Ζαργάνα - μουγγρί... το τέρας!

Συζήτηση με θέμα Ζαργάνα - μουγγρί... το τέρας!, που ξεκίνησε από niktaoys, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 12 Ιουν 2007.

1. niktaoys

niktaoys PB New Member

Καλημέρα σε όλους! Επειδή είπα σε κάποιους φίλους/φίλες ότι θα πάω για ψάρεμα κι επειδή με ρωτάνε τί έβγαλα να τους μεταφέρω τα εξής αν και είναι άσχετο με το γενικό περιεχόμενο του φορουμ και ζητώ συγνώμη γι'αυτο:
    Πήγα Χαλκιδική και εξοργίστηκα με τους γνωστούς "επαγγελματίες" που ρίχνουν δίχτυα 200 μέτρα από την παραλία σε μήκος πολλών χιλιομέτρων, με κίνδυνο για όποιον κάνει βραδινό μπανάκι στα beach bar που υπάρχουν εκεί. Πέρα από αυτό (είμαι ειλικρινείς) τα πήρα για με ένα τέτοιο τείχος μπροστά σου δε περιμένεις να ψαρέψεις και τίποτα πλέον.
    Τελικά έμεινα έκπληκτος με την τύχη μου και φυσικά με αυτό που ήρθε και καρφώθηκε στο αγκίστρι μου την ώρα που απογοητευμένος μάζευα για την επιστροφή.

Συνολικό μήκος: 105cm (1 μέτρο και 5 πόντους), Συνολικό Βάρος: περίπου 2 κιλά.

Δείτε τις σχετικές φωτογραφίες του τέρατος!

Συνημμένα Αρχεία:

2. epo

epo PB New Member

φιλε niktaoys,καλημερα!

Η ψαρια σου σε δικαιωσε! Ειναι οντως ενα τερας!
    Ευχομαι παντα τετοια και επιτυχιες στη ζωη σου γενικοτερα! :)
    Α και καλοφαγωτος ο ξιφιας! Αληθεια πως θα τον μαγειρεψετε; :)

3. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Ζαργανα ειναι ! Καλοφαγωτα! και παντα τετοια!:D..:D...:D...
    (ξιφιας?????????)χαχαχα!:eek:

4. niktaoys

niktaoys PB New Member

Ευχαριστώ! Όντως ζαργάνα είναι! Την τεμάχισα κιόλας και μάλλον θα γίνει τηγανιτή με καλαμποκάλευρο! :p
    Πάντως έχει πολύ καλό κρέας!

5. epo

epo PB New Member

ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΙΜΟ!καλη ορεξη! :D

ΣΟΦΙΑ....:sorry ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΑ ΤΟ ΨΑΡΙ...
    ΕΣΥ ασχολεισαι με το ψαρεμα; Η απλα το γνωριζεις λογω προηγουμενων γαστρονομικων εμπειριων!

6. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Ασχολουμαι ..κατι λιγο..(καθετη κυριως)!:D..:D..:DΕτσι εμαθα να τα ξεχωριζω!Το αλλο διπλα στη ζαργανα ειναι νομιζω μουγκρι!ΕΕ?? niktaoys??σωστα??:cool:....(μαλλον θα πρεπει ανοιξουμε μια ενοτητα για ψαρια, ψαραδες ...και δολωματα!):eek:

7. niktaoys

niktaoys PB New Member

Πολύ σωστά Σοφία! ;)

8. epo

epo PB New Member

μια χαρα σας βρισκω!
    εγω αν κ διπλα στη θαλασσα δεν ασχολουμαι!:(

9. paoki72

paoki72 PB New Member

ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΕΠΕΙΔΗ Η ΑΛΙΕΥΣΗ ΕΓΙΝΕ ΣΤΑ ΝΕΡΑ ΤΗΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ ΑΠ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΜΕΖΕ ΜΕ ΤΟ ΟΥΖΟ.ΑΝΤΕ ΚΑΛΕΣ ΨΑΡΙΕΣ

10. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Αντε παλι με το φαγητο!Αμαν.......:eek:(παοκτζη!το μουγκρι ζητα! ειναι πεντανοστιμο!)χα χα χα !:D.

11. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μουγκρί ξεμουγκρί, αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι ένα «ορίστε» ακόμη δεν ακούσαμε. Μια με τις πίτσες (Paoki) μια με τα ψάρια (Niktaoys), άντε να πάω εγώ τώρα να φάω την κουτσομούρα μου…

Πέρα από την πλάκα τώρα... Νίκο

12. dimok

dimok PB New Member

Νικο το παπουτσι με τι δωλωμα το εβγαλες??????
    Εχει πολλα εκει??

