Εφυγε ο αρσενικός μου

Συζήτηση με θέμα Εφυγε ο αρσενικός μου, που ξεκίνησε από alexandr0ss, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 20 Αυγ 2009.

1. alexandr0ss

alexandr0ss PB New Member

Παιδιά καλησπέρα...πρίν απο λίγο συνέβη κάτι πολύ άσχημο...είχα πάρει τον αρσενικό μου για να του βάλω λίγο betadin στο πόδι του, και όταν τον πήγα πίσω στο κλουβί μόλις άνοιξα την πόρτα για να τον βάλω μέσα, ξέφυγε και πέταξε έξω...περιττό να σας πώ οτι ο αέρας που φυσάει τον πήγε πιο μακριά, και η γειτονιά έχει πολλά δέντρα κτλ...υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να ξαναγυρίσει? τον φωνάζει η γυναίκα του...αλλά...δύσκολα τα πράγματα... :(
    και άν δέ γυρίσει, θα μπορέσει η θηλυκιά να παντρευτεί με άλλον? οι πιο έμπειροι τί λένε?

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Επειδη ειδα οτι εχεις και καναρινια και παπαγαλακια, για ποια πουλια μιλας?

3. alexandr0ss

Σωστά, συγνώμη.. απο τη στενοχώρια μου ξέχασα να το γράψω...το αρσενικό μου το καναρίνι έφυγε, 2 χρόνια τον έχω...:(

4. alexandr0ss

Είναι στα απέναντι κεραμίδια και κελαϊδάει, τον βλέπω...και η θηλυκιά τον φωνάζει συνέχεια...μακάρι να μπορέσει να γυρίσει...ο διπλανός έχει 2 γάτες στο μπαλκόνι

5. fragos

fragos PB Member

βαλε εξω το κλουβι του με φαγητο μεσα-εξω και διπλα απο το κλουβι βαλε την θυληκια αλλα οτι ειναι να κανεις καντο γρηγορα γιατι νυχτωνει.
    καλη επιτυχια!

*εσυ φυγε απο κει για να μην σε βλεπει.

6. alexandr0ss

Το κακό είναι οτι φυσάει, ο αέρας παρασέρνει σπόρους, τα πάντα...και αυτόν τον ίδιο παρασέρνει...:(

7. panosrey

panosrey PB New Member

Τοσο πολυ αερα?Ουτε το πουλακι μπορει να πεταξει απο τον αερα?

8. alexandr0ss

Μόλις πάει να πετάξει ο αέρας τον πάει πιό μακριά...τώρα είναι στα απέναντι κεραμίδια...για να δούμε, θα μπορέσει να πλησιάσει στο μπαλκόνι ως το βράδυ?

9. panosrey

panosrey PB New Member

Πως το βλεπεις να κοβει ο αερας?

10. alexandr0ss

Δύσκολα...δέν είμαι πολύ αισιόδοξος...ειδικά αν χωθεί σε κανένα ανοιχτό παράθυρο, πάει τον έχασα...κρίμα :(

11. panosrey

panosrey PB New Member

Μην απελπιζεσε αν τον εχεις 2 χρονια το πιθανοτερο ειναι οτι θα γυρισει.Εχε λιγη αισιοδοξια

12. alexandr0ss

Μακάρι...για να δούμε :((

13. thanasis

thanasis PB New Member

Το κλουβί με την θυλική βάλτο να φαίνετε μην το κρύβεις στο μπαλκόνι σου

14. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Εκτός απο αυτο που σου προτείνει ο Φραγκίσκος έχε κοντά σου και ένα σεντόνι σε περίπτωση που πλησιαζει να το ρίξεις επανω του για να το πιάσεις. Καλη επιτυχια!

15. alexandr0ss

Ναί την έβαλα σε σημείο που δέν τη σκεπάζει η τέντα, απο την ώρα που έφυγε τον φωνάζει συνέχεια και αυτή...αλλά φυσάει πολύ και δέ μπορεί να πλησιάσει ο μικρός...και πολύ φοβάμαι μην τον αρπάξει κανας γείτονας ή καμιά γάτα...

16. Georgina

Αν καραδοκεί γατα...:( Αν ομως παρατηρησεις οτι μπαινει στο σπιτι καποιου γείτονα, μπορείς να πας να του το ζητήσεις.:)Αν ειναι σωστός ανθρωπος, θα στο επιστρεψει, ειδικά αν δεν εχει προλάβει να παρει κλουβι και τα σχετικά...

17. alexandr0ss

Το κακό είναι πως στο μπαλκόνι που πήγε και σταμάτησε λείπουνε διακοπές...αφού να φανταστείς ο αέρας τους έχει σκίσει την τέντα και κανένας δέ βγήκε να δεί, πράγμα που σημαίνει οτι λείπουνε...εάν είναι ακόμα εκεί φυσικά, και δέν πέταξε αλλού...με αυτόν τον αέρα είναι δύσκολο να μείνει σε ένα σημείο, εκτός αν μπεί σε κανένα σπίτι :((

18. Georgina

Νυχτώνει σιγα σιγά...Αναψε τα φώτα του σπιτιου σου ολόγυρα να βρει τον δρόμο της επιστροφής αν χρειαστεί...Εχε τον νου σου ολη την νυχτα, οσο μπορέις δηλαδη, και να τσεκαρεις συχνά μηπως και μπεί στο κλουβί για να φάει...

19. alexandr0ss

Τον έχασα απο το οπτικό μου πεδίο, κάπου πρέπει να χώθηκε, λογικά θα κοιμηθεί...ίσως αύριο που θα πεινάει να ψάξει να βρεί το σπίτι :((
    Άφησα το κουβί του ανοιχτό απο πάνω και στον πάτο έχω πολλούς σπόρους...να δούμε αν θα είμαι τυχερός και ξαναγυρίσει...κρίμα, είναι καλό ζευγαράκι, έβγαλαν και πανέμορφα μωρά πέρυσι...:(

20. kimi

kimi PB New Member

Eυχομαι να πανε ολα καλα! Θα περιμενουμε νεα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...