρά 14 μερών.Τι με συμβουλεύεται;:(

2. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έχει τύχει ερεθισμός της αμάρας χωρίς να υπάρχει διάροια. Εγώ θα έβαζα λίγο betadin διαλυμένο σε νερό για την περίπτωση μόλυνσης αλλά κάνε και ένα τηλέφωνο στην κτηνιατρική της Θεσσαλονίκης. Έστω τηλεφωνικά μπορεί μιλώντας με πτηνίατρο να έχει καμιά ιδέα από τι προκλήθηκε αυτό και κάποιο καλύτερο τρόπο αντιμετώπισης. Το τηλ 2310 994403

3. efi

efi PB New Member

Δεν ξερω αν εχει σχεση αλλη η παλια μου καρδερινα καποια στιγμη ειχε ματωσει ακριβως την ιδια περιοχη απο το ξυσιμο με το ραμφακι της...Η κτηνιατρος τοτε εβαλε Betadine και το πουλακι μου εγινε καλα...Ωστοσο παντα ειναι καλο να τα βλεπει γιατρος σε ολες τις περιπτωσεις κατα τη γνωμη μου...Περαστικουλια!

4. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Έφη απλά είναι αδύνατο να πάει κανάρα με μικρά στο γιατρό. Σε διαφορετική περίπτωση συμφωνώ ότι για κάτι που δεν είμαστε σίγουροι για το που οφείλεται είναι απαραίτητη η γνώμη του γιατρού.

5. efi

efi PB New Member

Κατσε Βασιλη γιατι μπερδευτηκα! Που το λεει οτι ειναι καναρα?! :) Αλλα ναι οκ επειδη εχει μωρα, οπως προειπα βαλε betadine και βλεπεις...

6. artist

artist PB New Member

Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον σαςΤο θυληκό είναι ζεμπράκι.Έβαλα με μια μπατονέτα χθες λίγο μπεταντίν,αλλά κατατρόμαξε η καημένη.Από χθες σήμερα το πρωί την είδα λίγο πιο ήρεμη.

7. jk21

jk21 PB Member Article Writer

οταν κανεις τις επαναληψεις με το μπετατιν αραιωσε το ή αν το ειχες αραιωσει αυξησε την αραιωση.ο βασιλης το ειχε επισημανει οτι θελει διαλυση:) αν αγχωνεσαι μην ξαναενοχληθει το πουλακι παρε απο πετσοπ antiseptine κανει παρομοια δουλεια.επισης εχω δοκιμασει με παρομοιες ιδιοτητες το pulvo spray απο τα φαρμακεια

8. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Λόγω κεκτημένης ταχύτητας έγραψα κανάρα . . Το αποτέλεσμα πάντως είναι το ίδιο. Το betadine οπωσδήποτε αραιωμένο γιατί αλλιώς μπορεί να ερεθίσει το δέρμα άσχημα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...