χαχαχαχα
    πλακα κανω
    παντως μπραβο σου

Δημητρης

13. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Νικο συγχαρητηρια για την ψαρια σου! Αυτο ειναι που λενε: 40 καθιστος....και που να σηκωθω και ορθος!

καλοφαγωτα! και δεν θα σου ξαναπω...: για να δω τι ψαρια πιανεις???:D

14. andreasrodos

andreasrodos PB New Member

Φοβερή η ζαργανάκλα,μπράβο Νικόλα!
    Και που είσαι σειρά ! ΔΕΝ άλλαξες καθόλου!

15. muthos

muthos PB New Member

φιλε νικο σηγχαριτηρια πολυ καλη ψαρια! και σε ανοτερα

16. Gorgino

Gorgino PB New Member

Καλοφαγωτα, ! συγχαρητήρια! ;)Το copyright όμως πάνω στης photo με ξετρέλανε..:D!

17. integrator

integrator PB New Member

Νικόλα έλα η θράκα είναι έτοιμη ! :D

Να προσθέσω κανά δύο πράγματα :

1. Κάθε εμπόδιο για καλό
    2. Μας έκλεψες στο μέτρημα, 95cm δείχνει η μεζούρα ! Χα χα χα :cool14::44:
    3. Εντυπωσιάστικα με τις απύθμενες γνώσεις της Καπετάν Σοφίας της φαφούτας :13:
    4. Μήτσο όταν ετοιμάσεις τα ούζα φώναξε και εμάς ... δεν θα πούμε όχι ! :beach_relax:
    5. Δημήτρη ! Αυτό με το παπούτσι ήταν άπαιχτο ! :24:
    6. Gorgino ! Coryright ?? :24::24:
    7. Τζωρτζίνα πιπέρι! :33:
    8. Στους υπόλοιπους, την αγάπη μου
    Και τέλος, μπράβο Νικόλα! Συγχρητήρια ! Καλοφάγωτα ή Καλοχώνευτα

Μφχ

Γιάννης

18. Aleka

Aleka PB New Member

Μπράβο Νίκο! Συγχαρητήρια! Φαντάζομαι τη χαρά σου μόλις ξενερήσανε :)
    Ζήλεψα...Το Σαββατοκύριακο θα ρίξω τη βάρκα μέσα. Μπορεί τα αδέλφια τους να κατηφόρησαν στον Κορινθιακό:D Να είσαι καλά και να κάνεις πολύ συχνά τέτοιες ψαριές!

19. niktaoys

niktaoys PB New Member

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

1. Δημήτρη (ΠΑΟΚΙ) τα ουζάκια φίλε αργότερα το καλοκαιράκι στις παραλίες της Χαλκιδικής φίλε με τα νέα αλιεύματα. ;)

2. Σταύρο καθόλου άσχημη και η κουτσομούρα είναι από τα αγαπημένα μου. Κι αν σου έλεγα ότι γενικώς δε πολύτρώω ψάρια. Μ’ αρέσει να τα ψαρεύω όμως! :eek:

3. Ανδρέα σειρά δε ξέρω αν άλλαξα φίλε, αυτό το κρίνουν άλλοι όπως εσύ για παράδειγμα αλλά μάλλον καλό είναι αυτό. Έμαθα όμως και στα μέρη σας έχετε κάτι τέτοιες ψαρούκλες!

4. Gorgino ε όχι και να δούμε την ζαργάνα μας σε κανένα site για ψάρεμα και τα εύσημα να τα πάρει κανένας άσχετος… Έχει γίνει φιλαράκι!

5. Δημήτρη το παπούτσι το έβγαλα με δόλωμα μυρωδάτη κάλτσα! :D

6. Αλέκα πάνω από μισή ώρα το πάλευα για να ξενερήσει! Άστα να πάνε κανονική μάχη. Μέχρι και κερκίδα μαζεύτηκε από την παραλία. Κορινθιακό τώρα τελευταία όποτε κατεβαίνω ψαρεύω στο Πόρτο Γερμενό με βάρκα ενός φίλου! :)

7. Gorgina μη φανταστείς ότι είμαι κανένας δεινός ψαράς, μάλλον εξαιρετικά κωλόφαρδος είμαι, όποτε μπορώ να ξεκλέψω χρόνο για να ρίξω καμιά πετονιά! :D

8. Intergator καλό φίλε μου αλλά το μέτρημα έγινε με το ψάρι ίσια κι όχι όπως φαίνεται διπλωμένο στο ταψάκι! :p 95 ήταν το μουγκρί!

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και τα πειράγματα! :D Πληροφοριακά το ψάρι ήταν υπέροχο σε γεύση!

20. Katerina

Katerina PB Member

Τζωρτζίνο,δωσε καμιά συνταγή για τη ζαργάνα και το μουγκρί...!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...