Ζακό παρέα με άλλο είδος

Συζήτηση με θέμα Ζακό παρέα με άλλο είδος, που ξεκίνησε από marianna2384, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 13 Οκτ 2008.

1. marianna2384

marianna2384 PB New Member

Κάποια στιγμή θα ήθελα να αποκτήσω ενα παπαγάλο ακόμη αλλά απο μωράκι. Είναι καλή ιδέα πιστεύετε η συμβίωση 2 διαφορετικών ειδών? σκεφτομαι κάτι μικρότερο απο ζακο. Μετά το άρθρο της Μύριαμ σιγουρα ειναι μια επιλογή ενας caique η ενας mini macaw...κ απο την άλλη σκέφτομαι πάλι για ζακο...Υπάρχει κάποιος κανόνας έστω γενικώς για την συμβίωση 2 διαφορετικών ειδών? Είναι καλή ιδέα η να το ξεχάσω καλύτερα???

2. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Εμένα ο δικός μου Ζακό που είναι ήμερος, πήγαινε στο κλουβί της ροζέλας μου, με άγριες διαθέσεις θα έλεγα... Και απο τότε τη ροζέλα την έχω απομονώσει σε άλλο χώρο στο σπίτι...

3. marianna2384

κ εγω κάπως έτσι μάλλον το βλέπω το σκηνικό... αλλά επειδή θέλω πολύ να πάρω ενα απο μωρο είπα να ρωτήσω.

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μαριαννα εχω διαβασει πως ειναι καλυτερα τα 2 πουλια να προερχονται απο την ιδια ηπειρο δηλαδη να υπηρχε η πιθανοτητα να συναντηθυουν στη φυση ωστε να μην ειναι τελειως διαφορετικες οι συνηθειες τους. Βεβαια και αυτο ακομη δεν εγγυαται οτι θα δεσουν απολυτα, μπορει να προερχονται απο την ιδια περιοχη γεωγραφικα και παλι να μην τα πηγαινουν καλα, αλλα η αρμονικη συμβιωση πιστευω πως ειναι κατι που θα καθιερωσεις εσυ ως "αρχηγος" τους.

Ο καθενας να εχει το δικο του χωρο και δωσε τους χρονο υπο την εποπτεια σου παντα να μαθουνε ο ενας τον αλλο. Συνηθως μετα απο εναν καυγα θα παρει ο καθενας τη θεση του και το χωρο του, αν προκειται για δυο ιδια πουλια με ισες δυνατοτητες, αυτο ομως μπορει να γινει πολυ επικινδυνο εαν το ενα ειναι σωματικα πολυ μικροτερο.

5. marianna2384

Οπότε καλύτερα να ξεχάσω την απόκτηση ενός διαφορετικού και μικρότερο σε μέγεθος πουλιου? μου κάνει εντύπωση πως σε πολλά πετ βλέπω σε ιδια κλουβια η σε σταντ διαφορετικά ειδη παπαγαλων μαζι όμως.

6. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Στα pets δυστυχώς βλέπουμε πολλά ...τα έχουν σαν εμπόρευμα στοιβαγμένα στα ράφια...

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εαν τα πουλια ειναι μικρα σε ηλικια και σε "δημοσιο" χωρο και εννοω οχι δικο τους καθιερωμενο χωρο τοτε δε θα διεκδικησουν το χωρο που βρισκονται απο το αλλο πουλι συνηθως διοτι δε μαθανε ποτε οτι τους ανηκει.

Αφου θα τα προσεχεις σαν τα ματια σου να μη γινει τιποτα, και ειμαι σιγουρος :D, γιατι δεν παιρνεις οποιο σου αρεσει πραγματικα? :)

8. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Συνφωνώ και εγω με τον Ανέστη σε όσα λέει. Μόνο να θυμάσαι ότι οι ζακό είναι πολύ ζηλιάρηδες. Να προσπαθείς μπροστά του να μην κανακεύεις το μωρό και να μην τον κάνεις ποτέ να αισθανθεί ότι τώρα που ήρθε ένα μωρό παπαγάλος στο σπίτι με βάλανε σε δεύτερη μοίρα. Αν και είμαι σίγουρη ότι δε θα κάνεις κάτι τέτοιο γιατί έχεις δείξει πόσο τον αγαπάς :)

9. Wind-sa

Wind-sa PB Member

An kathe pouli tha exei arketi frontida kai xoro, an tha asxolise kai me ta dyo poulia poli ora tote den tha iparxei provlima...Apla theloun sinexia parakolouthisi, prepei na sinithizoun enas ton allon. An ta afisis xoriz prosoxi opoio papagalo kai na pareis - tha tsakonontai ...

Συνημμένα Αρχεία:

10. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

πωλινα αμα δεν εβαζες αμαζονες θα εσκαγες! η αληθεια ειναι οτι γκριζους τους εχω δει πολλες φορες παρεα με αμαζονες σε καταστηματα.

11. Wind-sa

Wind-sa PB Member

xa-xa-xa :D Nai Dimitri!

12. marianna2384

Οκ, σας ευχαριστώ όλους πολύ. Θα πάρω όποιο μου αρέσει οπότε! αλλά οχι άμεσα. Μέσα σε ενα χρόνο πιστεύω να μπορέσω, αφού πρώτα γίνει τελείως καλό παιδάκι ο Γιωργάκης...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...