Εχει το budgie μου scaly face;

Συζήτηση με θέμα Εχει το budgie μου scaly face;, που ξεκίνησε από evans, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 19 Απρ 2015.

1. evans

evans PB Member

Γεια σας .Παραθετω μια φωτογραφια διοτι χρειαζομαι τη βοηθεια σας να διακρινω αν το θηλυκο παπαγαλακι μου εχει "πυρωσει" ή ειναι αρρωστο.
    rsz_20150419_192646[1].jpg

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν νομίζω ότι είναι ακάρεα, τα θηλυκά όταν είναι έτοιμα για αναπαραγωγή μπορεί να κάνουν λακκουβίτσες στον χαλινό τους. Τα πόδια είναι καθαρά;

3. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Βαλε και φωτογραφια απο τις κουτσουλιες της.... Εμενα παντως μια χαρα μου φαινεται... Εχει αλλαξει η συμπεριφορα της; Ειναι ζωηρη;; (το δικο μου μπατζακι ειναι πυρωμενο θηλυκο και μοιαζουν τα χαλινα..)

4. evans

evans PB Member

Ναι τα ποδια ειναι καθαρα.
    Η συμπεριφορα της ειναι η ιδια .Ζωηρη ειναι πιο πολυ οταν βγει εξω στο μπαλκονι .

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εντάξει, κατά την γνώμη μου δεν έχει κάτι για να ανησυχείς :)

6. evans

evans PB Member

Ειχα προβληματιστει με το χαλινο της διότι απο το περσινό ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ηταν ετσι.Μαλλον επειδή το αρσενικο τη εδινε πολλα φιλάκια και αλλα τέτοια. Της έκανα θεραπεία απο Οκτώβριο μεχρι Φεβρουάριο διοτι είχε κανει εμετό οποτε υπέθεσα οτι ηταν ακαρεα. Η φωτο πιο πανω ειναι χθεσινή και σκέφτηκα οτι δεν γίνεται να ειναι παλι άρρωστη

Μοιραστείτε

Φόρτωση...