Εχω ένα αφρικάνικο αηδονοκάναρο

Συζήτηση με θέμα Εχω ένα αφρικάνικο αηδονοκάναρο, που ξεκίνησε από ippo, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 12 Δεκ 2008.

1. ippo

ippo PB New Member

Γειά σας κι από μένα . Εχω ένα αφρικάνικο αηδονοκάναρο ( έτσι μου είπαν τουλάχιστον όταν το αγόρασα ) , φοβερή φωνή ! Μου είπαν ότι δεν μπορεί να ζευγαρώσει ( λόγο μείξης ) , αληθεύει;

Συνημμένα Αρχεία:

• bird1.jpg
      bird1.jpg
      File size:
      53,5 KB
      Προβολές:
      430
    • bird2.jpg
      bird2.jpg
      File size:
      51,6 KB
      Προβολές:
      361
    • 010qy2.jpg
      010qy2.jpg
      File size:
      53,8 KB
      Προβολές:
      419
    • 011mv6.jpg
      011mv6.jpg
      File size:
      46,4 KB
      Προβολές:
      360
  2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Aν θελεις βαλε μια φωτογραφια απο το πουλι που εχεις... :) Τα υβριδια συνηθως ειναι στειρα εκτος απο καποιες εξαιρεσεις.

3. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Αηδονοκαναρο δεν μπορει να προκυψει γιατι τα τα δυο πουλια(αηδονι-καναρινι) ανηκουν σε τελειως διαφορετικες οικογενειες. Για το αφρικανικο ουδεν σχολιο...Ειναι καναρινι ή καποια διασταυρωση με καναρινι που θα σου πουνε με βεβαιοτητα τα παιδια στο φορουμ που ασχολουνται.

Σε ποιο μαγαζι σου ειπανε την μεγαλητερη χοντραδα που εχει ακουστει ποτε σε πετ να εχουμε το νου μας???

4. Μάλλον...ελληνικό φλωροκάναρο, είναι.:)
    Με μία μικρή πιθανότητα, καρποντακοκάναρου
    (δεν φαίνεται καλά η μύτη).
    Ελπίζω να μην σου πουλήσανε "τον κούκο γι' αηδόνι"...

5. jay

jay PB New Member

Καλα ρε παιδια τι λενε αυτοι οι ανθρωποι για να πουλησουν τα πουλια; Δεν εχουν ιερο και οσιο;

6. ippo

ippo PB New Member

Μου πείραν μια 100στάρα ( ας όψεται ο γιος μου που μόλις τον είδε τρελάθηκε ) . Αλλά για να πω και του στραβού το δίκιο από κελάηδημα είναι τρέλα , ειδικά το μεσημεράκι κατά τις 12 - 1 . Θα τον ηχογραφήσω αν μπορέσω και θα το ποστάρω !

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πολλές φορές θέλοντας οι μαγαζάτορες να τονίσουν την μελωδικότητα και την γλυκύτητα του κελαηδήματος των πουλιών, χρησιμοποιούν την λέξη αηδονόφωνο. Αυτό φυσικά δεν σημαινει οτι πρόκειται για διασταύρωση καναρινιού με αηδόνι

8. lancashire

lancashire PB New Member

Νομιζω τοτε οτι εκανες καλη αγορα καθως εδω βλεπω να κτυπανε 120αρια και ανω τα καρδερινοκαναρα

ΜΦΧ
    Πανος

9. ippo

ippo PB New Member

Ναι βλέπω κάτι τιμές τελευταία που τρελαίνομαι ! Είχα 5 χρόνια ένα Μωσαΐκ καναρίνι ( θύμα αρπακτικού ) , πήγα να πάρω ένα άλλο και έπαθα !

10. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Μηπως ειναι Timbrados?γιατι αυτα και καναρινια φωνης ειναι και ισως εκει οφειλεται το κελαιδημα του...Εμενα παντως για κατι τετοιο μου φαινεται συμφωνα με φωτογραφιες που ειδα στο google!

11. prokroustis

prokroustis PB New Member

τα timbrados μονο απο τιην φωνη τα ξεχωριζεις κ οχι απο την εμφανιση

12. prokroustis

prokroustis PB New Member

εμενα για φλωροκαναρο μου κανει

13. 8520

8520 PB New Member

αν είναι υβρίδιο μάλλον είναι φλωροκαναρο, αλλά παίζει να είναι και πρασινο καναρίνι.

14. Isidoros

Isidoros PB New Member

Εμένα ρε παιδιά μου φαίνεται για καρδερινοκάναρο.Αηδονοκάναρο αποκλείεται να είναι γιατί δεν γίνεται να υπάρχει.Το ένα είναι σποροφάγο και το άλλο εντομοφάγο.

15. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Ναι αλλα αμα ειναι καρδερινοκαναρο που ειναι η μασκα?Που ειναι το μακρυ ραμφος?ισα ισα αυτο εχει κοντο ραμφος!:confused:

16. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Εμενα παλι σαν σκετο καναρινι μου κανει...ουτε φλωρο- ..ουτε τιποτα αλλο.
    Ανεβασε ενα βιντεακι αν ειναι ευκολο με το πουλι.

17. tolisarta13

tolisarta13 PB New Member

Κατα 99% ειναι καναρινάκι...

18. thanasis

thanasis PB New Member

Από το ίδιο μαγαζί που το πήρες ρώτησες και τιμή από μωζαικ και όταν την άκουσες σου φάνηκε εξωφρενική?
    Δηλαδή πόσο σου είπανε?

19. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Εμενα για καναρινι μου φαινεται.Αηδονοκαναρο δε ειναι ουτε 1 στο 100000000000000000000000000000000000000000000 μηριο.Δε υπαρχει τετοια διασταυρωση.Αν αυτο που βλεπω ειναι αηδονοκαναρο τοτε εγω ειμαι πελαργοκοκορας.Αυτο που βλεπω ειναι καναρινι απλα ο μαγαζατορας στο πουλησε με την κλασσικη ατακα...χτυπημενο με φωνες, αηδονοφωνο.
    Αν ηταν καρμποντοκαναρο αν δε κανω λαθος θα υπηρξε το κοκκινο χρωμα στο στηθος.
    Τα καρδενοκαναρα εχουν συνηθως μασκα
    Τα φλωροκαναρα ειναι πρασινου χρωματος μεν ομως περνουν χρωμα στο στηθος απο την καναρα δε
    Φιλε μου αν ειναι οντως καποιο υβριδιο τοτε εκανες αγορα πρωτη αν κρινω απο τις τιμες που υπαρχουν στα υβριδια στα πετ
    Αν ομως ειναι καναρινι κερδισε λαχειο ο πετσοπας.Ελπιζω να την πατησε το πετ
    ΑΑΑ! αν δε φοραει δακτυλιδι το στειρος μου λεει:
    Παλιος καναρος εγγυημενος ασφερος.Οσο σκληρα και αν φαινονται τα λογια μου σου ευχομαι φιλε να μην εχω δικιο!

20. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Παιδια χωρις να θελω να θιξω καταστασεις πιστευω πως ειναι ενα (αρκετα σκουρο)καναρινι...νμιζω πως δεν προκειται για καμια διασταυρωση καλο θα ηταν ippo να βγαλεις μια πιο καθαρη φωτο...Παντως το σκουρο δασταυρουμενο χρωμα μπορει ευκολα να προκυψει μεσω των μεταλλαξεων που υφιστανται τα γονιδια ενος πουλιου,και πιστευω εδω να συμφωνουν και οι φιλοι μου οι καναριναδες..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...