Εχω σκάσει με το κοκατίλ μου

Συζήτηση με θέμα Εχω σκάσει με το κοκατίλ μου, που ξεκίνησε από teo2, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 23 Σεπ 2009.

1. teo2

teo2 PB New Member

Σήμερα πήγα σε ένα μαγαζί και αγόρασα ένα κοκατίλ αξημερωμένο δλδ ήταν σε σταντ και οχι σε κλουβι και ο πετσοπας μου είπε ότι είναι ήμερο όταν το επιασε για να το βαλει στο κουτάλι δν φάνηκε να φοβήθηκε δλδ καθόταν πάνω στο χέρι του χαλαρά μόνο όταν πήγε να το βαλει στο κουτάκι ψιλοαντέδρασε και όταν το πήγα σπίτι και το έβαλα στο κλουβί εντελώς αλλο πουλί φοβόταν και φτεράκαγε μετά απο τέσσερεις ώρες όταν πηγαίνω να του δόσω κάτι να φάει η να το χαιδέψω φυσάει και κάνει γύρω γύρω στο κλουβί του... τι να φτέει:(:)(:)((;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Θεοδόση να σου ζήσει το κοκατιλάκι, δεν έχω εξημερώσει κάποιο αλλά μου φαίνεται φυσικό να έχει αναστατωθεί απ την αλλαγή περιβάλλοντος. ασ το σήμερα να ημερήσει και το πας σιγά σιγά. μην αγχώνεσαι

3. Mpikis

Mpikis PB New Member

Φταιει οτι αλλαξε περιβάλον!μην ανησυχεις!θα συνηθήσει!εχει δαχτυλιδί?αν ναι τι γραφει?βγαλε φωτο να το δουμε και να δουμε και τον χώρο που τον έχεις..εχει κομμένα φτερα?

4. teo2

teo2 PB New Member

Έχει κομένα φτερά δαχτυλίδι δν έχει είναι σε αρκετά μεγάλο κλουβί μέχρι ώρας έχει μόνο ένα παιχνιδάκι αλλα σκοπεύω να του πάρω κ άλλα (φωτό βγάζω τώρα)

5. teo2

teo2 PB New Member

Να και οι φωτό

Συνημμένα Αρχεία:

6. vag990

vag990 PB New Member

Δώστου χρόνο. Μην προσπαθείς να το χαϊδέψεις ακόμα.

7. Mpikis

Mpikis PB New Member

ωραιο κλουβακι και ωραιο κοκατιλακι!δε ξερω κατα πόσο εχεισ σωστα τις πατιθρες...μην το βγαζεις εξω απο τωρα..περιμενε να συνηθ΄σηει τον νεο του χωρο και μετα..υπαρχει κινδυνο αμα πεταξει αν στρεσσαρηστει ακόμα περισσότερο και να κουτουλησει πουθενα!

8. teo2

teo2 PB New Member

Ευχαριστώ πολύ... Βασικα άνοιξα την πόρτα για να το βγάλο φωτό και κάθησε πάνω όταν το χαιδεψα με αφησε για δυο φορες και μετα ανοιξε το στόμα του σαν να λέει κόψε τώρα όχι πολά πολά έχω νεύρα.. (τώρα το έβαλα για ύπνο

9. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Είναι νωρίς ακόμα.Άστο ήσυχο τις πρώτες μέρες να συνηθίσει το χώρο σου τους θορύβους του σπιτιού σου και όλα θα πάνε καλά.Στο φόρουμ θα βρεις πολλά για τον φιλαράκο σου για να έχει μια καλή ζωή μαζί σου.Πολλά μάλη θα σε βοηθήσουν που έχουν κοκατιλ.Να σου ζήσει.

10. manos74

manos74 PB New Member

και γυναικα να ηταν ρε θεωδοση δεν θα καθονταν με την πρωτη να την χαιδεψεις κανε υπομονη το πουλι φενεται οτι ειναι τρομαγμενο καλιτερα να αρχισεις απο την αρχη δοκιμασε προτα να τον ταισεις για να σε συνιθισει και μετα τα υπολιπα

11. Mpikis

Mpikis PB New Member

Φιλε μανο θα σε παρακαλουσα να μιλας για τον εαυτο σου...Δεν ειχα ποτε προβλημα στο να μου κατσει γυναικα να την χαιδεψω απο την πρωτη μερα...χαχαχα!οποτε ας μη δινουμε λανθασμενες πληροφοριες στα μέλη!Πλακα σου κανω φιλε εχεις απολυτο δικιο!

12. Γιώργος -

Γιώργος - PB New Member

Απο ότι βλέπω το κλουβί το έχεις στο πάτωμα.Απο οσο γνωρίζω πρέπει να το βάλεις σε ένα ύψος για να νίωθει ασφάλεια το πουλί ασφάλεια..

13. mariah

mariah PB Member

Να χαιρεσαι το κοκατιλακι σου.Ειναι πολυ γλυκο.Ειναι απο την αλλαγη του περιβαλλοντος πιστευω.Σιγα σιγα θα συνηθισει.Θελει το χρονο του και αυτο.Μια φιλικη συμβουλη,αντι για εφημεριδα που ειναι τοξικη θα μπορουσες να βαλεις χαρτι Α4 ή χαρτι κουζινας και αμμο πουλιων αν θελεις απο πανω.

14. manos74

manos74 PB New Member

φιλε μου νομιζα οτι σοβαρολογεις και ημουν ετοιμος να σε ρωτισω πος τα καταφερνεις για να το κανω και εγω πλακα κανω και εγω παντρεμενος με τρια παιδια ειμαι.

15. teo2

teo2 PB New Member

Δεν είναι αφημερίδα είναι χαρτί από περιοδικό δν ξέρω είναι και αυτό τοξικό??

16. Mpikis

Mpikis PB New Member

Τοξική εινια το μελανι που χρησιμοποιούν και οχι το χαρτι σαν χαρτι...οποτε καλυτερα κουζινοχαρο ή Α4!

17. teo2

teo2 PB New Member

Ευχαριστώ θα του το αλάξω

18. teo2

teo2 PB New Member

Μόλις έφαγε λιοσπορο από το χέρι μου (τους χρησιμοποιώ μόνο στην εκπαίδευση)

19. georgio13

georgio13 PB New Member

μπραβο σου. κι εγω πηρα ενα κοκατιλ πριν μια εβδομαδα και μου εχει κανει την ζωη κολαση. αλλα σημερα το εξημερωσα λιγο. πιρα ενα καλαμακι το εκοψα καθετα στην μυτη του και εκει εβαλα ενα δημητριακο. το εβαλα στο κλουβι και προσπαθησα να το ταϊσω. το εκανα κανα 2-3 φορεσ και μεα προσπαθησα με το χερι. και εδωσε. το δικο σου τι ειναι? αρσενικο ή θυλικο? τα θυλικα μαθαινουν πιο γρηγορα.

20. δάγκας

δάγκας PB New Member

αυτος στο πετ σοπ το βρήκε ελεύθερο; μιάζει πολυ με το παλιό μου κοκατίλ. να σου ζήσει

Μοιραστείτε

Φόρτωση...