Εφυγε το ενα περιστερι

Συζήτηση με θέμα Εφυγε το ενα περιστερι, που ξεκίνησε από mitsaras25, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 27 Μαϊ 2014.

1. mitsaras25

mitsaras25 PB New Member

καλησπέρα παιδιά.... έχω ένα μηνα που πήρα "περιστερια"....και χθες πρώτη φορα ήθελα να τα ρίξω εκτος που δεν πέταξα. μια θηλύκια η οποια είχε και αυγά έφυγε....παίζει να ξανά γυρίσει και αν όχι τι γίνεται με τα αυγά???

2. adreas

adreas PB New Member

Πρώτα μεγαλώνουν τα μικρά και μετά κάνουν ότι έκανες εσύ ναι παίζει να γυρίσει αν είχε βάλει τα σημάδια της αν όχι κινδυνεύεις να χαλάσουν τα αυγά σε πολλές περιπτώσεις τα πυρώνει ο αρσενικός μέχρι το σκοτάδι.

3. lazaros

lazaros PB New Member

Τι εννοείς ''περιστέρια''?
    Τι ράτσα είναι?

4. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Η θεια μου είχε περιστέρια.. Την μέρα πετούσαν οπου ήθελαν και την νύχτα επέστρεφαν.

5. mitsaras25

mitsaras25 PB New Member

Βουτες...και σήμερα έγινε το ίδιο πάλι έφυγαν αλλά δύο και το ένα είχε και μωρά....γιατί γίνεται αυτό;;

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μήπως αυτός που σου τα πούλησε είναι κάπου εκεί κοντά σου;

7. mitsaras25

mitsaras25 PB New Member

Όχι είναι αρκετά χιλιόμετρα μακριά....πφφφφφφφΤι μπορεί να φταίει;;; Τάχα τα πήρα για καλές βουτες
    Αυτά στη φωτο είναι τα μωρά....θα τα καταφέρει το αρσενικό να τα μεγαλώσει;;

8. lazaros

lazaros PB New Member

Μπορεί ο προηγούμενος που τα είχε να μένει κάπου εκεί κοντά και έφυγαν να πάνε στο παλιό τους κουμάσι.
    Δεν ξέρω που τα έχεις τα περιστέρια.(χώμα ή ταράτσα)
    Αν ο προηγούμενος τα είχε σε ταράτσα και εσύ τα έβαλες σε χώμα (ή το αντίθετο) τα πουλιά σπάνια συνηθίζουν και είναι συνέχεια στο ''φεύγω δεν φεύγω''.
    Αν τα πουλιά έχουν συνηθίσει το κουμάσι τους να είναι σε άπλετο χώρο, δηλαδή να μην υπάρχουν άλλα κτήρια γύρω-γύρω και τώρα εσύ τα έβαλες ανάμεσα σε κτήρια,το παραμικρό να κουνηθεί(ένας άνθρωπος σε ένα μπαλκόνι,ένα ρούχο σε μια απλώστρα), τρομάζουν σηκώνονται και δεν πέφτουν.
    Αν ο προηγούμενος όταν τα ''έδιωχνε'' για να πετάξουν χρησιμοποιούσε μια μαύρη σακούλα και πας εσύ που δεν σε ξέρουν και καλά με μαύρα ρούχα τα περιστέρια θα στρεσαριστούν.
    Υπάρχουν πολλοί λόγοι πιθανοί όσο και απίθανοι που μπορεί να φύγουν τα περιστέρια.

9. mitsaras25

mitsaras25 PB New Member

Ευχαριστώ για όλα κατι τελευταίο.....τα πουλιά που έχω μέσα στο κουμασι είναι 7 ημερών που βγηκαν το θηλυκό εφυγε είναι μόνο το αρσενικό.....θα τα μεγαλώσει εκείνο Ι να τα ταΐσω εγώ;;;

10. lazaros

lazaros PB New Member

Μήτσο λες ότι στα έδωσαν για καλά περιστέρια.
    Πρέπει να είναι.
    Ότι φεύγουν και μετά από 1 μήνα με μικρά και ψάχνουν την παλιά τους φωλιά από την μια πλευρά είναι καλό(έχουν ''μυαλό''),από την άλλη είναι κακό γιατί τα χάνεις εσύ.

Ο αρσενικός μπορεί να τα μεγαλώσει μόνος του.
    Υπάρχει μια περίπτωση να τα παρατήσει,αν βρει γρήγορα ελεύθερη περιστέρα και ζευγαρώσει.
    Όταν μεγαλώσουν λίγο (γιατί προς το παρόν είναι πολύ μικρά) μπορείς να τα ταίσεις και εσύ.

11. mitsaras25

mitsaras25 PB New Member

Κοίτα εγώ άλλη περιστερα δεν έχω για να ζευγαρωσει μέσα σε τρις μέρες μου έφυγαν 3 περιστέρια και στο κουμασι μου έχουν μείνει μόνο τρία αρσενικά και τα πουλάκια....δλδ εγώ δεν μπορώ να τα ταΐσω δλδ;;;

12. lazaros

lazaros PB New Member

Σου είπα να περάσουν μερικές μέρες για να ''πιάνονται'' στα χέρια επειδή είναι ακόμα ''ευαίσθητα'' στης διάφορες κινήσεις που θα κάνεις για να τα ταίσεις.
    Αν είχαν φύγει και οι δύο γονείς,αναγκαστικά θα τα τάιζες από την πρώτη στιγμή.

Για φαγητό πάρε Κ5, διάλυσε το με χλιαρό νερό μέχρι να γίνει χυλός.
    Βάλτο σε σύριγγα(ζήτα από το φαρμακείο κάποιες μεγάλες ειδικές που είναι για τάισμα αρρώστων) ή κλύσμα και τάισε τα.

Υ.Γ. Όταν έχεις πιτσούνια (με τους γονείς κανονικά ή και χωρίς ) να τα ταίζεις Κ5.
    Έχει ανεβασμένη πρωτείνη και τα πιτσούνια μεγαλώνουν πιο γρήγορα,έχουν πιο ωραίο φτέρωμα,δεν έχεις θανάτους από κοκκιδίωση.

13. mitsaras25

mitsaras25 PB New Member

Παιδία ευχαριστώ παρά πολύ για ότι νεότερο έχω θα σας πω ευχαριστώ και πάλι...( αυτό το κ5 από που το αγοράζω;;;)

14. lazaros

lazaros PB New Member

Από μαγαζί με ζωοτροφές.
    Από εκεί που αγοράζεις και το στάρι ή το καλαμπόκι για τα περιστέρια σου.
    Είναι σε μορφή συμπήκτων (pellets).

15. mitsaras25

mitsaras25 PB New Member

Καλησπέρα παιδιά μόλις ήρθα από τι δουλειά και πήγα πανό στη ταράτσα να δω τι γίνεται....τα περιστέρια που φύγαν δεν γύρισαν αλλά έχω καλά νέα το αρσενικό τα ταΐσει τα μικρά όταν έφυγα το πρωί είχαν το στήθος άδειο και τώρα που τα είδα είναι φουσκωμένο.....ευτυχώς :-D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...