Εχει κατι το αρσενικο μπατζι μου;

Συζήτηση με θέμα Εχει κατι το αρσενικο μπατζι μου;, που ξεκίνησε από ΑΕΤΟΣ, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 26 Σεπ 2009.

1. ΑΕΤΟΣ

ΑΕΤΟΣ PB New Member

Αν ξερει καποιος κατι ας μου πει ... ευχαριστω .

Συνημμένα Αρχεία:

2. anatoly

anatoly PB Member

αν κ με προβληματιζουν λιγο οι ριγες που εχει στο μετωπο κ υποδηλωνουν οτι ειναι ακομη νεαρο, ο χαλινος δειχνει οτι ειναι θηλυκο που μπαινει σε φαση αναπαραγωγης

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τι συμπτώματα παρουσιάζει; Τι είναι αυτό που σε ανησυχεί;

4. ΑΕΤΟΣ

ΑΕΤΟΣ PB New Member

ο χαλινος του με προβληματιζει ... δηλαδη ειναι θηλυκο ???

5. anatoly

anatoly PB Member

ποσο καιρο το εχεις; ξερεις την ηλικια του;

6. ΑΕΤΟΣ

ΑΕΤΟΣ PB New Member

Δεν τα εχω πολυ καιρο ... εδω και τρεις εβδομαδες περιπου . Μου ειπαν οτι ειναι 4- 5 μηνων

7. anatoly

anatoly PB Member

νομιζω οτι το πουλακι αρχιζει να δειχνει το φυλο του, αν κ νεαρο ακομη, πιστευω ειναι θηλυκο

8. ΑΕΤΟΣ

ΑΕΤΟΣ PB New Member

οταν το πειρα ο χαλινος του ηταν γαλαζιος χωρις κανενα αλλο χρωμα ή στιγμα ηταν καθαρος .

9. ΑΕΤΟΣ

ΑΕΤΟΣ PB New Member

Αυτο ειναι το αλλο μελος της παρεας που απο οτι φαινεται πρεπει να ειναι θηλυκο ...

Συνημμένα Αρχεία:

10. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αγγελε δεν νομίζω οτι το πουλάκι σου εχει κατι για το οποίο πρέπει να ανησυχείς.

Ενδιαφερεσαι να κανεις αναπαραγωγή?? Αν ναι, καλο θα ήταν να μην βιαστεις, αφου ουτως ή άλλως πρόκειται για νεαρά πουλιά και κατά συνεπεια θα πρέπει να περιμένεις την Ανοιξη για αναπαραγωγή αν τελικα έιναι ζευγάρι. Αν παλι άποδειχτεί οτι πρόκειται για δυο πουλιά του ιδίου φυλου εχεις δύο επιλογές: ή απλά τα παρατηρείς και μαθαινεις απο τις αντιδράσεις τους πραγματα για τον χαρακτήρα τους και την προσωπικότητά τους, ή αγοραζεις αργοτερα άλλα δυο του αντιθετου φύλου και με την καταλληλη προετοιμασία αρχίζεις προσπάθειες για αναπαραγωγή.

Να ξερεις οτι εχοντας πουλιά στο σπίτι δεν είναι παντα αποτερος σκοπός μονο η αναπαραγωγή , αλλα απλά η χαρα και η ψυχικη ηρεμία που σου προσφέρουν παρατηρώντας τα να παιζουν και να δρούν στον χώρο τους. Αν εισαι και αρχαριος στα πουλιά, θα σου κανει καλο ενα διαστημα να τα παρατηρείς πριν προχωρήσεις στο επόμενο βήμα. Παρατηρώντας και καταγράφοντας την συμπεριφορά των πουλιών μας

11. mamalos

mamalos PB New Member

το μπλε ειναι σιγουρα θηλυκο,το κιτρινο μαλλον νεαρο αρσενικο,ειναι πιο νεο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...